Hrozivé zvířecí čelisti. Kdo má v říši zvířat nejsilnější skus a kdo svou zubatostí spíše jen straší

Další fotky

Při představě útoku většiny zvířecích predátorů člověka až zamrazí. U některých z nich nás však naopak možná překvapí, že i přes svou pověst ohledně drtivých zvířecích čelistí jsou k tomuto bojovému arzenálu přiřazeni nejspíš neprávem.

I v případě kočkovitých a psovitých šelem se najdou téměř zbytečně obávaní „zubatci“. Kupříkladu někteří velcí psi, například labradoři, nemají čelisti silnější než lidé. Mezi plemena s nejsilnějším skusem patří mezi psy rotvajleři, pitbulové, vlčáci a mastifové. Ani některé kočkovité šelmy výrazně nevynikají silou skusu, i když přesto se na své čelisti mohou velké kočky vždy spolehnout. Například lvi však v poměru ke své velikosti nemají čelisti nijak výrazně silné, v poměru k tělesné hmotnosti bychom nejsilnější čelistní stisk mezi kočkovitými šelmami našli zřejmě u jaguárů amerických.

Známe ty nejchytřejší zvířata. Jejich inteligence nám může být inspirací

Výzkum fosilií tzv. šavlozubých tygrů ukázal, že i tyto obrovské kočkovité šelmy měly poměrně slabé krční i čelistní svaly a musely tak mít i celkem slabý čelistní stisk. Zřejmě nedokázaly kousat ani jako dnešní lvi… Velké zuby tedy ještě vždy nutně neznamenají také velkou sílu stisku.

12 zajímavostí o „králi zvířat“. Věděli jste, že lví řev uslyšíte na vzdálenost až 8 kilometrů?

Některá zvířata nahrazují sílu ostrostí, což je případ piraní. Podle výzkumů z roku 2012 je síla čelistního stisku piraní stříbřitých rovna asi polovině síly stisku dospělého člověka. Piraně nemusí spoléhat na silný stisk, neboť disponují velkým množstvím ostrých zubů, které se i bez větší síly snadno prořežou masem kořisti.

20 zajímavostí o zvířatech. Věděli jste, že kočičí moč svítí v ultrafialovém světle?

Poněkud lepší výsledek v testu síly čelistí by prý ale vykazovala pravěká příbuzná dnešních piraní, žijící v Jižní Americe asi před devíti miliony let. U tohoto druhu o délce až 130 cm se síla stisku odhaduje na srovnatelnou s některými krokodýly.

Naopak mezi živočichy s drtivým skusem se řadí hyena skvrnitá. Je navíc rychlým a vytrvalým běžcem, což jí vše dohromady dává předpoklad velice úspěšného lovce. Svěrák v čelistech hyen, umožněný rovněž její masivně stavěnou, pevnou lebkou, dokáže rozdrtit dokonce i velké kosti žiraf o průměru kolem sedmi centimetrů.

Skus srovnatelný s hmotností osobního automobilu pak najdeme u žraloka bílého. Tyto dravé paryby o možné délce až kolem šesti metrů a hmotnosti tří tun dokážou vyvinout sílu stisku až na úrovni největších krokodýlů.

Co se zubatosti a silného zákusu týče, bezkonkurenčně pověstní jsou v tomto případě právě krokodýli. A nutno dodat, že plným právem. V současné době nemají v říši zvířat na souši žádného konkurenta. Největší dnes žijící plaz je krokodýl mořský, který je zároveň v tomto oboru i rekordmanem.

FOTO: Čelisti

Čelisti - KrokodýlČelisti - MastifČelisti - Tyranosurus rexČelisti - Šavlozubý tygrČelisti - Piraňa
Další fotky
Čelisti - PitbullČelisti - kodiak medvedČelisti - kockaČelisti - lev celistiČelisti - Hroch celisti

 

Pokud bychom však do žebříčku šampionů zařadili také již vyhynulá pravěká zvířata, byl by zřejmě absolutním králem na souši dravý dinosaurus Tyrannosaurus rex a ve vodě asi některý z gigantických třetihorních žraloků, kteří prý dosahovali délky přes 18 metrů a jejichž čelisti se dokázaly sevřít silou schopnou rozdrtit menší osobní automobil jako lis na autovrakovišti… V pravěku bychom pak rovněž našli i krokodýlího přeborníka. Jednalo se s největší pravděpodobností o obří, aligátorům příbuzný druh žijící na konci doby dinosaurů v Severní Americe.

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama