-2℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Zima je téměř v plném proudu. Máte již dobře připravená okna na mráz?

Nedílnou součástí domu nebo bytu jsou okna. Víte, jak je správně ošetřit, připravit a seřídit na blížící se mrazy? Díky správné údržbě můžete ušetřit nemalé peníze a spoustu starostí.

Konec teplého počasí a blížící se Vánoce nás opět nutí zaměřit se víc na úklid. Jedna z věcí, co je potřeba umýt, jsou okna. To je první krok údržby, aby nám dlouho vydržela bez větších oprav a investic. Za nějakou tu dobu se nám na okna nalepí prach a různé nečistoty, které je potřeba odstranit. Nemusíte hned kupovat drahé přípravky na mytí oken, bohatě postačí obyčejný saponát, teplá voda a měkká houbička. Dejte si také pozor, abyste okna nemyli horkou vodou, když už venku mrzne, mohla by prasknout. Nedoporučuje se také používat hrubé hadry, zároveň zapomeňte i na klasické křídové noviny, těmito prostředky byste si mohli okna akorát poškrábat.

5 pokojových rostlin, které pročistí vzduch ve vaší domácnosti

Při základním mytí nezapomeňte věnovat pozornost i odtokovým otvorům ve spodní části oken, které se musí pročistit. Tyto otvory mají každá okna a při správné funkci nám umožní odtok vody ven. Při ucpání a následném zadržování vody v okně hrozí tvorba plísně.

Kování oken je dobré ošetřit například silikonovým olejem, zabrání korozi a prodlouží životnost. Nepotřebujete opět mnoho dalších prostředků. Tento olej je dobrý i na zbylé kovové díly okna, zejména ty pohyblivé, jakými jsou čepy a táhla, které je potřeba promazat. U těchto částí zkontrolujte, zdali se při běžném používání neuvolnily, pak je potřeba je vhodným klíčem dotáhnout.

Středočeské domácnosti vydaly loni na bydlení měsíčně 5482 korun

Těsnění oken zkontrolujeme pohledem. Zjistíme, zda není někde vytržené nebo prasklé. Těsnění nám po několika letech ať špatné nebo dobré údržby může zpuchřet. Stav zjistíme jednoduše. Pokud ho zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru, v jaké bylo předtím. Pokud ne, je potřeba těsnění okna vyměnit z důvodu úniků tepla. Když máte těsnění v pořádku, opět jej natřeme silikonovým olejem, který prodlouží jeho životnost.

Před zimou je dobré dotáhnout i pohyblivé čepy, jenž uzavírají okno. Modernější okna tuto možnost mají automaticky, starší okna se musejí dotáhnout ručně pomocí vhodného klíče. Tímto krokem okno víc přilne k rámu a v zimních měsících udrží v bytě víc tepla.

Nové kotle může získat dalších 5000 středočeských domácností

I v čase zimního období je nutné byt párkrát za den vyvětrat. Tím zabráníme vytváření vlhkosti v bytě. Orosená okna, tento jev zná snad každý z nás. Objevuje se zejména v noci a ráno, kdy klesá teplota v bytě a vlhkost nám v tu chvíli kondenzuje zejména na okenních sklech. Tuto rosu je dobré, i když v oknech máme odtokové kanálky, utírat. Voda se může dostávat do míst, kde by mohla později vytvářet plíseň. Tomu se dá předcházet tzv. mikroventilací, nebo také chcete-li mírně pootevřeným oknem. Tento krok nám umožní slabé proudění vzduchu a rázem je po oroseném okně. Nejlepší je však větrat 3 x denně, krátce a intenzivně.

Doufám, že jsem vám nabídl pár tipů, o kterých jste nevěděli, a které vám ulehčí práci, ale hlavně ušetří nemalé peníze.

 

Před 2 hodinami
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
Před 3 hodinami
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Dnes, 17:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 17:00
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
Dnes, 15:37
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Dnes, 12:30
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Dnes, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Dnes, 11:00
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Dnes, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Reklama