4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Rovné linie považoval za ďáblův nástroj. Užijte si 14 inspirujících faktů o životě a díle Hundertwassera

Další fotky

Již téměř 20 let uplynulo od úmrtí Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwassera, vlastním jménem Friedrich Stowasser (15. prosince 1928 – 15. února 2000). Dílo, činy a názory tohoto rakouského mnohostranného umělce, architekta, grafika, malíře a vizionáře, ale také schopného obchodníka, inspiruje dodnes.

Reklama

Víte, že

 • do své architektury vložil i část ze svého malířského a sochařského umění a vytvořil svůj jedinečný „Hundertwasser-Stil“?
 • mu Vídeňáci neměli za zlé, že důsledně nosil každou ponožku jiné barvy? Byl to přece umělec!
 • prošlo mu i to, jak si změnil jméno a připojil si k němu ještě příjmení Regentag (deštivý den)? Během života na Novém Zélandu si do jména přidal další slovo Dunkelbunt (temně pestrý). Podle něj to symbolizovalo přírodu po dešti, „kdy jsou barvy sice tmavší a pochmurnější, ale zato pestřejší, když vysvitne slunce“.

Před sto lety to byla pornografie, dnes jde o ikonická secesní díla

 • rovné linie považoval za ďáblův nástroj“ a vnímá je jako „bezbožné a nemorální“? Tvrdil, že „nic takového se v přírodě nevyskytuje“ a že „rovná linie vede k zániku a geometrie přímek vyvolávají v lidech duševní poruchy“.
 • roku 1968 si koupil motorovou loď vyrobenou roku 1910, která se jmenovala „S. Giuseppe Z“. Sedm let mu trvala rekonstrukce (např. ji prodloužil a přidal jí dva stěžně) a přejmenoval ji na „Regentag“. Na její počest si o její jméno prodloužil i to svoje.
 • když se začal ve Vídni stavět obytný komplex za miliony pro ubytování sociálně slabších lidí s nepravidelnými duhově zbarvenými fasádami, s terasami, s okny různého tvaru a velikostí a navíc zvenčí i uvnitř porostlý zelení, tak se Vídeň shodla, že je to skandál? Vyrojily se rovněž posměšné poznámky, jako že jde o „mišmaš“ nebo že vznikla „katedrála kýče“.

„Ta nahá ženská je chlupatá!“ aneb skandály malíře a bohéma Modiglianiho. Zemřel před 99 lety

 • Hundertwasser na tomto projektu pracoval 8 let a dohadoval se s nedůvěřivými byrokraty o miliony šilinků? Když konečně budova vznikla, nacházelo se v ní 50 státních bytů o rozloze 30 až 150 m2, 13 teras plných zelení, na střechách loučky, kde se dá slunit, na jedné terase kavárna, jedna lékařská ordinace, obchod a garáže pro 37 aut.
 • dnes tento dům patří v průvodcích spolu s vídeňskou spalovnou odpadků k povinným bodům turistického programu a Vídeňáci se už dávno s touto vídeňskou „perníkovou chaloupkou“ smířili?
 • Hundertwasser pracoval na tomto projektu zdarma, „jen pro svou čest“?

Malíř Jan Konůpek se narodil před 135 lety. Proč se na hvězdu českého symbolismu zapomnělo?

 • jeho snahou bylo žít v souladu s přírodou, což vedlo k některým projevům excentrismu? Na jedné veřejné demonstraci přesvědčoval kolemjdoucí, že člověk nepotřebuje peníze a dokáže se uživit tím, co mu dá příroda? Po čase musel svého přesvědčování zanechat, protože si díky pravidelnému užívání kopřivového čaje uhnal žaludeční vředy. Oblečení si většinou vyráběl sám a muselo být jen z přírodních materiálů a hlavně praktické, čímž záměrně vyprovokoval nějaký rozruch.
 • obrazy podepisoval jako Hundertwasser, nebo Huwa, nebo číslovkou „100“ umístěnou na nečekaných místech? Našel si prostě na obraze kousek místa, ohraničil ho nepravidelnou linkou a vepsal do něj své jméno a datum dokončení obrazu.
 • jeho novou domovinou se stal Nový Zéland a novým domovem jeho loď „Regentag“?

FOTO: Hundertwasser

Hundertwasser - HundertwasserHundertwasser - Friedensreich Hundertwasser na svém pozemku na Bovém Zélandě v roce 1998 – wikipedia.Hundertwasser - Hundertwasser (vlevo) v Hannoveru v roce 1965 – wikipedieHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 2 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 1 – wikipedia
Další fotky
Hundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 3 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 4 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 5 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 6 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 7 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 8 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 9 – wikipediaHundertwasser - Kleine ZeitungHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 10 – wikipediaHundertwasser - Hundertwasserhaus Vídeň 11 – wikipediaHundertwasser - Kunst Haus WienHundertwasser - Lázně Blumau (Rakousko) – wikipediaHundertwasser - MeinBezirk.atHundertwasser - Obraz Loewengasse la Troisieme Peau – reprodukce obrazůHundertwasser - Vídeňská spalovna odpadků spojená s teplárnou – Technický týdeníkHundertwasser - Zelená citadela v Magdeburgu – wikipediaHundertwasser - Sammlung EsslHundertwasser - Queen Elizabeth 2 – cruisemapperHundertwasser - liliovník tulipánokvětý. – prima receptářHundertwasser - Květ liliovníku tulipánokvětého – prima receptářHundertwasser - Hundertwasser ZwettlHundertwasser - Hundertwasser ZwettlHundertwasser - Hundertwasser Zwettl
 • zemřel v Tichém oceánu, na palubě zaoceánského parníku „Queen Elizabeth 2“, když se na ní plavil do Evropy?
 • je pohřben na Novém Zélandu podle svého přání bez rakve, aby snáze splynul s přírodou? Místo jeho posledního odpočinku stíní jeho oblíbený strom – liliovník tulipánokvětý.

 

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama