Měsíc stále záhadný. Je čas se na něj opět vrátit

Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí po cimbuří. Jeho stříbrný kotouč nalezneme v literatuře, poezii, hudbě. Je symbolem na vlajkách mnoha států světa. Jak to říkal starý Cyrano? Patřila Luna dosud jenom nám, básníkům, snílkům, smělým fantastům, i dobrodruhům v bílých parukách. Fantastům v redingotech, i těm v divných přílbách, ze stránek nových románů. A odjakživa ovšem milencům, těm Luna náležela nejvíc.

Jistě. Určitě jste poznali finální scénu z filmové klasiky Baron Prášil. Měsíc s velkým M, řecky Seléné. Básníkům zase vyhovuje římský výraz Luna. Těleso, které stálo u prvních kalendářů světa a prvního počítání času. Jediná přirozená družice Země. Není mezi svými kolegy žádným trpaslíkem. Mezi desítkami jiných měsíců zaujímá co do velikosti páté místo, a vzhledem ke své mateřské planetě je relativně největší vůbec. Má průměr 3476 km, zatímco třeba Marsův měsíc Phobos, je jenom kamínkem, s průměrem stokrát menším. Abychom však nezpyšněli, Jupiterův měsíc Ganymédes je zase větší než planeta Merkur.

Všechny milníky lidstva by nebyly možné bez obětí na lidských životech. Jaké problémy provázely program Apollo

Měsíc byl pro astronomy dlouho záhadou. Jak vůbec vznikl? Prolétal kdysi okolo Země a byl zachycen její gravitací? Vznikl stejně jako Země, nabalováním hmoty v dávné minulosti?

Dnes se pokládá téměř za fakt, že Měsíc vznikl jako důsledek srážky Země s obrovským tělesem, které vyvrhlo do prostoru část její hmoty. Měsíční horniny mají totiž stejné složení jak pozemský plášť. Téměř žádná atmosféra, téměř žádné měřitelné magnetické pole. Žár přes sto stupňů ve dne, stejný a vyšší mráz v noci. Jen tak na okraj, stejnou porci tepla jako Měsíc, dostává od Slunce i naše planeta, a kdyby neměla atmosféru a vodní plochy, byly by na ní naprosto stejné teplotní rozdíly.

Vzhůru na Měsíc! Kosmická sonda Luna 1 začala před 60 lety psát novou kapitolu kosmického výzkumu

Před padesáti lety, ve snaze trumfnout jeden druhého z politických a propagandistických důvodů, se odehrál boj mezi USA a Sovětským svazem. Desetiletý zápas, ve kterém sice zvítězily USA, ale upřímnou radost z úspěchu expedic Apollo měli jistě všichni vědci, bez ohledu na dres, pokud pro ně byla věda na prvním místě.

Čtyři desetiletí od prvního přistání jsou dlouhá doba. Ti, kteří nezažili vysedávání u televizorů v hluboké noci, a neviděli první krůčky astronautů po povrchu Měsíce, žijí konspiračními teoriemi o tom, že vše byly jen filmové triky. Nikdo jim jejich názor nebere, ale mýlí se.

FOTO: Měsíc

Měsíc - MěsícMěsíc - Měsíc uplnekMěsíc - MěsícMěsíc - MěsícMěsíc - Měsíc
Další fotky
Měsíc - Saint Michel

K čemu nám je vlastně Měsíc? Pomáhá nám například vyrábět elektrickou energii, díky přílivovým elektrárnám. Je sice osmdesátkrát lehčí než Země, ale stále to stačí k tomu, aby uvedl do pohybu gigantické masy vody.

V budoucnu poslouží jako základna pro lety lodí s lidskou posádkou kamkoliv. Jako startovací rampa je ideální. Žádné silácké efekty, s řevem raketových motorů, jako při startu ze Země se zde odehrávat nebudou. Žádné obavy ze zavlečení epidemie na Zemi. Ráj pro astronomy amatéry, pozorovat vesmír bez chvění atmosféry, na tělese, kde neexistuje počasí. Měsíc byl dobyt a na chvíli opuštěn. Je čas se na něj opět vrátit.

 

 

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama