16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Juliánské oteplení letos nastane od středy a potrvá do soboty. Skutečně? A letí čáp přes moře?

Další fotky

Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až přes +10 stupňů Celsia, přichází s pravděpodobností výskytu až 70 % juliánské oteplení. Někdy dokonce až juliánská obleva.

Reklama

Své jméno toto období dostalo podle svaté Juliány, která podle starého kalendáře slavila svátek 16. února. Jako křesťanka se nechtěla kolem roku 300 n. l. provdat za bohatého Římana, ledaže by i on se stal křesťanem. To ženich odmítl, Juliána byla vězněna mučena a nakonec popravena, ale křesťanské víry se nevzdala.

Juliánské oteplení nastává přibližně od 13. do 19. února a projevuje se jako náhlé přerušení mrazů a mlh. Stejně jako jiná data i toto období reflektovala lidová slovesnost ve svých pranostikách rozporuplně.

Zdá se vám, že mrzne? Před 90 lety bylo hůř. Rekord naměřený 11. února 1929 dosud nepadl!

13. únor – Na svatého Řehoře líný sedlák, který neoře. Pranostika ale také říká, že ten den mrazy přituhnou a vše moří. Toho dne také „čáp letí přes moře“, čili blíží se doba příletu tažného ptactva. Konkrétně na čápy si však počkáme ještě asi tak šest týdnů. Obvykle přilétají na přelomu března a dubna. Tehdy však žádný světec nemá jméno, které by se rýmovalo se slovem moře.

14. únor – Bude-li na sv. Valentýna hvězdnatá obloha, jaro nastane později. Naproti tomu má být svatý Valentýnek – jara tatínek. Hospodyně nemá nasazovat husy na vejce, nebudou prý dobrá housata. A na pochybách nás nechává, zda máme sít „přísadu do záhonku“, když další pranostiky říkají, že zamrzne i kolo mlýna, zima začíná sílit a sv. Valentýn pouští mrazy sněhy hází. A k tomu ještě valentýnské zimy i formani se bojí. V tomto případě řidiči. Ale vzhledem celoročnímu stavu našich silnic by řidiči měli mít obavy, jakmile vyjedou na silnici, stále, a nejen právě nyní.

Kokos, banán, avokádo. Domácí ovocné balzámy na pleť i vlasy. Zima jim dává zabrat

15. únor – Když ten den svítí slunce, má být velká úroda jablek. A svatá Juliána zavolala nejen na skřivánka, ale i na oráče. Sedlák už by si měl připravovat vůz a uklidit sáně. A tato svatá podává z ponebí rozsívku. Půnebí nebo ponebí je patro v ústech nebo prostor pod střechou chalupy (půda) nebo také patro u domu. Rozsívka neboli rozsévačka byla čtyřhranná plachetka z kvalitního plátna, opatřená na všech koncích tkanicemi. Nebo byla bez tkanic. Pak se dva cípy svázaly a otvorem prostrčil rozsévač krk a levé rameno, druhé dva cípy držel v levé ruce. Vytvořila se tak kapsa, ve které bylo zrní. Používala se dříve při ručním výsevu. Byla to zodpovědná práce, kterou dělal sám hospodář nebo ve větším hospodářství nejzkušenější čeledín.

FOTO: Juliánské oteplení

Juliánské oteplení - Na sv. Řehoře, čáp letí přes moře – osel.czJuliánské oteplení - Oráč – galerievltava.czJuliánské oteplení - Přestavba půnebí – půdy – Dům a zahradaJuliánské oteplení - Zamrzlé mlýnské kolo – Sedlec-PrčiceJuliánské oteplení - Na sv. Řehoře – Hledej-Aukce.cz
Další fotky
Juliánské oteplení - Na sv. Řehoře, čáp letí přes moře – osel.czJuliánské oteplení - Oráč – odahaJuliánské oteplení - Oráč – www.rakoveckeudoli.czJuliánské oteplení - Oráč s koňmi – virvudolisvratky.czJuliánské oteplení - OLYMPUS DIGITAL CAMERAJuliánské oteplení - Rozsívka – odaha.Juliánské oteplení - Ruční setí z rozsívky – Český KrumlovJuliánské oteplení - Zamrzlé mlýnské kolo – aociace tomJuliánské oteplení - Zamrzlé mlýnské kolo – Vodnimlyny.czJuliánské oteplení - BBC

Jakmile skončí juliánské oteplení, následuje petrská zima pojmenovaná podle svátku sv. Petra nastolení (22. února). Pěkně to měli ti naši předkové na střídačku rozdělené!

Před 32 minutami
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
Před 59 minutami
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Před 3 hodinami
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Dnes, 10:00
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Reklama