16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Nezbývá než dát nosánek dolů a trošku se zastydět. Asi opravdu nejsme středobodem vesmíru

Další fotky

Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou na mysli knihy pana Dänikena, které se k nám dostaly v roce 1968, a byly velmi rychle rozebrány. Punc zakázaného a tajemného tehdy učinil své. Cizí civilizace, jejich návštěvy v dávné minulosti, koho by to nelákalo si o tom přečíst. Dobývání Měsíce v těch letech dostalo ihned jiný rozměr. Ne, nebojte se, nebudu tyto knihy zatracovat, ani je velebit. Ani nemám v úmyslu papouškovat přežvýkané názory, té jediné a nezpochybnitelné pravdy. Zkusme se na problém podívat nezaujatě.

Reklama

Antropocentrismus byl brzdou podobného zkoumání i uvažování ještě ve dvacátém století. Nejdříve byla středem světa Země, potom sluneční soustava, potom naše Galaxie. Pokaždé v tomto uvažování hrál člověk nejdůležitější roli a cítil se být podoben bohům, jak by řekl pan Däniken. Opak byl pravdou, tak jak je to vždy, v podobných případech.

Mohou s námi komunikovat mimozemšťané? A jak? Známe názor předního odborníka!

Odmysleme si nyní význam Slunce pro lidstvo a řekněme si, jaký má význam ve vesmíru. Nic moc to není. Tuctová žlutá hvězda, nenápadný trpaslík na hlavní posloupnosti. Na periferii Mléčné dráhy. Význam člověka ve vesmíru rázem poklesne o několik řádů. Máme šanci někoho najít? Má někdo šanci nás najít? Není to tak beznadějné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Odmysleme si nyní bytosti a nestvůry ze sci fi románů. Měli by nás zajímat tvorové podobni nám, lidem. Třeba se šesti prsty a modrou kůží, ale to už je podružné. Vědí o nás? Kdo ví. Už přes sto let hraje v našich domácnostech rádio, a více než půl století televize. Toto vysílání se pochopitelně šíří i do prostoru. Jen nějakých sto světelných let. Nedaleko, skoro za rohem, v porovnání s rozměry Galaxie.

Světový den UFO připomíná zvláštní úkazy. Patřily trosky nalezené před 71 lety mimozemšťanům?

Jednoho večera nějaký cizí astronom zamíří k té žluté hvězdičce svoje přístroje. Ke svému úžasu zachytí tajemné radiové signály ze zdroje, který leží nedaleko této hvězdy. Signály pulzují, není divu, vysílače na Zemi nejsou rozloženy rovnoměrně. Tak to je opravdu zajímavé, řekne si, tak silný zdroj a neviditelný, to by mohla být planeta. Zdá se vám to nemožné? Fantastické? To nechám na vás. Náhoda pomáhá připraveným. V kouli vesmírného prostoru je do vzdálenosti pěti parseků (přibližně 16 světelných let) od Slunce, více než šedesát hvězd. V naprosté většině velmi starých, většina z nich jsou červení trpaslíci. Naše šance se rozhodně nerovnají nule. Proč tedy nevysílají? Třeba už jejich civilizace dávno zanikla. Nebo nemají zájem. Nebo ještě neumějí vysílat. Primitivní civilizace? Ani my jsme to na začátku minulého století neuměli. V každém případě toto hledání rozhodně není ani ztráta času, ani vyhozené peníze. Pokládám to za naprosto samozřejmé a nutné.

FOTO: Galaktické společenství

Galaktické společenství - Pátrání po cizích civilizacíchGalaktické společenství - Poselství cizím světůmGalaktické společenství - Voyager 1Galaktické společenství - Planeta Proximy Centauri – fikceGalaktické společenství - Objev dalších planet
Další fotky
Galaktické společenství - Mlhovina v AndromeděGalaktické společenství - Porovnání velikostíGalaktické společenství - Tau Ceti fantazie

V roce 1972 byla vypuštěna sonda Pioneer 10. Nese mimo přístrojů i zlatou destičku se symboly, které by měl průměrně vzdělaný mimozemšťan rozluštit. O pět let později následovaly dvě sondy Voyager. Zde už jsou trošku sofistikovanější zprávy. Včetně pozdravů v mnoha řečech světa. I v češtině, mimochodem. Obě sondy jsou už na cestě čtyřicet dva let a je s nimi stále udržováno spojení. Technika kráčí vpřed mílovými kroky. Pokud ji nepoužijeme proti sobě, je velmi pravděpodobné, že si s někým, přes ty děsivé propasti prostoru podáme ruce.

 

 

Před 1 hodinou
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Včera, 11:30
Nevím, z jakého směru se musíte k Milešovce vypravit, ale doporučuji tento celodenní výlet začít...
Reklama