• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hoteliér z Děčína vidí Airbnb jako nespravedlnost a konkurenci, o rovnosti trhu se podle něj nedá mluvit

  6.8.2023
  Doris Drienová

  Hoteliér z Děčína Radek Flachs vnímá Airbnb jako nespravedlnost i konkurenci. Zatímco on musí dodržovat veškeré předpisy, odvádět podle něj vysoké daně a často také absolvovat se svým hotelem kontroly hygieniků či finančního úřadu, poskytovatelé Airbnb jsou toho ušetřeni.

  Míní, že o peníze přichází také město, protože poskytovatelé krátkodobých pronájmů v některých případech neplatí poplatek z ubytování obci. Řekl to novinářům.

  „Rozhodně to není rovnost trhu. Já jako hotel musím splňovat požární předpisy, hygienické předpisy a tak dále a oni nemusí,“ uvedl Flachs. Airbnb také vadí obyvatelům, soudí. V některých bytových domech v Děčíně jsou i byty poskytovatelů Airbnb. V nich se střídají lidé, často dělají hluk a jsou nepořádní, podotkl hoteliér a zároveň zastupitel města. „Neměl bych s tím problém, ale ať splňují stejné podmínky, které musíme splňovat my ostatní podnikatelé, a hned narazí. Zjistí třeba, že se sousedům nelíbí, aby se tam stále někdo střídal. Budou muset rekolaudovat, třeba kvůli hasičům, aby měli únikové východy a podobně,“ řekl Flachs.

  Zároveň je pro něj Airbnb konkurence, protože musí platit personál, daně, vyšší poplatek za odpad a podobně. Airbnb je tak mnohdy pro některé hosty levnější, než jeho hotel, uvedl Flachs. Jde hlavně o hosty, kteří přijíždějí na dlouhou dobu, řádově měsíce. Z platformy Airbnb, která funguje 15 let, vyplývá, že v Děčíně je 942 míst, která si mohou lidé krátkodobě pronajmout. Od zážitkových ubytování, přes byty, po rodinné domy. Na stránce nabízejí ubytování i některé hotely.

  Město Děčín nemá informaci o tom, kolik podnikatelů pronajímá své nemovitosti přes Airbnb, nemají povinnosti to městu hlásit, informoval mluvčí radnice Luděk Stínil. Poplatek z pobytu v Děčíně činí 20 korun na osobu za den. Ročně na poplatku město vybere 1,7 milionu korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte