20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Hořké pozadí Vzpomínek na Afriku, jejich autorka byla chudá a nemocná. Ale nevzdala to

Další fotky

Nakonec ani tento příběh zrovna optimismem nesrší. Jenom filmové plátno mu dalo ten sladkobolný romantický nádech. Opravdovější ovšem o to, že Karen Blixen, autorka knižní předlohy, skutečně zažila mnohé z toho, co tak přesvědčivě popisuje.

Reklama

Kdybychom měli charakterizovat její život, dojdeme k tomu, že jako žena žila v době pro ženy přelomové a tuto šanci se snažila maximálně využít. Ať už to označíme jakkoliv, feminismus či emancipace, její životní příběh je především o hledání osobní a vnitřní svobody.

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

Měla štěstí v tom, že se 17. dubna 1885 v dánském Rungstedlunduu v severním Sjaelandu narodila jako druhá dcera z celkem pěti dětí spisovatele a kapitána Vilhelma Dinesena a jeho ženy Ingeborg, kteří patřili do vyšších statkářsko-aristokratických kruhů. Její otec  byl literárně činný a pod pseudonymem Boganis vydal dva svazky Jagtbreve (Lovecké dopisy). Karen po něm zdědila literární nadání, projevila však také výtvarný talent, takže studovala na výtvarné akademii v Kodani, pak v Paříži a v Římě a původně si chtěla zvolit dráhu profesionální výtvarnice. Pokoušela se také o literární tvorbu, tehdy ještě s nepříliš velkým úspěchem. Pod pseudonymem Osceola jí v časopisech vyšly dvě novely. Psala také pod pseudonymy Isaac Dinesen a Pierre Andrezel a posílala svoje díla do různých časopisů, většinou však byla její díla odmítána. To jí pochopitelně na sebevědomí nepřidalo.

Pohladit si lva a splnit si tak sen. Ne vždycky se to povede

Roku 1914 se ve svých 29 letech provdala za svého švédského bratrance, barona Brora von Blixen-Finecke (1886–1946), a vzdala se všech uměleckých ambicí. Předtím prý prožila krátký románek s jeho bratrem. S manželem odcestovala do Keni. Společně si koupili farmu s kávovými plantážemi nedaleko Nairobi. Na práci si najali domorodce. Karen převzala vedení farmy. Měla velmi hezký vztah k domorodcům, ctila jejich tradice, nepovyšovala se nad ně a tím se lišila od velké většiny evropských kolonistů.

Obchodoval s diamanty, věřil v nadřazenost Anglosasů a dal jméno celé jedné zemi. A taky byl nejspíš gay

V roce 1915 byla Karen diagnostikována syfilida. Nakazil ji prý nevěrný manžel. Léčba v Africe jí nevyhovovala, tak se odjela léčit do Dánska. V této souvislosti je zajímavé to, že stejnou nemoc měl i její otec. V důsledku toho jej postihly tak silné deprese, že když bylo Karen deset let, spáchal sebevraždu.

Rekordní inflace a vyvlastnění půdy bez náhrady aneb vláda komunisty Mugabeho v Zimbabwe

Na začátku svého pobytu v Africe se Karen seznámila s Angličanem Denysem Finchem Hattonem (1887–1931), letcem a průvodcem po safari. Po rozluce s manželem (1921) a po rozvodu (1925) se z přátelství mezi ní a Denysem zrodila láska. A nebylo divu, Denys byl velmi zajímavý muž šlechtického původu s univerzitním vzděláním, velmi hezký, inteligentní, sportovní postavy a odvážný. Nezájmem žen rozhodně netrpěl a uměl ho zřejmě také využít.

9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

A Karen neměla štěstí ani v podnikání, ani v lásce. Její africké dobrodružství skončilo tragicky již roku 1931. Její farma zkrachovala a nebylo ji možné zachránit. Zavinila to především světová hospodářská krize a to, že půda nebyla vhodná pro pěstování kávy. A když se Denys 14. května 1931 zabil při havárii svého letadla, Karen už v Africe nic nedrželo. Nemocná a téměř bez prostředků se ještě téhož roku vrátila do Dánska, do rodného Rungstedlundu, a opět k psaní. Zanedlouho se stává uznávanou autorkou a začne se jí dařit i po materiální stránce.

Nejpodivnější a nejkrásnější stromy na světě. Víte, kde rostou?

Její nejznámější knihou je autobiografie Out of Africa (Vzpomínky na Afriku), která vyšla poprvé v roce 1937 v angličtině. Karen totiž všechna svá díla psala nejprve v angličtině, a teprve když měla úspěch, překládala je do rodné dánštiny. Zemřela 7. září 1962 v Rungstedlundu a do Afriky se už nikdy nevrátila. I jí tedy zbyly na Afriku už jen vzpomínky.

FOTO: Karen Blixen a Vzpomínky na Afriku

Karen Blixen a Vzpomínky na Afriku - Karen Blixen – DR SalesKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - Karen – Žena-inKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - DenysKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - Karen a Denys – imagenesmi.Karen Blixen a Vzpomínky na Afriku - Karen Blixen (1903)
Další fotky
Karen Blixen a Vzpomínky na Afriku - Marilyn Monroe a Karen – Divine Marilyn Monroe – CanalBlogKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - Arthur Miller, Marilyn Monroe, Karen Blixen – ROMPEDAS – WordPress.Karen Blixen a Vzpomínky na Afriku - Karen Blixen 1959, New York, USAKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - Karen Blixen (1957) – wikipediaKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - Hrob Karen Blixen – Copenhagen PortalKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 1 – Karen Blixen – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 2 – Denys – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 3 – Baron Bror von Blixen – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 4 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 5 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 7 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 8 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 9 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 10 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 11 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 12 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 13 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 14 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 15 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 16 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 17 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 18 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 19 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 20 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 21 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 22 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 23 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 24 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 25 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 26 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 27 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 28 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 29 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 30 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 31 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 32 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 33 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 34 – youtubeKaren Blixen a Vzpomínky na Afriku - 35 – youtube

Na námět její knihy natočil režisér Sydney Pollack roku 1985 stejnojmenný veleúspěšný, hvězdně obsazený film, oceněný i sedmi Oscary. Karen Blixen v něm ztvárnila Meryl Streep, barona Bror von Blixen si zahrál Klaus Maria Brandauer a Denyse charismatický Robert Redford. Pro většinu z nás tedy „vzpomínky na Afriku“ vypadají právě takhle.

 

 

Před 33 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama