Hrála už v němém filmu, na place se ale potkala i s Janem Krausem

Málokterý herec či herečka se může pochlubit, že ve filmech hrála už od jeho začátků a zároveň se ve filmu potkala třeba s Janem Krausem. Že to není možné? Meda Valentová věnovala filmu takřka celý svůj život.

Hrát začala už za války v roce 1916 jako elévka v činohře Nového německého divadla v Praze, coby osmnáctileté děvče. V době, kdy filmu, nota bene zvukovému, věřili jen ti nejodvážnější herci, se Meda prosazovala jako začínající herečka především na divadelní scéně. Odjela studijně do Vídně a jako operetní herečka vystupovala v Žatci, Liberci i Berlíně.

V letech 1919 až 1924 postupně účinkovala v Červené sedmě, v divadlech v Olomouci a Ostravě a čile se pohybovala i v operetě.

Nejstarší česká herečka hrála od narození až do smrti

Zajímavá filmová kariéra

Filmová kariéra Medy Valentové ji provázela prakticky celým životem. Ona sama byla vlastně takovou výkladní skříní, českého filmu, zažila totiž ještě němý film, Vlastu Buriana i režiséra Václava Vorlíčka nebo dokonce známého herce a moderátora Jana Krause.

Její první filmová zkušenost byla právě ještě v němém filmu a po boku nikoho menšího než Huga Haase. Hrála jeho manželku v komedii Jedenácté přikázání (1925). Film byl o deset let později znovu přetočen do zvukové verze, kde už však Haasovu manželku hrála Jiřina Štěpničková.

Když pak pomalu začínala zvuková éra českého filmu, stála Meda Valentová opět v první linii. Zahrála si mazanou temperamentní zpěvačku Mici Angoru po boku Vlasty Buriana v komedii To neznáte Hadimršku (1931). Následovala téměř desetiletá pauza. K filmu se vrátila v období druhé světové války. Zahrála si opět s Vlastou Burianem, a to dokonce jeho choť ve filmu Když Burian prášil. Následovaly další filmy, jmenujme například snímky Turbina, Valentin Dobrotivý, Muži nestárnou nebo Počestné paní pardubické.

Chodil často do divadla, tam si toho všimli a nabídli mu roli

Po němém filmu i novém zvukovém filmu přišly po válce další společenské změny. Valentová se opět zařadila mezi obsazované herečky, jako jedna z mála hereček své doby, které zažily první republiku a obě války, byla schopná kromě milostivých dam zahrát i ženy z lidu. Nezapomenutelná byla například po boku Jaroslava Marvana ve filmu Poslední mohykán nebo namátkou ve filmech Anna proletářka či Cirkus bude! V tomto období hrála hlavně manželky hlavních hrdinů, často právě v páru s Jaroslavem Marvanem, Františkem Kreuzmannem nebo Jindřichem Plachtou.

Z neupřesněných důvodů však v roce 1955 utichá její filmová kariéra. Zdá se, že již nadobro. Po dlouhých šestnácti letech si na ni ale vzpomněl režisér Václav Vorlíček proto, aby jí na sklonku života svěřil roztomilou roličku staré babičky titulního hrdiny Honzy Bláhy v podání mladičkého Jana Hrušinského v pohádkově komedii Dívka na koštěti (1971). Kromě něj se na place potkala například se známým hercem a moderátorem Janem Krausem nebo Helenou Růžičkovou. Za dva roky po skončení natáčení bohužel Valentová zemřela.

Jsou muži, přesto hrají ženské role, možná lépe než ženy

Její život byl divadlo a film

Meda Valentová, vlastním jménem Marie Valentová, se narodila 24. května 1898 na Smíchově. Kromě zmíněného divadelního angažmá účinkovala v Aréně, Varieté a (jako host) v Německém divadle (1924 – 1929), Vinohradském divadle a Městském komorním divadle (1929 – 1935), Divadle Vlasty Buriana (1935 – 1945), Divadle v Karlíně (1945 – 1946), Divadle V + W (1946 – 1948), Divadle státního filmu (1948 – 1951) a nakonec Divadle Na Fidlovačce (1951 – 1959), z něhož odešla na odpočinek. Na všech jevištích měla možnost uplatnit svůj vrozený šarm, kouzlo, noblesu, smysl pro jemný společenský humor a ženskou komiku („Hraběnka Marica“, „Revizor“, „Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka“ apod.).

Byla ženou divadelního ředitele Mirko Andrese (pod jménem Meda Andresová veřejně vystupovala např. v Červené sedmě) a podruhé byla provdána jako Meda Václavíková. Mimo jiné spolupracovala i s rozhlasem. Meda Valentová zemřela 12. prosince 1973 v Praze ve věku sedmdesáti pěti let.

Dnes, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Dnes, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Včera, 18:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 18:20
Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února přejdou pod státní podnik Diamo, už absolvovali...
Včera, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Včera, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Včera, 13:00
Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či...
Včera, 11:15
„Božena Němcová byla silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy...
Včera, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Včera, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
18.1.2021
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Reklama