20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Hvězdy za každého počasí. Užasněte v pražském planetáriu nad majestátem vesmíru

Další fotky

Člověk, na rozdíl od mnoha jiných tvorů na této planetě, dokáže zdvihnout hlavu k nebi. Zda se jedná pouze o evoluční náhodu, nebo to byl něčí záměr, o tom se dosud vedou spory. Jako kdyby ten někdo člověka vybídl. Podívej se, a zamysli se. Pohled na hvězdnou oblohu je pohledem do věčnosti. Stejný pohled byl dopřán člověku sedícímu u vchodu do jeskyně, faraonovi, na terase jeho paláce, Koperníkovi, na hradbách Fromborku a je dopřán i nyní nám.

Reklama

Planetárium je zařízení bohulibé, slouží k zpřístupnění a popularizaci vědy s názvem astronomie širokým vrstvám obyvatelstva. Pokud je z toho cítit ironie, potom se omlouvám, to si planetária nezaslouží. Právě naopak. Dokud neexistovalo elektrické osvětlení a zvláště osvětlení ulic, naskýtal se pohled na krásy nočního nebe po každém západu slunce. Podle počasí, pochopitelně. Těch pár loučí na nárožích, nebo pozdější plynové lampy na tom nemohly nic příliš změnit.

 

Planetárium s nejlepším projektorem v Evropě je v Čechách. Víte kde?

Dnes je situace, bohužel, úplně jiná. Člověku se podařilo udělat z noci den. Zvláště ve velkých městech. Z nebeských těles je vidět ve dne Slunce, Měsíc podle situace ve dne i v noci a po setmění možná planeta Venuše. I když tou si už nejsem tak úplně jist. Nic víc na obloze neuvidí. Pokud někdy vyrazí na dovolenou a čirou náhodou se ocitne pod hvězdnou oblohou, existuje několik možností. Nebude se o to zajímat. Bude se divit pohledu, který se mu naskytl, ale údivem to skončí. A tou třetí možností je, že se začne o hvězdy vážně zajímat. Pro ten poslední druh lidí byla vymyšlena planetária. Jako zdroj poučení a v dnešní době jako náhražka za něco, co by člověk mohl vidět jen při kolapsu energetické sítě.

Planetárium a pražské hvězdárny se sjednotily pod názvem Planetum

Bývalé Československo, a státy, které vznikly po jeho rozdělení, se mohou pyšnit nejhustší sítí lidových hvězdáren na světě. Jistě, naše země nebude nikdy mít megateleskopy umístěné v horách, kde neviděli déšť několik století. To ale nemá v Evropě nikdo. Nicméně dvoumetrový teleskop na hvězdárně v Ondřejově také není žádným trpaslíkem. Zde jde přeci o něco úplně jiného. Jde o to, aby se lidé opravdu hlouběji seznámili s vesmírem. Aby se mezi nimi ještě na počátku 21. století opět nevyskytovali nepříliš hloubaví jedinci, kteří si myslí, že je naše planeta placatá.

 

FOTO: Planetárium

Planetárium - promítací sálPlanetárium - pražské planetáriumPlanetárium - pražské planetárium 1Planetárium - model SluncePlanetárium - materiály k prodeji
Další fotky
Planetárium - model StonenhengePlanetárium - mapy na prodejPlanetárium - Hubbleův teleskop model

 

Pražské planetárium tento úkol plní beze zbytku a dokonale. Kopule, na kterou se promítá vzhled noční oblohy, patří se svými 23,5 metry průměru, k největším na světě. Bylo otevřeno v listopadu roku 1960. I přes svůj, řekněme zralý věk rozhodně neustrnulo v minulosti, a kráčí s dobou. Vesmír je zde demonstrován formou, která rozhodně návštěvníka pobaví a hlavně poučí. Názorné pomůcky, modely, mapy, dokumentární filmy spojené s pečlivě vytvořenými efekty, osloví i nejnáročnějšího návštěvníka. No, a pokud se zajímáte o astronomii podrobněji, najdete zde mapy hvězdné oblohy, knihy odborné i zábavné. Atlas Coeli, dílo Antonína Bečváře, dílo světové extratřídy, je zde rovněž k dispozici, i když budete muset hlouběji do kapsy. Až se někdy vypravíte s dětmi do Prahy, vzpomeňte si, že zde není jenom orloj a ZOO. Návštěva planetária stojí za to.

 

 

Před 43 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama