16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Hypotéky opět zlevňují. Jak dlouho bude ještě konkurenční boj nahrávat žadatelům?

Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se nekoná. Naopak úrokové sazby u úvěrů na bydlení se opět snižují. Špatnou zprávou je, že ani levnější hypotéky netáhnou, zájem o ně paradoxně klesá.

Reklama

V lednu letošního roku průměrná úroková sazba hypoték atakovala 3% hranici, další následující měsíce už jen klesala, v současné době se pohybuje ve výši 2,85 %. Oproti rokům 2008 a 2009, kdy úroky dosahovaly více jak 5,5 %, lze tak říct, že dnešní hypotéky jsou skutečně levné.

Za levnými hypotékami stojí konkurenční boj

Zájem o úvěry na bydlení není valný, jen za první čtvrtletí letošního roku došlo meziročně ke snížení o 30 %. Důvodem jsou zpřísněné podmínky pro získání hypoték, které nastavila Česká národní banka, a především také enormně vysoké ceny nemovitostí. Ty už jsou pro mnohé zcela neakceptovatelné.

Kvůli zhoršeným podmínkám dosáhne na hypotéku méně zájemců a kvůli zdražujícímu realitnímu trhu mnozí pořízení vlastního bydlení oddalují. Dva faktory, které, když se zkombinují, nutí banky bojovat o každého nového klienta. Na celou situaci reagují zatraktivňováním nabídek a především snižováním úrokové sazby, úvěr na bydlení tak v každém peněžním domě dostává nové lepší podmínky. Není divu, že nelítostný konkurenční boj na hypotečním trhu nahrává všem, kteří v současné době uvažují o pořízení nemovitosti na půjčku.

Hypotéky opět zdraží. Jsou lidé ještě předzásobeni?

Počty smluv meziměsíčně klesají o pár stovek, co se objemu týká, pak dochází ke snížení v řádech milionů korun. Někteří ekonomové ale upozorňují na to, že menší zájem o hypotéky může být způsoben i takzvaným „předzásobením.“ Lidé si ze strachu ze zdražování a zpřísňování vyřídili úvěr na bydlení raději s předstihem, i proto si v loňském roce na podzim banky čísla pochvalovaly, avšak právě nebývalý zájem mohl způsobit propad v letošním roce.

Je tak jen otázkou času, kdy předzásobení dojde a kdy se opět bankám žádosti o hypotéky začnou kupit na stole. Jakmile tato situace nastane, je možné, že se opět dočkáme zvyšování úrokových sazeb.

Levnější hypotéky nahrávají výnosnějším spořicím účtům

Situace na hypotečním trhu bankám do karet moc nenahrává. Kdo naopak nyní ze všeho těží nejvíce, jsou klienti. Ti se, kromě levných hypoték, dočkali i dlouho očekávaného zvyšování sazeb na spořicích účtech.

Bohužel ale i přes aktuálně vyšší výnosy spořicí účty stále peníze znehodnocují, úroky totiž u většiny bank ani zdaleka nedosahují 2,9% inflace. Vyšší sazby se tak nevyrovnají zvyšujícím se cenám potravin, bydlení nebo energie, přesto lze natrefit na výjimky, které inflaci slušně konkurují.

PR

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama