9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Hromnice, Obětování Páně nebo Imbolc? Záhadný svátek plný věštění a očekávání jara

Další fotky

V jediném únorovém datu splývají svátek judaistický, keltský a staroslovanský. Kromě časového zasazení je spojují symboly ovce, ochranné záře – a nástup jara.

Reklama

Očištění požehnané panny Marie

Hromnice, které připadají na 2. února, vycházejí z kořenů křesťansko-judaistických tradic. Panna Maria navštívila chrám, podrobila se rituálním očistným obřadům a přinesla Bohu zástupnou oběť za syna. Tehdy moudrý Simeon nazval malého Ježíše „světlem k osvícení národů“.

Svátek „Očištění požehnané panny Marie“ se stal svátkem „Uvedení Páně do chrámu“ nebo „Zasvěcení/Obětování Páně“. Provázely ho svíce ozařující svatostánek či nesené v liturgických procesích. Od počátku 11. století se objevuje zvyk posvěcovat „hromničky“; údajně vycházel ze Simeonova výroku, určeného Beránku Božímu.

Jak se Panna Marie vdala a zasnoubila. A stalo se to vůbec?

Svíčky posvěcené knězem na zmíněný svátek Očištění/Zasvěcení, jinak Hromnice, chránily před bleskem, ohněm, pohromou, nemocí a smrtí – před ďáblem a zlem vůbec. Lidé je rozsvěcovali za bouří. Umírajícímu vkládali hromničku do sepjatých rukou, aby posvítila jeho duši na cestu do nebe.

Se svící na Hromnice požehnanou obcházeli úly, aby se dařilo včelám, připravovali s ní zrno na setbu a prosili Boha o dobrou úrodu. Ale také se s hromničkou a jejím voskem čarovalo.

3 kouzla pro letní slunovrat – zbavte se zlého a přičarujte si, čeho se vám nedostává

 Perun a Hromnice

Křesťanská víra navázala na pohanskou představu Slovanů, že se z podsvětí vrací Perun, bůh blesku, hromu, ohně, Slunce. Zapudí nečisté síly a krutou Zimu, otevře brány jara.

Předvečer svátku vítaly hostiny, z nichž se odložilo bohům. Věštilo se, nejčastěji se odhadovalo, co přinese stávající rok. Čím chmurnější den Hromnic, tím lepší vyhlídky na brzké jaro a dobrou úrodu. K Hromnicím se váže nejvíce pranostik, téměř stovka!

Chcete předpovídat počasí z pranostik na Hromnice? Najděte jezevce nebo sviště, pomůžou

Na Hromnice se obřadně vyorala první brázda. Žehnalo se studánkám a pramenům, aby bylo dost vody. A všichni doufali, že se jim podaří zaslechnout skřivana, posla Jara.

Lidé se bouřek báli, ale na tu první jarní čekali. Se zahřměním přichází mocný Perun se svou sekerou, zahání běsy a přivolává nový život. Snažili se mu pomoci. Zažehávali posvátné ohně, zatínali sekery do země, bušili kladivy do Perunovi zasvěcených dubů. Ženy tloukly domácím nářadím.  Muži nadzvedávali těžké předměty, aby dodali Perunovi sílu. Ostatně zvyk zvednout při bouřce něco těžkého vydržel až dodnes.

Jak Tři králové k mobilu přišli, aneb 6 podivných věcí, co o tomto svátku nejspíš nevíte

Imbolc, den svaté Brigity

Hromničky?  To jsou přece „candlemas“! Nazývají se tak Hromnice v anglosaském světě. Také je provází požehnání svící a slaví se ve stejnou dobu. Říká se jim i „Bridget’s Day“, Brigitin den. Původně se jednalo o pohanskou oslavu nadcházejícího jara, zasvěcenou bohyni Brighid. Známe jej jako Oimelc či Imbolc. Slavnost provázel kult ohně… a hádání počasí.

Brighid vládla ohni a Slunci podobně jako Perun, byla patronkou bardů a kovářství. Představovala rovněž jeden z aspektů Trojjediné bohyně, Pannu – nevěstu. Křesťanství vyměnilo Brighid za svatou Brigitu z Kildare, jejíž svátek se kryje s Hromnicemi. Bývá zobrazována s biskupskou berlou, s očistnými plameny a často s ovečkou či přímo jako pastýřka, neboť je také ochránkyní domácích zvířat.

FOTO: Hromnice- Imbolc

Hromnice- Imbolc - oltář ImbolcuHromnice- Imbolc - uvedení do chrámuHromnice- Imbolc - hromniceHromnice- Imbolc - svěcení vody na hromniceHromnice- Imbolc - Perun
Další fotky
Hromnice- Imbolc - brighidHromnice- Imbolc - svatá Brigita

Imbolc se původně jmenoval La’áOimelc, „Mléčný svátek“. Nabízí rozluštění záhady oslav na počátku února. U ovcí totiž nastupuje nové období laktace, rodí se první jehňata. Ovce, důležitý zdroj obživy, chovali starozákonní Židé, Keltové i Slované. Nový život byl zde, třebaže vládla zima. Slabá jehňata nosili k ohňům zahřát, ohněm odháněli dravou zvěř.  Ponorná řeka kulturního podvědomí ovlivňuje mnohé…

Hromnicemi končí nejtemnější období roku. Do Betline, prvního máje, zbývají tři měsíce. Za starých časů znamenaly těžké období nedostatku a umírání. Ale zlé síly se vracejí do podsvětí a vzduch osvěží první náznak jara!

Před 36 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama