Hrdinové středověku. Když muži byli stateční, drsní i zrádní. Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal

Středověk nebyl jenom krutý. Středověk byl i krásný. Jistě si nyní řeknete, v čem mohl být krásný? Morové rány, špína, hlad, nemoci. Tmářství a nevzdělanost. Náboženský fanatismus. Zkusme to nyní otočit a pohlédněme na dnešní svět. Liší se v něčem vůbec? Mor, jako děsivý strašák, byl vymýcen, to ano. Ale co to ostatní? Zabíjení ve jménu toho pravého boha. Dosud aktuální. Země není kulatá, ale placatá. Názory, při kterých věda roní hořké slzy. Touha utlouci oponenta nikoliv argumenty, ale kladivem. Eventuálně upálit. Středověk stále čeká za dveřmi. A občas zaklepe.

V čem tedy byl krásný? V lidských archetypech. Podvědomě se nám po nich stýská. Idealizujeme si středověk historickými filmy. Děj občas zaskřípe a historik se chytá za hlavu. Jistě má pravdu, ale o tu tady vůbec nejde. Diváci potřebují snít. Vidět dobu, kdy muži byli Muži, a ženy byly Ženy. Drsní a krásné. Zrádní a falešné. Stateční a věrné. Kdy to jen bylo? A kde? Před tisíci lety?  Jedno datum se přímo nabízí. Osudový konec srpna roku 1346. Dvacátého šestého to bylo.

Očistný oheň

Očistec jako strašák středověkého člověka. Proč všechny děsil?

Bitva u Kresčaku, tak jak zní počeštěný název tohoto francouzského městečka, patří mezi bitvy velmi známé a tragické. Zahynul zde český král Jan Lucemburský, který splnil svůj spojenecký slib daný francouzskému králi Filipu VI. Jeho kontingent padl téměř do posledního muže, pouze jeho syna Karla, budoucího Otce vlasti, přinutili ostatní rytíři odejít z bitvy ve chvíli, kdy již byla ztracena. Vojenští historici tuto bitvu již dávno rozebrali do nejpodrobnějších detailů a lze si ji prostudovat v odborných publikacích.

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

Kresčak bychom našli asi 160 km na sever od Paříže, téměř na dohled mořských břehů. Zde se odehrála bitva, jejíž důsledky by se daly přirovnat k osudné bitvě na Bílé hoře, protože poznamenaly vývoj ve Francii na mnoho let. Vojska anglického krále Eduarda III. zde porazila několikanásobnou přesilu nepřítele. Neukázněnost, vzájemná řevnivost ješitných šlechticů a velitelů, bídný žold pro mužstvo, to vše snižovalo bojeschopnost armády Filipa VI. Řada hrubých strategických chyb ve chvílích, kdy již měli Francouzi ustupující Angličany tak říkajíc na lopatě, ale nevyužili šance.

V Paříži objevil realismus, v Praze maloval klidné a harmonické momenty. Viktor Barvitius

Rozhodující úder v rozbahněném terénu bojiště zasadili angličtí lučištníci. Tisové luky s účinným dostřelem tří set metrů a s kadencí deset šípů za minutu byly zničující zbraní. Úzké hroty šípů s děsivou průrazností pronikaly nejen otvory v drátěných košilích, ale i brněním. Král Jan byl rytířem celý život a zcela jistě chtěl i jako rytíř zemřít. Ležet v okamžiku smrti v posteli, to pro něho byla hrozná představa. Slepý na obě oči chtěl do historie odejít jako někdo, na koho se bude vzpomínat. Nechal uvázat svého koně ke koni sousedního rytíře a vyrazil do té nejprudší seče. Toho bohdá nikdy nebude, aby český král z boje utíkal. Tento výrok známe dodnes. Jeho přání bylo splněno.

FOTO: Bitva u Kresčaku 1346

Bitva u Kresčaku 1346 - Bitva u Kresčaku 3Bitva u Kresčaku 1346 - Bitva u Kesčaku 1Bitva u Kresčaku 1346 - Bojiště u KresčakuBitva u Kresčaku 1346 - Bitva u Kresčaku 2Bitva u Kresčaku 1346 - Mrtvola krále Jana
Další fotky
Bitva u Kresčaku 1346 - mapa bojiště

„Dnes padla ozdoba rytířstva,“ řekl prý anglický král, když se o smrti svého soupeře dozvěděl. Může to být i romantická bajka, to jistě. Ale já si myslím, že tento výrok skutečně padl. Eduard nechal mrtvolu krále Jana omýt, nabalzamovat a vydal ji jeho synovi Karlovi, aby otce s poctami pohřbil. Když na konci minulého století proběhl antropologický průzkum kostí krále Jana, bylo zjištěno, že byl zasažen dvěma smrtícími údery. Jeden pronikl okem až do mozku, druhý pod levou lopatku. V bitvě nejsou jen rytíři, ale i lůza. Bohužel. Na levé ruce byly nalezeny sečné rány. Někdo se pokoušel odseknout královu křečovitě sevřenou ruku, která svírala drahocenný meč. To se však nepodařilo.

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama