Míní, že o peníze přichází také město, protože poskytovatelé krátkodobých pronájmů v některých případech neplatí poplatek z ubytování obci. Řekl to novinářům.
„Rozhodně to není rovnost trhu. Já jako hotel musím splňovat požární předpisy, hygienické předpisy a tak dále a oni nemusí,“ uvedl Flachs. Airbnb také vadí obyvatelům, soudí. V některých bytových domech v Děčíně jsou i byty poskytovatelů Airbnb. V nich se střídají lidé, často dělají hluk a jsou nepořádní, podotkl hoteliér a zároveň zastupitel města. „Neměl bych s tím problém, ale ať splňují stejné podmínky, které musíme splňovat my ostatní podnikatelé, a hned narazí. Zjistí třeba, že se sousedům nelíbí, aby se tam stále někdo střídal. Budou muset rekolaudovat, třeba kvůli hasičům, aby měli únikové východy a podobně,“ řekl Flachs.
Zároveň je pro něj Airbnb konkurence, protože musí platit personál, daně, vyšší poplatek za odpad a podobně. Airbnb je tak mnohdy pro některé hosty levnější, než jeho hotel, uvedl Flachs. Jde hlavně o hosty, kteří přijíždějí na dlouhou dobu, řádově měsíce. Z platformy Airbnb, která funguje 15 let, vyplývá, že v Děčíně je 942 míst, která si mohou lidé krátkodobě pronajmout. Od zážitkových ubytování, přes byty, po rodinné domy. Na stránce nabízejí ubytování i některé hotely.
Město Děčín nemá informaci o tom, kolik podnikatelů pronajímá své nemovitosti přes Airbnb, nemají povinnosti to městu hlásit, informoval mluvčí radnice Luděk Stínil. Poplatek z pobytu v Děčíně činí 20 korun na osobu za den. Ročně na poplatku město vybere 1,7 milionu korun.
Zdroj: ČTK