S Kulovým bleskem byl Smoljak spokojený, do hlavní role ale zamýšlel jiného herce

Film Kulový blesk autorské dvojice Smoljak – Svěrák patří mezi největší klenoty české kinematografie. Diváci se smějí i po třiačtyřiceti letech od jeho natočení. Sám Smoljak byl s filmem velice spokojený, jak později uvedl, možná až přehnaně. Ovšem, s obsazením hlavní role to jednoduché nebylo.

Hlavní roli měl hrát mistr rolí vedlejších?

Dvanáctisměna, neboli stěhování dvanácti rodin najednou, to byl hlavní cíl dr. Radosty v podání Rudolfa Hrušínského v oblíbeném českém filmu. Jak už bylo u pánů Smoljaka a Svěráka zvykem, herecké obsazení bylo vždy vynikající. Roli psychologa Knotka ve filmu získal Josef Abrhám, který si o dva roky později zahrál i ve filmu Vrchní, prchni! Od začátku se s ním ale pro roli v Kulovém blesku nepočítalo. Hlavní roli měl ztvárnit kolega autorů z divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka. Ten ale nabídku odmítl, protože ho filmová práce prý nebavila. Roli tak mohl získat Josef Abrhám.

Jára Cimrman ležící, spící a poprvé odhalený

Film byl vůbec plný herců z divadla Járy Cimrmana, jak už to měli Smoljak se Svěrákem ve zvyku. Například Jaroslav Vozáb si zahrál inspektora Drahotu, Pavel Vondruška pak oddávajícího na svatbě, Václav Kotek ženicha, Jaroslav Weigel metaře a Petr Brukner stěhujícího se Pivoňku.

Promítání filmu

Když přišel film do kin, bývali diváci zmatení, počátek scény z nočních manévrů, která se odehrává v činžovním domě za tmy, kdy je pouze slyšet povídání a zvuky postav, považovali totiž za poruchu a v kině tak reagovali velikým pískotem. Podle svědectví jednoho z pamětníků ale víme, že například scéna, kdy dr. Radosta oznamuje paní Jechové, která se odmítá vystěhovat, že na ni účastníci hromadně podají žalobu, sklidila veliký úspěch. „V té scéně říká Jechová Radostovi, ať svou rychlou spojku (Ladislav Smoljak) zavolá zpátky, že se vystěhuje, Radosta na to odpovídá, že neví neví, jestli to stihne, že jeho spojka je opravdu rychlá, tak jestli ještě neodjel, v tom přichází záběr na Smoljaka na zápraží, jak si zapaluje cigaretu, celé kino tehdy vybuchlo smíchy,“ vzpomíná jeden z pamětníků promítání pan Jaroslav.

Patrasová měla být bez kalhotek. Existoval skutečný Vrchní, prchni?

Promítání filmu si samozřejmě nenechal ujít ani sám autor Ladislav Smoljak. S filmem byl spokojený i po letech. „Když jsem Kulový blesk viděl asi po třech letech na jednom festivalu, tak jsem se u toho pořád musel smát. Vedle mě seděl filmový kritik a hrozně se pohoršoval nad tím, že se směju sám sobě,“ uvedl později v jednom z rozhovorů.

Nezmar paní Jechová

Hlášky paní Jechové v podání Milady Ježkové o pračce, půdě či sklepu už doslova zlidověly. Když však povídala památnou větu „…to budu spokojená, Tady se mně to bude věšet,“ měl být původně záběr na Hradčany, ale politickému dohledu to vadilo, a tak musel být záběr z filmu vystřižen, zůstal tak jen onen památný monolog.

Dnes, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Reklama