Jeho knihy nepotřebují černou vazbu. Jsou temné svým obsahem. Knihy, na které nesvítí slunce

Další fotky

Nejdříve několik nezbytných a základních dat pro orientaci – Franz Kafka se narodil 3. 7. 1883 v Praze, v rodině židovského velkoobchodníka s galanterním zbožím. Pražský, německy píšící spisovatel, člen Pražského kruhu. Vystudoval práva na německé, Karlo-Ferdinandově univerzitě, a promoval v roce 1906. Pracoval jako úředník v Dělnické úrazové pojišťovně, až do svého předčasného penzionování v roce 1922. Umírá na tuberkulózu, 3. 6. 1924 v rakouském Kierlingu, nedaleko Vídně. Suchá a nudná data, že? Pokusím se to napravit.

Kniha vždy prozrazuje autora. Vybíráme si je podle okamžité nálady a duševního rozpoložení. Máme pocit, že s autorem hovoříme, podvědomě od něho hledáme psychickou podporu, máme radost, když přesně odhadne a popíše to, co hledáme a někdy i nabídne řešení. I horory znají cestu z bludiště. Někdy však kniha dokáže pravý opak, a pokud nejsme dost odolní, není radno po takových knihách sahat. K takovým dílům se musí dozrát, abychom autora pochopili. Bytostně optimistických, řekněme prosluněných povah, se zmocní při takové četbě zmatek. S úzkostí na duši se pročtou k posledním větám, neboť stále doufají v obrat. Doufají marně.

Přísná budova na pražském nábřeží. Podívejte se na dům, kde pracoval i Franz Kafka

Pokud se tedy chcete propadnout na samotné dno skepse, bezvýchodnosti a zmaru, čtěte díla Franze Kafky. Pražský Žid, německy píšící autor v době, kdy Praha byla skutečně magická a mystická. Český, židovský a německý živel se tehdy významně prolínal, vzájemně ovlivňoval a měl vliv i na Kafku. Krvavá minulost Prahy se dodnes vznáší v jejích uličkách. Praha není studená a sterilní jako většina evropských měst a Kafka to nepochybně vnímal i na počátku minulého století.

Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

Abstinent, nekuřák, vegetarián. Vše se sčítá, vše člověka formuje. Smrt několika sourozenců. Studium a askeze. Práce, která netěší, ale zachraňuje. Jeho spolehlivost a nepostradatelnost zabrání téměř jisté smrti, na bojištích prvního celosvětového konfliktu. I tak ho válka hluboce poznamená, je až příliš citlivý ke všemu, co se kolem něho děje. Trvalý komplex méněcennosti. Tuberkulóza, nemoc, která nezná slitování. Co víc je třeba k tomu, aby spisovatel začal psát tak, jako Kafka. Proces, Amerika, Zámek. Jen kratičký výčet jeho prací, ale více než dostačující. Nad jeho dílem nesvítí slunce. Jeho knihy nepotřebují černou vazbu. Jsou temné svým obsahem.

FOTO: Franz Kafka

Franz Kafka - Franz Kafka 1Franz Kafka - Hlava Franze KafkyFranz Kafka - Kafka a ZámekFranz Kafka - náhrobek F.KafkyFranz Kafka - Knihy 2
Další fotky
Franz Kafka - Knihy 3Franz Kafka - Knihy 1Franz Kafka - Kafkovy snyFranz Kafka - Kafkovy sny 2

Je paradoxem, že se Kafkova díla nestala součástí filmového žánru, kterému se říká film noir, který byl součástí německé, filmové expresionistické školy, která proběhla přibližně v polovině minulého století. Jeho román Zámek byl natočen, jako německá televizní inscenace, až v roce 1962. Od té doby se dostalo Kafkovi plného zadostiučinění a jeho díla rozhodně neupadla v zapomenutí.

 

Dnes, 08:00
Minule jsme se trochu podrobněji zastavili u kuchyňského robotu, který se používal v osmdesátých letech (i...
Včera, 17:30
Ovšem za cenu, která byla příliš vysoká. Autoritářský až diktátorský režim, korupce a oběti režimu...
Včera, 16:33
Uplatnil se jako ilustrátor a to zejména prvních románů francouzského spisovatele Julese Vernea, vydávaných nakladatelem...
Včera, 16:00
Dílo dnes téměř zapomenutého švýcarského spisovatele bylo obdivováno například Franzem Kafkou. Robert Walser však nenapsal...
Včera, 15:01
Deset tisíc lidí obdrží do schránek samoodběrovou sadu na vyšetření stolice kvůli hrozbě rakoviny tlustého...
Včera, 14:00
Každý jistě ví, že pomluva je zákeřný a zbabělý útok. I když se později vše...
Včera, 11:30
A dokonce proti němu kázal stejně jako proti jiným hříchům a zlořádům. On sám přitom...
Včera, 10:00
Tvář Adiny Mandlové, její půvab, herecký esprit a šarm zaručovaly úspěch filmům, ve kterých vystupovala....
Včera, 09:16
Korona virus je aktuálně pořádným strašákem také pro Česko. Politici v neděli odpoledne oznámili z...
Včera, 08:00
Tato výjimečná zelenina pochází původně z Orientu, kde byly nalezeny nástěnné malby vyobrazující jeho pěstování.
Reklama