7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Moudrá císařovna milenky svého muže tolerovala. Dokázali byste totéž?

Další fotky

Dojemný příběh lásky budoucího císaře Leopolda a italské baleríny Livie Raimondi by se neodehrál, bez pochopení všech zúčastněných. Leopoldova manželka programově, možná „pro klid v domě“ tolerovala všechny Leopoldovy milenky, a Livie přesně věděla, kam jako milenka patří, a dodržovala to.

Reklama

Leopold II. se narodil 5. 5. 1747 ve Vídni. Byl až devátým dítětem královny Marie Terezie, ale teprve druhým nejstarším synem. V roce 1765 se oženil s dcerou španělského krále Karla III. Marií Ludovikou Španělskou. V témže roce zdědil po svém otci velkovévodství toskánské a usídlil se ve Florencii.

Láska se trůnům nevyhýbá. Příběh Ferdinanda Tyrolského je jak z červené knihovny

Livia Raimondi se narodila 9. října 1770. Otec Joseph, známější pod přezdívkou Geppetto Albani, byl sluha, často nezaměstnaný. Matka byla v domácnosti. V roce 1786 se Livia objevila na jevišti v Pise jako baletka. Měla však více krásy než talentu, tak byla místními studenty několikrát vypískána. V doprovodu otce, který požádal o audienci u velkovévody, žádala, aby velkovévoda zabránil těmto nepřístojnostem, tj. křiku a nadávkám, při jejích výstupech.

600 let stará love story bez happy endu. Proč musela zemřít první veřejně uznaná milenka francouzského krále?

Při audienci byl velkovévoda Leopold doslova unesen její krásou. Navzdory velkému věkovému rozdílu mezi nimi, byl jejich vztah blízký a vášnivý. Livia dostávala od velkovévody drahé šperky, šaty a dokonce i knihy, aby se mohla vzdělávat a hladce se pohybovat ve vyšší společnosti. Na Velikonoce se už odvážila do kostela oblečená jako dáma z vyšší společnosti, oblečená v modrých saténových šatech a na krku s medailonem s portrétem velkovévody ozdobeným diamanty. I ostatní z rodiny si pomohli. Otec dostal stálé zaměstnání a bratr, který byl komediantem, se stal členem Leopoldovy družiny.

Livia dostala malý palác se zahradou, na náměstí ve Florencii, zvaný Casino, dnes nazývaný Palazzina della Livia. Leopold ji tam v nočních hodinách navštěvoval, když mu skončily oficiální povinnosti. Po dvou letech vztahu se Livii narodil roku 1788 syn Luigi von Grunn nebo také zvaný Ludwig von Grünn, na kterého později čekala vojenská kariéra. Leopoldovi se narodil v tomto roce i manželský syn Rodolfo Giovanni. Ten však měl před sebou narýsovanou jinou dráhu, a to sice církevní. Stal se z něho olomoucký arcibiskup a kardinál.

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

Císař Josef II. nečekaně zemřel roku 1790 ve věku 48 let a Leopold musel nastoupit na jeho místo. Odstěhoval se do Vídně. Poslal pro Livii a syna, ale když se přestěhovali, Livie zjistila, že Leopold neunesl „tíhu“ samoty a našel si náhradu v české herečce. Jak podnebí, tak vídeňské společenské poměry Livii nevyhovovaly a chtěla se odstěhovat zpět do Toskánska, ale nebylo jí to povoleno.

Livia byla ještě ve Vídni, když císař najednou 1. března 1792 zemřel. Ještě před smrtí ujistil Livii, že ona a syn budou mít takový příjem, který jim umožní dobře žít. Po jeho smrti mohla Livie konečně opustit Rakousko. Vrátila se do Florencie a vdala se, avšak nepříliš šťastně. Aspoň však patřila tam mezi těch 12 % obyvatel města, kteří byli velmi bohatí. Syn Luigi, jako oficiální levoboček a vojenský důstojník, musel zůstat ve Vídni u císařského dvora a s matkou se už nikdy neviděli, i když si to oba přáli. I Luigimu se stýskalo po slunné Itálii. Zemřel 2. července 1814 na tuberkulózu.

FOTO: Leopold II. a Livia Raimondi

Leopold II. a Livia Raimondi - Livia Raimondi, milenka velkovévody toskánského a budoucího císaře (1788) – L’Ottocento di Sissi e Ludwig II – ForumFree – kopieLeopold II. a Livia Raimondi - Josef II. – Staré TravčiceLeopold II. a Livia Raimondi - Palazzina della Livia – zahrada – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Palazzina della Livia – výzdoba nad levým oknem v přízemí – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Leopold II. – wikipedia
Další fotky
Leopold II. a Livia Raimondi - Leopold II. s rodinou – STOPLUSJEDNICKA.czLeopold II. a Livia Raimondi - Leopold II. se svým bratrem Josefem II. – velmi dobře si rozuměli – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Leopold s rodinou – wikipedieLeopold II. a Livia Raimondi - Marie Ludovika s manželem Leopoldem II. – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Marie Ludovika Španělská – habsburkové – Blog.czLeopold II. a Livia Raimondi - Palazzina della Livia – dům, kde v nočních hodinách se setkávali Leopold II. s Livií Raimondi – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Palazzina della Livia – pohled zepředu – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Palazzina della Livia – výzdoba nad pravým oknem v přízemí – wikipediaLeopold II. a Livia Raimondi - Portrét mladé Marie Ludoviky Španělské, manželky Leopolda II. – wikipedia

Vztah Leopolda a Livie by byl nemyslitelný bez výjimečné tolerance jeho manželky, Marie Ludoviky, s níž měl 16 dětí. Dospělosti se dožilo 13 z nich. Marie Ludovika nedávala najevo k levobočkům nijakou nevraživost. Naopak, svoje děti nabádala, aby na ulici zdvořile pozdravili každé dítě, protože to může být jejich sourozenec.

 

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama