-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Hrdinové, padlí, žoldáci, zabití – tváří v tvář tragédii těžko hledáme adekvátní slova a gesta. Tápou i novináři. Proč?

Vyrovnáváme se s tragickou zprávou o úmrtí tří českých vojáků na zahraniční misi. Dnes se jejich těla vrátila do vlasti. Najít vhodné výrazy mají problém i profesionální novináři z veřejnoprávních médií. Bohužel.

Reklama

Připomeňme si v krátkosti celou událost. Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli tuto neděli v Afghánistánu smrtelně zraněni poté, co se v jejich těsné blízkosti odpálil sebevražedný atentátník.

Vojenská výstava připomíná hrdiny z první světové. Víte, jak vypadaly dělostřelecké munice?

Hrdinové, nebo oběti?

Tápání při hledání adekvátních výrazů se v následném zpravodajství objevilo opakovaně. Lze použít slovo hrdina? Obvykle si toto slovo spojujeme s osobou, která něco aktivně koná. Hrdina může bojovat a potom v boji padnout. Tito tři muži však byli zabiti čili jsou spíše oběťmi. Pokud je však hrdinstvím už jen sloužit v zahraniční misi, potom jsou hrdinové všichni, kdo v nich sloužili a slouží.

Zcela specifické a dehonestující je v tomto kontextu použití slova žoldák, které má již samo o sobě negativní konotaci. Naši muži byli vojenští profesionálové ve služebním poměru, byla to jejich práce čili za ni logicky pobírali příslušný plat. Je to riziková profese a tomu odpovídá i její platové ohodnocení.

Do jaké míry příslušníci našich zahraničních misí vnímají, resp. vnímali nasazení do mise jako projev vlastenectví a do jaké míry jako možnost nadprůměrného výdělku, je čistě jejich osobní věc, kterou nám nepřísluší hodnotit. Nakonec, dělat tuhle práci má nebo měl možnost téměř každý. Jenom ne každý se pro ni rozhodl.

Albrecht z Valdštejna - nacistický hrdina?

Pošpiněná pověst Albrechta z Valdštejna. Proč je známý jako nacistický hrdina?

Projevit úctu, či vzdát hold?

Celkem snadno se komentátoři shodli na tom, že na letišti se bude konat krátký pietní akt. Co však budou dělat lidé stojící podél komunikace, po níž pojede kolona pohřebních vozů? V poledních zprávách zaznělo, že budou vzdávat hold. Holduje se však žijícím lidem při nějaké významné pozitivní události, třeba panovníkovi po korunovaci anebo hokejistům vracejícím se z Nagana, a činí tak „jásající davy“. V tomto případě je však těmto mrtvým adekvátní projevit či vyjádřit úctu či čest.

Ale jak? Uniformované osoby to mají jednoduché, budou salutovat. Civilní obyvatelstvo chvíli tiše postojí, jako když se hraje hymna, anebo může převzít americký obyčej a položit si ruku na srdce. Je to však typicky americké gesto a řada občanů se mu proto spíš vyhne, neboť USA „zrovna nemusí“.

Na záběrech televizního zpravodajství bylo vidět i jednu starší občanku, jak při průjezdu kolony tleská. Přičítám to její zmatenosti plynoucí z neobvyklosti dané situace a nebudu uvažovat o tom, komu nebo čemu to vlastně tleskala.

Z krypty nebylo pro parašutisty úniku. Anebo ano? Mohli se prokopat na svobodu?

Kam kolona dojela?

Pohřební vozy zakrátko dojely z letiště do cíle, Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Protože zesnulým už žádný lékař nepomůže, v úvahu připadá přijetí na jediném možném tamním oddělení. Nikomu se jeho název nechce vyslovit nahlas, to je pochopitelné. Ale pro všechno se dají najít vhodná slova. Stačilo by dodat třeba „k ohledání vzhledem k okolnostem úmrtí“. Není to moc pěkné ani tak. Já vím. Ale pořád lepší, než aby se lidé domýšleli, co tam asi tak budou s těmi těly dělat a jestli je to vůbec nutné, když příčina smrti je skutečně zcela jasná.

OBRAZEM: Před sto lety lidé prchali ze zákopů války. Zůstaly snímky, při kterých tuhne krev v žilách

Radši si nezvykat

Rozpaky týkající se způsobu vyjádření jsou zarážející především u veřejnoprávního média, to je České televize. Měli by v ní pracovat novináři natolik profesionální, aby se dokázali vyrovnat i s takovými zprávami a příslušné výrazivo si i mezi sebou ujednotit. Už jen proto, že podle nich budou své výrazové prostředky nastavovat i všechna ostatní média. I to je jeden z úkolů veřejnoprávních médií. Zatím to vypadá, že každý tamní novinář a reportér „bojuje“ s touto zprávou na vlastní pěst a veřejnost rovněž.

A někdy i dost nezvykle. Nechápu, proč třeba zazněla věta, že dotyčný zabitý voják „nebyl žádný drsňák, ale milý kluk“? Co si z toho mám vybrat? Že „milý kluk“ je mrtvý, zatímco „drsňák“ by třeba přežil? Případně že to od naší armády asi není úplně dobrý nápad posílat na mise „milé chlapce“?

Nelze však novinářům ani nikomu jinému určitou zmatenost jen jednoduše vyčítat. Nejsme zvyklí pracovat s takovým druhem událostí. Díky Bohu. A přejme si, abychom si na to nemuseli nikdy zvykat. Ve Vietnamu padlo, a to skutečně v boji, přes 50 tisíc amerických vojáků. Denně to byly desítky i stovky mrtvých. V jejich případě bylo názvosloví jasné stejně jako to, že na okázalé pietní akty u příležitosti návratů jejich mrtvých těl do vlasti a průjezdy pohřebních kolon nebyl pro jejich všednost a četnost ani čas, ani prostor.

FOTO: Hrdinové

Hrdinové - Oběti útoku atentátníkaHrdinové - MiseHrdinové - Vietnam Memorial Statue, Washington D.C.Hrdinové - Seznam jmen amerických vojáků se zdá nekonečnýHrdinové - Návrat nejsmutnější

Ať nám to nezevšední

Na jednu stranu mě mrzí, že se naši novináři nedokázali vyrovnat se zpravodajstvím tohoto druhu profesionálněji, na druhou si říkám, že to je dobře. Je to událost neobvyklá a přeji si z celého srdce, ať to taky tak zůstane. Kdyby nám zevšedněla, bylo by něco hodně špatně.

 

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama