-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

Další fotky

Jméno generála Omara Bradleyho nezní tak slavně, jako jména Einsenhower nebo Patton. Přesto má své místo v dějinách, a to nejen válečných. Možná i díky němu nedošlo k třetí světové, a tudíž jaderné válce.

Reklama

Omar „Brad“ Bradley se narodil 12. února 1893 ve městě Clark ve státě Missouri v chudé rodině učitele. Střední školu ukončil v roce 1910 s vynikajícím prospěchem. Vedle toho byl výborným sportovcem, kapitánem baseballu. Pracoval jako topič na železniční stanici za 17 centů na hodinu. Všiml si ho učitel z nedělní školy a navrhl mu, aby se přihlásil na vojenskou akademii. Poslechl jej a přihlásil se roku 1911 na West Point, kde se spíše věnoval sportu než studiu a stal se baseballovou hvězdou. Ve třídě byl 44. ze 164 posluchačů. Kadeti museli dodržovat morální kodex akademie: Kadet nebude lhát, podvádět a krást nebo tolerovat ty, co to dělají. Ve třídě byl, kromě jiných, se svým budoucím velitelem a prezidentem Eisenhowerem. V budoucnu se pak říkalo, že to byla třída, „na kterou padaly hvězdy“, míněny ty generálské, tedy třída budoucích generálů. Celkem jich z ní vzešlo 59. V roce 1915 byl Bradley vyřazen v hodnosti poručíka. Měl možnost si vybrat kariéru profesionálního sportovce, ale vybral si kariéru vojáka.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

Sloužil na americko-mexické hranici, a když začala 1. světová válka, byl povýšen na kapitána a vykonával strážní službu při ochraně měděných dolů v Montaně. V dubnu 1917 vstoupily USA do války a v srpnu následujícího roku měl již Bradley bojovat v Evropě. K tomu už nedošlo, nejprve na vojenské základně v Kansasu propukla pandemie chřipky a pak již bylo uzavřeno příměří. Po válce Bradley studoval a přednášel matematiku na West Pointu. Absolvoval pak několik kurzů, byl povýšen do hodnosti majora (1924), podplukovníka (1936) a jednohvězdičkového brigádního generála (1941).

V únoru 1942, dva měsíce po vstupu USA do války, byl generál Bradley jmenován velitelem pěchotní školy americké armády v hodnosti generálmajora. Převzal velení 82. pěší divize, přezdívané All American, protože v ní sloužili vojáci ze všech tehdejších čtyřiceti osmi států USA. Proto také měl ve znaku dvojité A – AA . Divize byla přeorganizována na legendární 82. výsadkovou divizi, která se kromě jiného vyznamenala při invazi na Sicílii a v Normandii. Bradley se potom zúčastnil ve velitelské funkci jako zástupce generála Eisenhowera angloamerické invaze do francouzské severní Afriky a v červnu invaze na Sicílii v hodnosti generálporučíka.

Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

V den „D“ – 6. června 1944 – při invazi do Normandie, velel 1. americké armádě, což bylo více než 900 000 vojáků, největší americké vojenské uskupení, které kdy sloužilo pod jedním velitelem. V Německu postupovalo ve směru Kolín a Bonn s tím, že pokud se bude situace příznivě vyvíjet, překročí Rýn a zaútočí na Porůří z jihu. V březnu 1945 byl Bradlye povýšen na čtyřhvězdičkového generála. Po válce v letech 1945 až 1947 pracoval v organizaci Správa záležitosti veteránů, kde odvedl velký kus práce na zlepšení systému zdravotní péče pro veterány. Roku 1949 byl povýšen na pětihvězdičkového generála, čemuž v jiných armádách odpovídá hodnost maršála.

Během korejské války (1950 až 1953) byl Bradley jako předseda Spojeného výboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil hlavním tvůrcem válečné politiky a postavil se proti generálu MacArthurovi, který chtěl zastavit komunistickou agresi dobytím celé Severní Koreje. V dubnu 1951 Bradley v Kongresu prohlásil, že rudá Čína není tak mocnou zemí, aby usilovala o nadvládu nad světem. Tato strategie by USA zatáhla do nesprávné války, na nesprávném místě, v nesprávné době a proti nesprávnému nepříteli. Tímto svým vystoupením beze sporu přispěl k tomu, že se ze studené války nestala válka horká.

Ledový závan studené války – v Brdech vám zatrne v unikátním Atom muzeu Javor 51

Od roku 1948 Bradley působil ve funkci náčelníka štábu a v roce 1953 opustil aktivní vojenskou službu, ne však práci jako takovou. Jako poradce prezidenta Johnsona ve vietnamské válce v otázkách taktiky a strategie vystupoval jako „jestřáb“ a vyslovil se proti stažení amerických vojsk z Vietnamu.

Téměř půl století (1916-1965) prožil po boku své první manželky Mary (1892-1965). Po její smrti na osobní vztahy nerezignoval a v září 1966 se oženil podruhé, a to s Esther „Kitty“ Buhlerovou (1922-2004). Žil s ní až do své smrti 8. dubna 1981 v New Yorku. Na srdeční arytmii zemřel jen několik minut poté, co získal ocenění od Národního ústavu pro společenské vědy. Je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově, vedle svých dvou manželek.

FOTO: Generál Bradley

Generál Bradley - Generál OmarBradley v r. 1949 – wikipediaGenerál Bradley - 82. výsadková divize – 82nd AIRBORNE DIVISION – WebgardenGenerál Bradley - 82. výsadková divize – operace Market garden – usstony.bloger.czGenerál Bradley - Americký prezident Harry Truman povyšuje generála Omara Bradleyhi na pětihvězdičkového – STOPLUSJEDNICKA.czGenerál Bradley - Generál Bradley v r, 1945 – St. Louis Post-Dispatch
Další fotky
Generál Bradley - Generál Bradley v Severní Africe – Warfare History NetworkGenerál Bradley - Generál Eisenhower a Omar Bradley – The State Historical Society of MissouriGenerál Bradley - Generál Omar Bradley – wikipediaGenerál Bradley - Generál Omar Bradley (vlevo) – červenec 1944 – wikipediaGenerál Bradley - generál Omar Bradley r. 1967 ve Vietnamu – stars and stripsGenerál Bradley - Generál Omar Bradley se svou druhou ženou Ester (červen 1969) – Stars and StripesGenerál Bradley - Mladý Omar ve vojenské akademii West Point – wikipediaGenerál Bradley - Nárameník pětihvězdičkového generála Omara Bradleyho – wikipediaGenerál Bradley - Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válceGenerál Bradley - Obálka časopisu Time – Arlington Cemetery.netGenerál Bradley - Omar Bradley – oficiální portrét – wikipediaGenerál Bradley - Patton (se svými kolty). Bradley a Mongomeryv Normandii – červenec 1944 – wikipediaGenerál Bradley - Portrét Omara Bradleyho – wikipediaGenerál Bradley - Prezident Harry Truman,generál Eisenhower a generál Bradley – Kevin S. Giles, AuthorGenerál Bradley - Pohřeb generála Bradleyho – arlingtoncemetery.netGenerál Bradley - Pohřební průvod generála Bradleyho – FlickrGenerál Bradley - Náhrobek na Arlingstonském hřbitově – wikipediaGenerál Bradley - Figurka – generál Bradley – Sierra Toy Soldier CompanyGenerál Bradley - Omar Bradley – actionfiguren-shopGenerál Bradley - Znak 82.výsadkové divize – wikipedia

Generál Bradley byl mezi vojáky oblíbený jako starostlivý velitel. Oproti jiným velitelům bylo jeho jednání zdvořilé a kultivované. Když vydával rozkaz, nikdy v něm nechybělo slovo „please“ (prosím). Když americké jednotky vstoupily do Německa, byl toho názoru, že Američané tam přicházejí jako vítězové za situace, kdy Němci bojují už jen ze zoufalství. Válku už vlastně prohráli, ale Hitler a jeho smečka se rozhodli bojovat až do konce. Německý národ tak má kulomety v zádech a není pro něj jiného východiska, protože vzdát se nesmějí. Proto se Američané nemohou s Němci bratříčkovat, ale i tak s nimi budou zacházet spravedlivě a civilizovaně.

 

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama