-9℃
Dnes je 22. leden , svátek má Slavomír

Sám zabil více než 4000 bizonů. Zednář i feminista Buffalo Bill, legenda divokého západu

Další fotky

Patřil mezi nejslavnější Zápaďany, na rozdíl od Vinnetoua a Old Shatterhand ty skutečné. Jako jeden z mála protagonistů Divokého západu se dokázal prosadit i obchodně a se svou show docestoval i do Evropy.

Reklama

Narodil se 26. února 1846 v Le Clair v Iowě a ve svých patnácti letech se nechal roku 1860 najmout jako jezdce Pony Expresu. Když 4. dubna 1861 vypukla válka Severu proti Jihu, nastoupil do armády Unie, tj. Severu, jako zvěd.

Pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand. Byli Pierre Brice a Lex Barker přáteli i v osobním životě?

Svoji přezdívku Buffalo Bill si William Frederick Cody vysloužil, když po válce roku 1867 začal za 500 dolarů měsíčně zásobovat bizoním masem dělníky na stavbě kansaské pacifické železnice. Během 18 měsíců celkem osobně zabil 4280 kusů bizonů, přesto je ale lovil čistě účelově, vždy jen tolik, kolik bylo potřeba masa pro zásobování. Nepodílel se na vybíjení bizonů, zdroje obživy indiánů, ani je nelovil pro zábavu. Jeho historiky z Divokého západu, pochopitelně náležitě přibarvené, začal roku 1869 jako tzv. „buffalobillky“ sepisovat a vydávat Edward Judson, zvaný „Buntline“ (čili „Vejtaha“). Celkem jich vytvořil přes 200 a Buffalo Bill se tak dostal do povědomí široké veřejnosti. (Do konce druhé světové války vzniklo celkem 557 románů s Bufallo Billem jako titulním hrdinou.)

Údolí ztracené naděje je staré sto let. „Ztracenku“ pojmenovali trampové podle filmové kovbojky

Nový podnět Buffalo Bill dostal, když na Divoký západ zavítal syn ruského cara, velkokníže Alexej a Buffalo Bill pro něj měl zorganizovat divadelní představení volně vycházející z již vydaných románů.  Za tím účelem Buffalo Bill ke své divadelní společnosti přizval i Indiány. Několik měsíců (od léta 1885) s nimi vystupoval i siouxský náčelník Sedící býk, nebo (o rok později) medicinman Černý jelen. Tím Buffalo Bill položil základy své monumentální jezdecké podívané Wild West Show. Na její první představení 4. června 1882 se přišlo podívat na 20 000 lidí. Pořádala se pod širým nebem a šlo o 3 – 4 hodinové pásmo různých scén z divokého západu, jezdeckých i střeleckých exhibicí a někdy dokonce i skutečných lovů. Show byla putovní a osmkrát zavítala i do Evropy, roku 1906 vystupovala také v Jihlavě, Brně a Opavě.

Na koni si do nového roku může skočit opravdu každý. Tak zase za rok

Vystoupení tehdy již žijící legendy se konalo na vojenském cvičišti, dostatečně prostorném, aby se na něm nejen mohla v plné kráse představit stovka pravých indiánů, na 800 dalších účinkujících a kolem 500 koní, ale především, aby se sem vešly tisíce diváků zlákaných touto neobvyklou podívanou. S účinnou propagací své show měl Buffalo Bill již bohaté zkušenosti. Kromě jiného vystupoval v antickém amfiteátru ve Veroně pro 30 tisíc diváků, i když dle dobové fotografie soudě, vyprodáno nebylo. Každé představení začínal svou oblíbenou písní Star Spangled Banner, pozdější hymnou USA, a vyslechl ji v impozantním postoji na koni se smeknutým kloboukem. O povstání ze sedadel požádal také diváky. V zákulisí si plnými doušky, jako pravá celebrita, užíval ženské přízně – prý jen v USA měl na 1000 milenek. Přesto, že se již roku 1866 oženil s Louise Maude Federiziovou a měl s ní čtyři děti, syna a tři dcery. Spravedlivě je ovšem třeba uvést, že tento svazek se záhy fakticky rozpadl, i když k oficiálnímu rozvodu nikdy nedošlo.

Vzpomínáte na Huróna Maguu v Posledním Mohykánovi? Nejslavnější indiánský záporák dnes slaví 71. narozeniny

Svoje kočování po světě Buffalo Bill skončil roku 1915, kdy mu bylo 59 let, a usadil se na pozemcích, které zakoupil ve vysloveně malebném Wyomingu v sousedství Yellowstonského parku. Již dříve, roku 1895 tam založil městečko, které, „se vší skromností“, pojmenoval Cody, zbudoval turistický TE Ranch o rozloze 32 km2 a na nedaleké Šošonské řece zřídil přehradu s hydroelektrárnou.

OBRAZEM: Zvířata, indiáni a blyštivé minerály. Takové je Národní muzeum očima dětí

Na svoji dobu zastával velmi pokrokové názory. Ve své původem kvakerské rodině získal odpor k otroctví, proto také bojoval na straně Severu. Na indiány pak pohlížel se soucitem jako na vymírající národ a podporoval je i materiálně tím, že je zaměstnával ve své show. Ženy, které poznal na Divokém Západě, třeba Calamity Jane nebo ostrosktřelkyně Annie Oakley, ho přesvědčily o tom, že dokážou totéž co muži a zaslouží si proto i stejnou mzdu. V tom směru se jich proto také vždy zastával. A přestože na svém ranči pořádal i lovecké výpravy, vystupoval proti štvaní zvěře a zasazoval se o její hájení. Vysloveně pod ochranu si pak vzal bizony a bylo to právě jeho stádo, na jehož základě se podařilo tento vyhubením ohrožený druh zvířat nakonec zachránit. Buffalo Billův v mnoha ohledech pokrokový způsob myšlení ho již roku 1870 přivedl do zednářské lóže v Nebrasce, kde roku 1893 dosáhl nejvyššího, 32. stupně.

FOTO: Bufallo Bill

Bufallo Bill - Cody Yellowstone CountryBufallo Bill - 4Bufallo Bill - Antikvariát PCEBufallo Bill - akross.infoBufallo Bill - 1
Další fotky
Bufallo Bill - 2Bufallo Bill - 3Bufallo Bill - 5Bufallo Bill - 3031ff665f76c36d9c6422a77682804fBufallo Bill - Aktuálně 2Bufallo Bill - AktuálněBufallo Bill - Buffalo Bill Center of the West 1927Bufallo Bill - Buffalo Bill Center of the WestBufallo Bill - Cowboys and Indians MagazineBufallo Bill - TripAdvisorBufallo Bill - Family TravelBufallo Bill - PixelsBufallo Bill - Visit DenverBufallo Bill - Les Baux-de-ProvenceBufallo Bill - VoxBufallo Bill - LidovkyBufallo Bill - magazin.aktualne.czBufallo Bill - PicSnaperBufallo Bill - RexlexBufallo Bill - Ruby LaneBufallo Bill - Sid Richardson MuseumBufallo Bill - Walter Lippmann

Nejslavnější Zápaďan zemřel 10. ledna 1917 v Denveru, nikoliv obutý (tj. v přestřelce), ale na selhání ledvin, jako legenda, kterou zůstal dodnes. Pokud stejně jako já teď litujete, že jste Bufallo Billa nemohli vidět naživo, zasurfujte na Youtube. Najdete ho tam v plné kráse i s jeho běloušem.

Včera, 19:00
Čechoslováci v gulagu, Všechno bude, Planeta Česko, King Skate – tyto a další snímky dosáhly...
Včera, 17:30
Velkým překvapením pořadu „Hovory W s hosty“ se letos 13. ledna v pražském divadle Karla...
Včera, 16:00
Narodila se roku 291 a pocházela z bohaté římské rodiny a vynikala neobyčejnou krásou. Musela...
Včera, 14:00
Trápíme nebo pyšníme se tímto důležitým kouskem prádla už pár tisíc let. Může jít o...
Včera, 11:30
Kdo si dává jablko na závěr dne, ten rozhodně dobře dělá. Jablíčko je totiž hotový...
Včera, 10:00
Rasputin se narodil v malé ruské vesnici 21. ledna 1869 a ovlivnil dějiny 20. století...
Včera, 08:41
Bacha, revizor jde! Těch, kdo by se zadrženým dechem takto reagovali kvůli jízdě bez platného...
Včera, 08:00
Vnímáte, jak se čas stále zrychluje? Když jste byli dětmi, čas vám plynul mnohem pomaleji...
20.1.2019
Prvoligové týmy pokračují v přípravě na první kolo FORTUNA:LIGY, jež je už jen dva týdny...
20.1.2019
Sv. Fabián se narodil kolem roku 200, úřad zastával v letech 236 až 250 a...
Reklama