24℃
Dnes je 16. červen , svátek má Zbyněk

Hyenismus, hřímá starostka Prahy 10. Demolice vily bez povolení nadzvedla novému vedení radnice mandle

Do útoku přešla radnice Prahy 10. Tamní stavební úřad zahájil s vlastníkem prvorepublikové vily v rondokubistickém stylu správní řízení. AWM Bohemia CZ, jíž dům patří, jej totiž bourala bez povolení. Podle české legislativy firmě hrozí až dvoumilionová pokuta.

Reklama

„Zatímco v sousedním Slovensku by takovýmto hyenismem majitel domu spáchal trestný čin, u nás z toho bude pouze přestupek. Mým cílem je z tohoto případu udělat precedens, transparentně a v mezích zákona zveřejňovat všechny vykonané kroky a ukazovat na nich, jak funguje v těchto situacích stavební zákon, který je navíc současnou vládou čím dál více zjemňován. Podobným způsobem může nenávratně zmizet mnoho vzácných staveb,“ uvedla starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA). Na webu městské části plánuje ve speciální rubrice zveřejnit dostupné informace ke kauze neoprávněného bourání vily, která na pražských Vinohradech stojí už 97 let.

Demolovali bez povolení

Společnost AWM Bohemia CZ s bouráním začala v pátek. Povolení však měla pouze na postupnou rekonstrukci, nikoli demolici. Tu zastavila osobně přímo starostka desítky. Jednání vlastníka domu zkontrolovali po víkendu i úředníci stavebního úřadu. Ti s majitelem vily zahájili správní řízení a vyzvali ho, aby neoprávněné zásahy zastavil, zabezpečil pozemek proti vstupu neoprávněných osob a doložil statický posudek.

FOTO: Vila Na Šafránce a její nepovolená demolice

Vila Na Šafránce a její nepovolená demolice - vila1Vila Na Šafránce a její nepovolená demolice - vila2Vila Na Šafránce a její nepovolená demolice - vila4Vila Na Šafránce a její nepovolená demolice - vila3

„Nelze předjímat výsledek daných řízení, která jsou řízeními neveřejnými. Ze strany stavebního úřadu je třeba zdůraznit, že bude vyvinuto maximální úsilí pro napravení daného stavu a případně pokud nebude konáno ze strany stavebníka, budou využity všechny zákonné prostředky směřující k zachování této stavby,“ sdělila vedoucí stavebního úřadu Prahy 10 Dana Rafflová. Vlastník by měl uvést nemovitost do původního stavu. Donutit ho k tomu chce i politická reprezentace Prahy 10.

Majitel domu ale pojal „rekonstrukci“ po svém. Do zdí domu se zakousl bagr, a to bez jakéhokoli předchozího upozornění nebo alespoň základního zajištění bezpečnosti přilehlé silnice a chodníku. Nebýt včasných upozornění občanů, zásahu vedoucí stavebního oddělení a starostky Chmelové, po domu už by zřejmě zbyly jen ruiny.
(Facebook, Praha 10)

„Využijeme veškerých zákonných prostředků včetně sankcí tak, aby majitel pochopil, že podobné jednání je nepřijatelné,“ řekl místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS).

Vilu koupila AMW Bohemia v roce 2015 za 11 milionů korun. Podle znalců z oboru realit má přitom osminásobnou hodnotu.

Včera, 17:30
Způsob, jakým sevřete ruku v pěst, vypovídá hodně o vašich podvědomých úmyslech a také o...
Včera, 16:00
Milovníci historie si jistě dobře pamatují na skvělý, pětidílný seriál, slovenské televize. Je již trochu...
Včera, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 14:00
Možnost v jednom životě zažít, jaké to je mít IQ velmi podprůměrné a stejně tak...
Včera, 11:30
Letní atrakce, aktivity a zábava pro dospělé i pro děti, to je nabídka pro ty,...
Včera, 10:00
Byla bohatá, krásná a inteligentní, ale zamilovala se do muže, který její city neopětoval. Pronásledovala...
Včera, 08:00
Jmenoval se Nicolas Poussin (15. června 1594 – 19. listopadu 1665) a nějaký jeho obraz...
14.6.2019
Český pianista a hudební pedagog Ivo Kahánek je známý širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními...
14.6.2019
Lina Heydrichová – jméno, které dodnes budí silně negativní emoce. Přitom se vlastně provinila jen...
14.6.2019
Na správné parkování elektrických koloběžek Lime dohlédne tým zaměstnanců stejnojmenné firmy, která je provozuje. Za...
14.6.2019
Jestli si myslíte, že už vás v oblasti sexu a erotiky nic nepřekvapí, stačí se...
Reklama