16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Vybral princi Charlesovi nevěstu a sám se stal obětí atentátu. Vlivný královský prastrýc lord Mountbatten

Další fotky

Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně záleží na každém z jejích příslušníků, jaké postavení si v jejím rámci vydobude. Lord Mountbatten měl vedle titulu admirála a indického vicekrále také přirozenou autoritu a uměl ji uplatnit.

Reklama

Louis Francis Albert Victor Nicholas Mountbatten, 1. hrabě Mountbatten z Barmy (25. června 1900 – 27. srpna 1979) se narodil jako mladší syn prince Louise von Battenberga a princezny Viktorie Hesensko-Darmstadtské, sestry poslední ruské carevny Alexandry. Jako takový byl zároveň také pravnukem britské královny Viktorie a bratrancem králů Eduarda VIII. a Jiřího VI. Jednou jeho starší sestrou byla princezna Alice, matka Philippa, vévody z Edinburghu, manžela Alžběty II. Druhá starší sestra Luisa Mountbatten se jako druhá manželka švédského krále Gustava VI. Adolfa stala švédskou královnou.

Barbarský čin německé ponorky. 1200 lidí zahynulo, kocour se zachránil

Stejně jako celá britská královská rodina byl i Louis vlastně německého původu. On sám užíval šlechtický přídomek von Battenberg, a to až do června roku 1917, kdy se jeho rodiče pod tlakem protiněmeckých nálad za první světové války vzdali svých německých jmen a titulů a změnili rodové jméno z německého Battenberg na jeho anglickou podobu Mountbatten. Královská rodina samotná potom přijala anglosaský přídomek Windsor místo původního Saxe-Coburg-Gotha.

V červenci 1916 byl Louis ve svých teprve 16 letech jmenován praporčíkem na bitevním křižníku HMS Lion a po účasti v bitevní akci v srpnu 1916 byl převelen na bitevní loď HMS Queen Elizabeth, na kterém strávil závěrečné fáze první světové války. V červenci 1918 uskutečnil krátkou desetidenní návštěvu západní fronty. V květnu 1940 velel britskému konvoji, který evakuoval spojenecké vojáky z Norska. V roce 1942 velel jako jeden ze čtyř velitelů neúspěšnému vylodění za účasti pozemních a námořních sil a námořnictva u francouzského přístavu Dieppe, tzv. Nájezdu na Dieppe, před kterým byli Němci nešťastnou náhodou včas varováni. Od roku 1943 Mountbatten velel spojeneckým vojskům v jihovýchodní Asii. Za jeho válečné zásluhy mu král Jiří VI. udělil zcela nový titul a jmenoval ho prvním vikomtem z Barmy.

Obchodoval s diamanty, věřil v nadřazenost Anglosasů a dal jméno celé jedné zemi. A taky byl nejspíš gay

Od 20. února do 15. srpna 1947 zastával funkci místokrále Britské Indie a shodou okolností se stal posledním panovníkem v tomto postavení. V době jeho jmenováním panovala v Indii výbušná situace. Muslimská liga usilovala o rozdělení země, rozkol byl nevyhnutelný a předpokládalo se, že pokojnou cestou to nepůjde. Předání moci mezi Brity a Indy se sice oficiálně prezentovalo jako vzorná ukázka státnické obratnosti, ale ve skutečnosti Britové v Indii v té době už moc nevládli. Mountbatten dostal od krále plnou moc a měl konat, jak uzná za vhodné, pokud dodrží konečný termín vyhlášení nezávislosti Indie – červen 1948. Násilné nepokoje však v Indii propukly ještě dříve, než Mountbatten do Indie vůbec dorazil. Britská Indie se rozdělila na západní muslimskou část, sestávající ze Západního Pákistánu (dnes Pákistán) a Východního Pákistánu (dnes Bangladéš) a východní hinduistickou část, dnešní Indii. Během tohoto dělení země své domovy kvůli víře opustilo asi 15 mil. lidí, došlo i k masakrům s náboženským pozadím.

Indický učitel Vivek vysvětloval Buddhova požehnání. Vyhýbat se negativním lidem nebo se starat o blízké

Na místě potom lord Mountbatten předání vlády pokud možno urychlil a již 15. srpna 1947 vznikl nový stát, federativní parlamentní republika Indie. Jejím prvním indickým ministerským předsedou se stal Džaváharlal Nehrú (1889 – 1964). Jako jediný syn z bohaté kněžské kasty, byl doma matkou hýčkán, vychováván guvernantkami studoval v Cambridgi (1907 – 1910) a v Británii se choval v podstatě jako „playboy“. Z domova dostával apanáž 800 liber ročně (tj. dnešních 2,7 mil. Kč) a pohyboval se ve vybrané společnosti v Londýně a v lázních. Hlavním jeho zaměstnáním byla nuda. Nikdy neprojevil nejmenší touhu (stejně např. jako Lenin) mít nějaké povolání, aby uživil rodinu, což mu jeho otec ostře vytýkal. Nehrú vládl v Indii 17 let (15. srpna 1947 – 27. května 1964), ale teprve až 26. ledna 1950 byl do funkce ustaven jako hlava státu první indický prezident – Rádžéndra Prasád. Nehrú toho pro Indii ve své funkci dokázal jen málo a v roce 1953 dokonce sám přiznal: „Fungujeme čím dál tím víc jako stará britská vláda, jenže méně efektivně.“

Katastrofa, kterou jsme si nezasloužili. Mnichov byl pro Československo velká křivda

Život lorda Mountabattena pokračoval, jak odpovídalo jeho postavení velmi bohatého britského aristokrata. Již v roce 1922 se oženil se s nesmírně bohatou Edwinou Ashleyovou (1901 – 1960), vnučkou finančníka Sira Ernesta Cassela, z otcovy strany pocházející z rodiny hrabat ze Shaftesbury. Ta jako dědictví po smrti svého děda v roce 1921 dostala kolem 3 miliónů liber (přes 127 milionů liber v současnosti, tj. 3,8 mld. Kč). Jen její roční důchod z kapitálu činil tehdy 30 000 liber, zatímco Mountbatten pobíral ročně 310 liber důstojnického platu a dalších 300 liber důchodu z kapitálu. Z manželství se narodily dvě dcery, Patricie (1924) a Pamela (1929).

Královna Alžběta II. oslavila své 92. narozeniny a udělila vyznamenání. Mezi oceněnými je i jedna Češka!

Do dějin Británie a britské královské rodiny se lord Mounbatten zapsal tím, že se stal důvěrníkem svého prasynovce, prince Charlese. Nabádal ho například, aby si před manželstvím užil co možná nejvíce galantních dobrodružství, ale za ideální nevěstu považoval „vhodnou nevinnou atraktivní dívku s roztomilou povahou, která se s princem sblíží dřív, než dostane možnost sblížit se s někým jiným, a která bude k princovi vzhlížet.“ Rovněž spolu s královnou Alžbětou II., princovou matkou, zastával názor, že princova osudová žena, Camilla Rosemary Shandová (nar. 1947) není „vhodnou matkou Charlesových dětí“ a patrně přispěl k jejich rozchodu, aby byl princ volný pro vhodnější sňatek. Volba pak padla na Dianu Spencerovou. Na jeho počest se pak v její svatební kytici 23. července 1981 objevily oblíbené květiny lorda Mountbattena, žluté růže.

Náhoda, osud, nebo převtělení? Císařovna Sissy s princezna Diana v souvislostech, které mrazí

Lord Mountbatten se však této svatby nedožil a nikdy se ani nedozvěděl, jak nesprávně Dianu odhadl. V roce 1979 se stal obětí atentátu, který zorganizovali členové Prozatímní irské republikánské armády usilující o odtržení Severního Irska od Spojeného království, aby se sjednotilo s Irskem či případně nadále existovalo jako nezávislá socialistická republika. Bomba nastražená na lordově jachtě spolu s ním během rodinného rybaření zabila další tři osoby, mezi nimi i lordova vnuka a tchyni a další tři zranila, včetně dcery Patricie a jejího manžela. Atentátník Thomas MacMahon byl zatčen již dvě hodiny po vybuchnutí bomby a odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 1998 byl propuštěn.

FOTO: Lord Mountbatten

Lord Mountbatten - Lord Louis Mountbatten – wikipediaLord Mountbatten - Lord Mountbatte v Londýně smanželkou a dcerou – ssplprints.Lord Mountbatten - Louis (1900-1979) a Edwina (1900-1960) Mounbatten (počátek 20. let) – wikipedieLord Mountbatten - Lady Mountbatten při návštěvě policejní nemocnice, Dillí – wikipedieLord Mountbatten - Mentor prince Charlese Lord Mountbatte . BT
Další fotky
Lord Mountbatten - Daily ExpressLord Mountbatten - Obojživelná operace u Dieppe, vlastně průzkum bojem, skončila katastrofou – wikipedieLord Mountbatten - Portrét Edwiny Mountbatten (Philip de László, 1924) – wikipedieLord Mountbatten - Moutbatten s prezidentem Johnem F. Kennedym v Oválné pracovně v Bílém domě (11. duben 1961) – wikipediaLord Mountbatten - Mountbattensovi v New Dilí při přísaze Nehrua jako prvního předsedy vlády nezávislé Indie 15. srpna 1947 – wikipediaLord Mountbatten - Džaváharlál Néhrú – 1. indický předseda vlády (1947) – wikipedieLord Mountbatten - Atentátník Thomas MacMahon, zatčený dvě hodiny po výbuchu bomby, na jachtě Louis Mountbattena (1979) -dvLord Mountbatten - Mountbattenova hrobka v opatství Romsey – wikipedia

Po Mountbattenově úmrtí starší dcera Patricie zdědila po otci titul vévodkyně z Barmy, který se od té doby v rodině dědí i po přeslici. Třetím nositelem tohoto titulu se v roce 2017 po Patriciině úmrtí stal její nejstarší syn Norton.

 

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama