29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Jeho knihy nepotřebují černou vazbu. Jsou temné svým obsahem. Knihy, na které nesvítí slunce

Další fotky

Nejdříve několik nezbytných a základních dat pro orientaci – Franz Kafka se narodil 3. 7. 1883 v Praze, v rodině židovského velkoobchodníka s galanterním zbožím. Pražský, německy píšící spisovatel, člen Pražského kruhu. Vystudoval práva na německé, Karlo-Ferdinandově univerzitě, a promoval v roce 1906. Pracoval jako úředník v Dělnické úrazové pojišťovně, až do svého předčasného penzionování v roce 1922. Umírá na tuberkulózu, 3. 6. 1924 v rakouském Kierlingu, nedaleko Vídně. Suchá a nudná data, že? Pokusím se to napravit.

Reklama

Kniha vždy prozrazuje autora. Vybíráme si je podle okamžité nálady a duševního rozpoložení. Máme pocit, že s autorem hovoříme, podvědomě od něho hledáme psychickou podporu, máme radost, když přesně odhadne a popíše to, co hledáme a někdy i nabídne řešení. I horory znají cestu z bludiště. Někdy však kniha dokáže pravý opak, a pokud nejsme dost odolní, není radno po takových knihách sahat. K takovým dílům se musí dozrát, abychom autora pochopili. Bytostně optimistických, řekněme prosluněných povah, se zmocní při takové četbě zmatek. S úzkostí na duši se pročtou k posledním větám, neboť stále doufají v obrat. Doufají marně.

Přísná budova na pražském nábřeží. Podívejte se na dům, kde pracoval i Franz Kafka

Pokud se tedy chcete propadnout na samotné dno skepse, bezvýchodnosti a zmaru, čtěte díla Franze Kafky. Pražský Žid, německy píšící autor v době, kdy Praha byla skutečně magická a mystická. Český, židovský a německý živel se tehdy významně prolínal, vzájemně ovlivňoval a měl vliv i na Kafku. Krvavá minulost Prahy se dodnes vznáší v jejích uličkách. Praha není studená a sterilní jako většina evropských měst a Kafka to nepochybně vnímal i na počátku minulého století.

Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

Abstinent, nekuřák, vegetarián. Vše se sčítá, vše člověka formuje. Smrt několika sourozenců. Studium a askeze. Práce, která netěší, ale zachraňuje. Jeho spolehlivost a nepostradatelnost zabrání téměř jisté smrti, na bojištích prvního celosvětového konfliktu. I tak ho válka hluboce poznamená, je až příliš citlivý ke všemu, co se kolem něho děje. Trvalý komplex méněcennosti. Tuberkulóza, nemoc, která nezná slitování. Co víc je třeba k tomu, aby spisovatel začal psát tak, jako Kafka. Proces, Amerika, Zámek. Jen kratičký výčet jeho prací, ale více než dostačující. Nad jeho dílem nesvítí slunce. Jeho knihy nepotřebují černou vazbu. Jsou temné svým obsahem.

FOTO: Franz Kafka

Franz Kafka - Franz Kafka 1Franz Kafka - Hlava Franze KafkyFranz Kafka - Kafka a ZámekFranz Kafka - náhrobek F.KafkyFranz Kafka - Knihy 2
Další fotky
Franz Kafka - Knihy 3Franz Kafka - Knihy 1Franz Kafka - Kafkovy snyFranz Kafka - Kafkovy sny 2

Je paradoxem, že se Kafkova díla nestala součástí filmového žánru, kterému se říká film noir, který byl součástí německé, filmové expresionistické školy, která proběhla přibližně v polovině minulého století. Jeho román Zámek byl natočen, jako německá televizní inscenace, až v roce 1962. Od té doby se dostalo Kafkovi plného zadostiučinění a jeho díla rozhodně neupadla v zapomenutí.

 

Před 2 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Dnes, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama