20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Seniorský pár z Vinoře už čtvrt století organizuje pomoc chudým dětem z Brazílie

Již 25 let pomáhají Nové rodiny ČR (působící v rámci mezinárodního projektu Díla Mariina-Hnutí Focolare) dětem z chudých obydlí v brazilském São Paulu. Pomoc, díky které mnoho dospívajících neskončilo na ulici, organizují manželé Stanislava a Petr Ettlerovi z pražské Vinoře.

Reklama

Pozitivně naladěný seniorský pár se o projektu Adopcí na dálku dozvěděl v roce 1991. „Tehdy jsme se zúčastnili kongresu rodin Familyfest v Římě,“ uvedla pro Náš REGION Stáňa Ettlerová. S manželem začali sondovat, zda by byl v České republice zájem. „Od roku 1994 jsme se rozhodli zapojit do celosvětové sítě pomoci a solidarity potřebným a dostali jsme spolu s německými a holandskými rodinami na starost favelu Afago – Naděje na předměstí São Paula,“ dodala. Za Hnutí Focolare pomoc zastřešují Italové. Favela je brazilský název pro chudé obydlí, jinde v Latinské Americe se mu říká slum.

Někteří „odchovali“ už několik dětí

Ettlerovi začínali s dvanácti dětmi, nyní administrují pomoc pro čtyřiadvacet dětí od 7 do 14 let. Na dálku jim finančně pomáhají jednotlivci nebo různá společenství – podle toho, kolik peněz si kdo může dovolit měsíčně posílat. Měsíční příspěvek činí přibližně 1000 korun, dar lze následně odepsat z daní. „Od začátku projektu jsme společně s týmem postavili do života – a snad i zachránili před životem na ulici v kriminálním prostředí – asi 160 dospívajících děvčat a chlapců,“ uvedl Petr Ettler. V Brazílii se totiž nezřídka stává, že 13leté děti končí v drogových a jiných ganzích.

Brazilka rozdávala dětem mateřské mléko, komik ji nazval krávou. Poškodil ji a zaplatí odškodné!

Když někdo už nemůže peníze posílat, třeba proto, že začne žít z důchodu, buď doporučí náhradníka, nebo jej manželé Ettlerovi hledají. Podobně je to i s dětmi, pokud některé odroste nebo se s rodiči přestěhuje, v pořadníku jsou další děti čekající na pomoc. Ettlerovi vše poctivě a přehledně evidují, mají záznamy o všech dětech, kterým se pomohlo, a rádi by někdy svolali setkání všech současných i bývalých adoptivních rodičů, kterým říkají otčímové (v portugalštině padrinos – kmotři). Někteří „odchovali“ už několik dětí. Ettlerovi všem otčímům dvakrát do roka posílají informace, fotografie dětí a obrázek, který děti namalovaly. Děti mají své biologické rodiče, s kterými žijí.

Nejlépe investované peníze

„Jsou to nejlépe investované peníze,“ uvedl Petr Ettler. Díky příspěvkům děti docházejí do sociálního centra, kde dostávají jedno až dvě teplá jídla denně, navštěvují tam kurzy hry na kytaru, sborového zpěvu, vizuálního umění, sportu, literatury, informatiky, kadeřnického umění či vedení administrativy. Díky tomu se nejen uvolňují, ale pomáhá jim to i hledat budoucí uplatnění, vyjádřit pocity a nacházet řešení problémů, do kterých bývají životem na chudém předměstí nemilosrdně vtaženy. Pomoc směřuje i k biologickým rodičům dětí, do jejichž domácností jsou zváni výživoví terapeuti, zubaři, odborníci na zdravou výživu nebo internetovou bezpečnost.

FOTO: Senioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem

Senioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem - All-focusSenioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem - All-focusSenioři z Vinoře pomáhají brazilským dětem - Afago SP – Foto – Movimento dos Focolares

S rodiči byl loni zorganizován také zájezd na koncert vážné hudby do městského divadla, které do té doby nikdo z nich neznal. Výlety, návštěvy výstav, muzeí, divadel či sportovních center se pořádají i pro děti. Uskutečnily se také rozhovory s dětmi o pohlavních chorobách, sexuálním násilí či etice. Profesionál s hlubokými životními a pracovními zkušenostmi probral s dospívajícími studijní a další plány, informoval je o různých podpůrných projektech na období následujících osmi let. A v neposlední řadě mají být letos dokončeny rekonstrukční práce na domech některých rodin z favely.

Biatlon byl původně vojenský sport. Víte, jak vůbec vznikl?

Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
20.4.2019
Jmenoval se Andrej Sládkovič, narodil se 30. března 1820 v Krupině a bylo mu jen...
20.4.2019
Mrazivé ticho polární noci. Divadlo, které se před užaslými lidskými zraky právě odehrává na obloze,...
20.4.2019
20. dubna si připomínáme 130. výročí narození Adolfa Hitlera. Varovné výročí, protože do čela Německa...
20.4.2019
Začala sezona, která se dostává do plného proudu. Čas se změnil na letní, je déle...
Reklama