• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hvězda stříbrného plátna, která hrála i s Marvanem, slaví 97. narozeniny. Její otec založil známý prvorepublikový kabaret Červená sedma

  9.9.2022
  Jaroslav Svoboda

  Jako herečka příliš známá není, její jméno nedosahuje takového věhlasu jako jména jiných prvorepublikových celebrit, přesto se však dokázala prosadit i jako operní pěvkyně, známá po celém světě. Svůj filmový debut zažila v roce 1947, kdy si zahrála s takovou hvězdou, jakou byl Jaroslav Marvan, ve filmu Polední mohykán.

  S divadlem začala po válce, když své první divadelní krůčky udělala u Voskovce a Wericha. Krátce nato však zběhla k opeře a vážné hudbě. Té se potom věnovala celou profesionální dráhu, během které zažila úspěch ve východním Berlíně, emigraci na Západ i hostování na velkých operních jevištích celého světa. Její mezzosoprán byl pověstný.

  Zpět do vlasti se vrátila po několika desítkách let strávených v emigraci. Dodnes i v tak vysokém věku stále vystupuje.

  Filmový debut zažila v roce 1947, kdy si zahrála jednu z dcer despotického otce Jaroslava Marvana v komedii Poslední mohykán. Zde si kromě Marvana zahrála i s Medou Valentovou nebo Emanem Fialou, nebo také s dalšími mladými herci Dagmar Frýbortovou či Jaroslavem Marešem. Z dalších filmů, ve kterých si zahrála jmenujme například Divotvorný klobouk nebo Pupendo.

  V roce 2004 pak obdržela cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia. Obdržela rovněž cenu Artis Bohamiae Amicis a medaili Za zásluhy 1. stupně. Je také čestnou občanskou hlavního města Prahy.

  V baru Krásný ztráty Michala Prokopa se Červená sešla s Geraldinou Muchovou, hudební skladatelkou skotského původu, někdejší manželkou dobrodruha, válečného reportéra a spisovatele Jiřího Muchy. O jejím životě dokonce v roce 2017 natočila dokumentární film i režisérka Olga Sommerová.

  Jednou z největších zajímavostí o Soně Červené je, že je po ní pojmenována planetka s oficiálním číslem 26897.

  Zdroj: ČSFD


  Témata:

  Nepřehlédněte