Knihkupec, který léta prodává na nádraží. Pandemie ho téměř připravila o příjem

Petr Červinka z knihkupectví Ambra v budově hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové s nadějí vyhlíží konec takzvaného lockdownu. V souvislosti s opatřeními kvůli pandemii koronaviru, ale i kvůli opravám v nádražní hale, přišel o velký díl tržeb. Knihkupectví, které funguje v nádražní budově 51 let, provozuje od roku 2006.

„Funguju přes výdejové okénko. Jak došlo k uzavření okresů, tak i objednávky do výdejového okénka spadly skoro k nule,“ řekl Červinka.

Mezi zákazníky knihkupectví patří podle něj asi z poloviny cestující, kterých ale kvůli omezení pohybu mezi okresy výrazně ubylo. Hradecké hlavní nádraží je důležitým železničním dopravním uzlem.

„Zachraňují mě tituly, které nelze koupit jinde nebo na internetu. Pokrývám široké spektrum, od strojnických tabulek až po psychiatrii. Kdybych fungoval na běžném sortimentu, tak bych už tady asi nebyl. Pokud ale tato omezení budou trvat ještě další měsíc, tak to bude velmi těžké,“ řekl Červinka.

Loni měl propad tržeb okolo 35 procent. Ztrátu mu pomohlo snížit uvolnění protikoronavirových opatření v létě a před Vánoci.

Snímky, které vznikly za našeho dětství. Podívejte se, jak dříve vypadal Hradec Králové

„Letošní rok je horší. Za první čtvrtletí letošního roku lze mluvit o ztrátě kolem 70 procent. Odráží se na tom nejen koronavirus, ale i stavební úpravy v hale nádraží. Loni v srpnu začali odstraňovat dlažbu a připravovat pokládku nové. To mělo také obrovský vliv na úbytek zákazníků,“ řekl Červinka.

Prodej mu drží především naučná literatura, zvláště železniční, historická faktu a válečná, pak také populární psychologie nebo místopis. Během pandemie zaznamenal vyšší zájem o prózu. „Prózu jsem před tím prodával minimálně, v posledních měsících je ale o ni větší zájem. Dávám to do souvislosti se situací kolem koronaviru,“ řekl Červinka.

Knihkupectví v budově vlakového nádraží má pro mnohé Hradečany několik desetiletí také význam orientační. Dát si „sraz u knihy“, znamená pro řadu lidí jasný vzkaz, kde se v rozlehlé nádražní hale setkat před odjezdem či po příjezdu vlaku.

Budova královéhradeckého nádraží byla postavena v letech 1929 až 1935 podle projektu významného architekta Václava Rejchla. Monumentální budova, která kdysi patřila k nejmodernějším nádražím ve střední Evropě, je dlouhá 152 metrů a rozkládá se na ploše 5 000 metrů čtverečních.

adp/ČTK

7.4.2021
Muž z Královéhradecka policii při nynější zbraňové amnestii odevzdal tank T 34/85 a samohybné dělo...
4.4.2021
Fotbalisté Hradce Králové přivítali v rámci 16. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY mužstvo Viktorie Žižkov. K vidění...
30.3.2021
Návrat po vynucené koronavirové pauze dopadl pro fotbalisty Hradce Králové na výbornou. V rámci 14....
29.3.2021
Karanténa pozdržela domácí start Votroků do jarních bojů ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. A zároveň zařídila, že...
18.3.2021
Společnost A 11 zahájila vydávání tří nových mutací bezplatných lokálních novin Náš REGION a přiblížila...
17.3.2021
Za první čtyři týdny letošního roku zemřelo dvojnásobně více lidí než v letech 2018 a...
10.2.2021
Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření...
10.2.2021
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je kvůli epidemii koronaviru kritická. Nemocnice v regionu jsou...
26.1.2021
Radnice Hradce Králové začala přestavovat dům v Pražské ulici na 11 sociálních bytů. Měli by...
Reklama