Hrál jen jednu hlavní roli, i tak byl ale stejně obsazovaný jako Burian či Marvan

18.8.2022
Jaroslav Svoboda

Přestože byl ve třicátých a čtyřicátých letech jedním z neobsazovanějších herců, hlavní role se mu vyhýbaly obloukem. Hrál v takových snímcích jako Dívka v modrém, Přítelkyně pana ministra nebo Babička. Bohužel, dnes už je spíše zapomenutou postavou stříbrného plátna.

Řeč je o Vladimíru Řepovi. Ten se narodil 8. listopadu 1900 v Praze. Už v sedmnácti jako nadšený ochotník utekl k divadelní společnosti ředitelky Kolaříkové v Kladně. Po relativně krátké době se dostal i do stálých divadel, jako například do pražské Uranie nebo dokonce do Vinohradského divadla, kde hrál až do roku 1948. Jeho divadelním vrcholem bylo angažmá v Národním divadle, kde hrál až do své předčasné smrti v roce 1957.

Tři vejce do skla, film, kvůli kterému zbili i K. H. Franka

Ve filmu debutoval už ve svých pětadvaceti, kdy v roce 1925 ztvárnil mládka Tondu Kolenatého v komedii Z českých mlýnů režiséra Innemanna. Němý film mu, můžeme-li to tak říci, vyhovoval. Když však přišla doba zvukového filmu, režiséři ho obsazovali jako pouhého epizodistu. Ovšem, sice epizodista, ale velmi obsazovaný. V roce 1940 hrál dokonce ve třinácti snímcích, jmenujme třeba filmy Babička, Přítelkyně pana ministra, Dva týdny štěstí aj. O rok později si zahrál i v takových klenotech jako Hotel Modrá hvězda nebo Tetička. Zahrál si i s Burianem v Rybě na suchu. V letech 1931 až 1945 natočil 68 filmů.

Z hledáčku režisérů nezmizel ani po válce, v letech 1945 až 1955 ztvárnil dalších 62 filmových rolí. A tak Vladimíra Řepu můžeme vidět například ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař, Dovolená s Andělem, Plavecký Mariáš, Jan Hus nebo Jan Žižka. Řepovou jedinou hlavní rolí byl pekař Jan Racek v Machově komedii Racek má zpoždění z roku 1950. Poslední role konšela ve filmu Proti všem a rytmistra Königa v Poslušně hlásím už Řepa na plátně neuviděl. Oba filmy byly totiž uvedeny až po jeho předčasné smrti. Zemřel náhle 19. srpna 1957 v nedožitých sedmapadesáti letech. Od roku 1924, byla jeho manželkou Hana Černíková.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte