18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Zdeněk Hřib: Budeme postupovat v půlročních cyklech plánování. Každý půlrok si koalice sedne a řekne si, co uděláme z toho našeho čtyřletého programu

Ustavující zastupitelstvo hlavního města se sejde tento čtvrtek 15. listopadu. Primátorem zastupitelé zvolí Zdeňka Hřiba (Piráti). Ten doufá, že se Praha během jeho čtyřletého mandátu přepne z režimu „musíme řešit neodkladné problémy“ do režimu „dokážeme těm problémům předcházet a zabýváme se především rozvojem města do budoucna“. Jak hodlá řešit bydlení a kdy se zahájí stavba metra D? To řekl v rozhovoru pro Náš REGION.

Reklama

Vám byla při vyjednáváních vyčítána až přílišná urputnost, když jste trval na primátorovi. Nedávno v rozhovoru Jiří Pospíšil (TOP 09, lídr Spojených sil) prohlásil, že měl být primátorem on. Netlačil jste příliš na pilu? Nebojíte se, že vás podrží do prvního problému a pak vás kopne a postaví koalici s ODS a ANO?

Ta jednání byla konstruktivní a troufnu si tvrdit, že to, jak to dopadlo, je varianta, ze které žádná ze stran neodchází s prázdnou a je to varianta, která bude pro Prahu prospěšná. Gesce v radě jsou rozděleny podle odborností lidí.

Partneři vám často vyčítali politickou nezkušenost. Spekuluje se, že budete druhou Adrianou Krnáčovou. Vaše argumentace, že zkušenost s politikou máte, protože jste docházel na výbory a sledoval online záznamy zastupitelstva, působila spíš legračně.

Musíme si říct, že docent Svoboda, když byl zvolen primátorem, měl méně zkušeností s pražskou politikou než já teď. Co se týče sledování zastupitelstva, já jsem samozřejmě byl na jednáních zastupitelstva osobně. Online záznamy jsem zmínil jako jednu z variant. Já jsem studoval medicínu a mám známé v tomto oboru. Jsou to i špičky v chirurgických oborech a oni  se běžně učí postupy z YouTube. Takže jeden lékař tady dělá jistou unikátní operaci, a když se ho pacient zeptal, to jste mi to výborně udělal, pane doktore, kde jste se to naučil, a on mu odpověděl, že na YouTube, tak pacient ho chtěl žalovat. Já myslím, že se tady podceňuje vzdálený přístup k informacím.

Takže hodláte vnést do politiky video tutoriály (návod natočený na video)?

My děláme tutoriály, jak funguje politika. Piráti zveřejňují na Facebooku například videa, jak funguje legislativní proces.

Měl jsem na mysli spíš zákulisí. Politika se dělá spíš při jednáních. Piráti ostatně už dělají například zápisy ze schůzek, kdo co řekl. Neuvažujete i o natáčení politiky v kuloárech?

Jako reality show z pražského magistrátu? No, když já to někdy pozoruji, tak by to možná bylo zajímavé. Ale já bych si troufl tvrdit, že tady jsme přišli především pracovat a na tohle nebudeme mít čas, protože město má spoustu problémů. Převzetí odpovědnosti tím, že se Piráti budou podílet na vládě, nese určitou změnu přístupu.

V čem? Co vidíte jako nejpalčivější problém?

Úplně první prioritou je dosáhnout v Praze změny. A ta bude vypadat různě podle toho, o jaké oblasti se budeme bavit. Bude to změna v tom, že se musí rozhýbat investice do infrastrukturních projektů. Bude to změna v tom, že IT začne fungovat ve prospěch občanů i úředníků v tom, co dělají. Bude to změna ve správě majetku v tom, že město se začne zajímat o to, jestli pronajatý majetek je pronajat efektivně.

Tohle je dost obecné a nedá se to termínovat. Můžete být konkrétní?

Budeme postupovat v půlročních cyklech plánování. Každý půlrok si koalice sedne a řekne si, co uděláme z toho našeho čtyřletého programu v rámci daného půlroku. V rámci prvního půlroku až roku chceme stihnout v gescích, které mají na starosti Piráti, v rámci IT zprovoznění nových digitálních platforem pro občany. To znamená portál, kde si občan může s městem vyřizovat postupně více a více věcí, včetně platby různých poplatků. Tedy zjednodušit komunikaci občana s městem. V rovině transparence chceme zveřejnit seznam nebytových prostor města, které město vlastní, komu, za kolik a dokdy je pronajímá, případně nepronajímá. A třetí záležitostí je školství, kam chceme navýšit příspěvek na platy učitelům i nepedagogickým pracovníkům. A potom je tady řada gescí, které nemají pirátští radní. V územním rozvoji musíme začít zpracovávat připomínky k metropolitnímu plánu. V dopravě je potřeba pohnout s infrastrukturními stavbami.

Plány jsou to líbivé, ale dokud se nekopne do země a lidé to neuvidí, pořád to jsou jen plány. Můžete říct, kdy se pohne s metrem D a městským okruhem?

Můj plán je takový, že za čtyři roky už bude stavba metra D zahájena. Větší problém podle mne bude u městského okruhu. Myslím si, že za čtyři roky bude ten projekt ve stavu připraveném k zahájení stavby.

A jak to bude v otázce spojení centra s Letištěm Václava Havla?

Železnici staví SŽDC. A jediné, co může dělat Praha, je držet palce a poskytnout SŽDC maximální součinnost. Co bych si přál, je, aby ta trasa neměla odbočku na letiště, ale byla průběžná se zastávkou na letišti. A to proto, že se tam uvažuje o intervalu odjezdů z Prahy s tím, že každý druhý spoj by jel do Kladna a každý první by jel na letiště, což znamená, že tam bude poměrně dlouhá pauza. To by hrozilo, že by se doprava mohla skoro i zhoršit.

Může do toho Praha mluvit?

Praha může SŽDC donutit primárně něco nedělat, ale něco dělat ji donutit může pouze zprostředkovaně.

Jak budete řešit nedostatek parkovacích míst? Budete investovat do parkovišť P+R?

Na parkování je naplánována investice dvě miliardy korun do P+R parkovišť.

Co se týká bydlení, tam hodláte vysoké ceny a nedostatek bytů řešit jak?

Tam se toho bude dít hodně najednou. Nejzásadnější bude odbrzdit brownfieldy a zrychlit stavební řízení na magistrátu. Ten největší problém je teď v magistrátu a v rychlosti, s jakou je schopen řešit odvolání. To ale stačit nebude, protože by byty skoupili spekulanti, takže by byly stále drahé a stejně by na ně místní nedosáhli. Takže další možností je získat peníze z fondu sociálního bydlení, který naplánovala vláda. A potom podpora družstevního bydlení, což bude mít na starosti Hana Marvanová, a pochopitelně efektivní management toho městského bytového fondu, který bude mít na starosti Adam Zábranský.

Takže jak to bude v praxi fungovat?

Existují malé městské pozemky a proluky, kde se nevyplatí velkým developerům stavět. Město tyto pozemky dá družstvu, které postaví bytový dům a část bytů poskytne městu do městského bytového fondu, který tím rozšíříme. Protože to, co musíme udělat, je především podpořit nabídku volných bytů.

Za týden skončí současnému vedení metropole pod nepříliš šťastnou rukou Adriany Krnáčové mandát. Co vidíte jako největší rozmar končícího vedení Prahy?

„Něco, co tlačili a postrádalo to smysl? Asi ten společný podnik pro výkup pozemků pod trasou metra D. (Většinový podíl v něm měla mít soukromá společnost Penta a menšinový Praha – pozn. red.) Chápu sice ten záměr, ale to nastavení podmínek bylo velice nešťastné. Tam se mělo skutečně hned od počátku pracovat na novele zákona o urychlení výstavby infrastruktury tak, jak ji prosadili i Piráti, aby se stavba metra stala prioritní stavbou. Ten zákon existuje už deset let a novelizovat jej mohl kdokoliv. Ale stalo se to až teď, když přišli do sněmovny Piráti.

Až se sejdeme za čtyři roky na konci vašeho funkčního období – pokud ho zvládnete – jak myslíte, že ty vaše čtyři roky zhodnotíme?

Já doufám, že za čtyři roky se přepneme z režimu „musíme řešit neodkladné problémy“ do režimu „dokážeme těm problémům předcházet a zabýváme se především rozvojem města do budoucna“. Možná jsme nerealizovali všechny projekty, ale minimálně jsou rozjeté a město nemá svázané ruce tím, že musí řešit zanedbané investice do infrastruktury v posledních dvaceti letech.

Při rekonstrukci zvonice bylo objeveno barokní točité schodiště

Před 42 minutami
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Před 2 hodinami
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Včera, 13:27
V pondělí 13. května 2019 zemřel ve věku 80 let básník, dramatik a překladatel Petr...
Včera, 11:30
A ve skutečnosti bylo všechno možná ještě horší. Nechybělo mnoho a Maresjev by nepřežil. Zachránila...
Včera, 10:00
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Reklama