• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hudební minifestival rozezní Karlův Hrádek

  13.7.2022
  Jiří Bydžovský

  Bluegrass, alternative folk, ale také dechovka. Hned čtyři hudební vystoupení rozezní v sobotu 16. července kamenné zdivo Karlova Hrádku. Zřícenina poblíž Purkarce bude hostit první ročník akce Multižánrové hudební Hrád(t)kování. Hudební minifestival je součástí celosezonního kulturního programu, který podpořilo město Hluboká nad Vltavou.

  Vystoupení mladého nadějného muzikanta Toma Verna, který představí vlastní hudební tvorbu v žánru alternative folk nebo dechovka v podání Pavla Vokůrky a B Quintetu. To je jen část programu prvního ročníku akce Multižánrové hudební Hrád(t)kování. Hudební minifestival na Karlově Hrádku u Purkarce připravuje divadelní spolek KŘÍŽžáci. V sobotu vystoupí také folk a popová písničkářka Eliška Strejcová a bluegrassová kapela Klídek. Vstup je zdarma.

  Multižánrové hudební Hrád(t)kování je jednou z řady akcí, které se v prostorách zříceniny tento rok konají. Kulturní program podporuje město Hluboká nad Vltavou. “Oživení Karlova Hrádku je naším dlouhodobým projektem. V uplynulých letech se nám podařilo vyčistit celý prostor zříceniny, zakonzervovat zdivo a vybudovat novou přístupovou lávku. Letos jsme pořídili pódium, na kterém se konají vystoupení v průběhu celé sezony. Od dubna jsme pořádali hudební i divadelní představení i řadu aktivit pro rodiny s dětmi. Na konci srpna proběhne ještě Loučení s létem s programem ve středověkém duchu,” uvádí radní Hluboké nad Vltavou a předseda spolku Karlův Hrádek Jindřich Soukal.

  Spolek Karlův Hrádek spoluzaložilo město Hluboká nad Vltavou právě za účelem zachovat tuto nemovitou kulturní památku, která se do vlastnictví města dostala v roce 2018. Od té doby zde proběhly například archeologické průzkumy či laserové skenování za použití nejmodernějších technologií. Město při záchraně zříceniny spolupracuje například s Jihočeskou univerzitou či odborníky na archeologii, geodézii a matematiku.

  Karlův Hrádek ležící na kamenném ostrohu nad řekou Vltavou nedaleko voroplavecké obce Purkarec je jedinou dochovanou jihočeskou památkou na vládu krále Karla IV. Vznikl jako reprezentativní sídlo v padesátých letech 14. století a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.

  Zdroj:vz  Nepřehlédněte