I mláďata zvířat potřebují cestovat. Co dělat, když není kočárek

Stejně tak, jako děti, i docela malá mláďata musí někdy cestovat. Je to vlastně otázka jejich bezpečnosti. Tam, kde se narodila, pokud se zrovna nejedná o dobře ukryté nory, zůstávají stopy po porodu, které mohou přilákat například dravce.

Z tohoto důvodu zvířecí matky stěhují svá mláďata na nové, čisté a i jinak výhodné místo. Velké množství mláďat se však rodí bezmocná, lysá, slepá a hluchá. Tato mláďata nejsou ještě schopna cílevědomého a koordinovaného pohybu. A tak zvířecí mámě nezbývá nic jiného než dopravu vyřešit svépomocí… Přemístění potomků je většinou úkol pro matku, ale rovněž někteří samci, například vlci, se na přestěhování štěňat ochotně podílejí.

OBRAZEM: Nová mláďata v pražské záchranné stanici. Poznejte jejich příběhy

Nejjednodušším způsobem přepravy mláďat je role matky nosičky. Prosté uchopení mláděte do tlamy nebo i do zubů je typické například pro malé hmyzožravce, hlodavce, ale i pro poměrně velké šelmy jako vlci, medojedi nebo lvi a tygři. Zejména u posledních dvou jmenovaných druhů transport právě narozeného, oproti matce maličkého koťátka může vypadat hrůzostrašně – potomek se v tlamě houpá, visí nehybně, tlapky povolené, oči většinou zavřené – napadne nás, jestli náhodou netrpí. Není to ovšem následkem strachu, jedná se o moudrost přírody, o jakýsi automatický stav strnulosti, aby se mládě při podobném způsobu dopravy neporanilo nebo neutrpělo nějaký šok. Zkušený hmat samice na zátylku způsobí, že mláděti vlivem vrozeného reflexu povolí svaly, schoulí se a zůstane nehybné. Tento přírodní patent ostatně hojně využívají také chovatelé. Když mládě uchopí v zátylku, přestane se bránit a vydrží například potřebné ošetření.

Jak se žije mláďatům v městské divočině? Přijďte se podívat do zookoutku v Malé Chuchli

Pro mládě tedy přeprava v matčiných zubech není ničím nepříjemným, naopak, jedná se o velmi rychlý a bezpečný způsob přepravy. V tlamě přenášejí svá mláďata téměř všechny šelmy a malí savci. Tento způsob transportu ovšem má i svá jistá rizika, protože samička či otec s mládětem v tlamě se těžko může ubránit případnému útočníkovi. Mají-li pak zvířecí rodiče potomků víc, jedná se o záležitost obzvlášť riskantní. Z tohoto důvodu například myši (v jednom vrhu může být i více než deset mláďat) a ostatní malí hlodavci své mladé nikdy nestěhují daleko.

Výkonnými nosiči jsou psovité šelmy, což mnozí z nás ví. Máloco pobaví našeho psího přítele tolik jako aportování. A tak např. samci vlka, jak již bylo zmíněno výše, s problematikou dopravy rádi pomáhají.

Mnohem jednodušší to v tomto ohledu mají takoví klokani. Ti nosí svá mláďata ve vaku, a to často i velice dlouhou dobu. Klokaní vaky jsou obráceny otvorem dopředu a jsou tak hluboké, že ani při dlouhých a divokých skocích matky, kupříkladu při útěku před nebezpečím, mládě nevypadne. Odrostlejší mládě vak již často opouští, získá-li však dojem, že se blíží nějaké ohrožení, rádo se vždy znovu uchýlí do bezpečí matčina vaku.

Víte, proč si ve skutečnosti mláďata zvířat tak ráda hrají? Ve zvířecí říši je to záruka přežití

I další způsoby přepravy jsou neméně zajímavé. Primáti nosí svá mláďata za krkem, na boku nebo rovnou v náruči, prostě tam, kde je lze aspoň jednou končetinou přidržovat. Existují i způsoby přepravy na břiše (outloň, lenochod).

Zvířata milují sex a prožívají orgasmus. Víme vše, na co jste se vždy báli zeptat

Samostatnou kapitolou je pak přeprava po vodní hladině. Až na člověka a většinu opic dovedou plavat všichni savci. Většina suchozemců ovšem plave jen v nouzi. Některé druhy však objevily výhody, které jim vodní prostředí poskytuje. Mláďata bobrů, ondater a nutrií nikdo učit plavat vskutku nemusí, obratně a vytrvale plavou sama.

Přestože většina vodních savců umí plavat od narození, setkáváme se i s případy, kdy matky své potomky vozí na zádech. Jedná se zejména o kytovce, kteří v oceánech zdolávají velké vzdálenosti. Často se tak stane, že mláďata se unaví nebo nestačí tempu dospělých jedinců a vyhledávají proto azyl na matčiných zádech. Bylo to pozorováno například u delfínů, vorvaňů, sviňuch, dravých kosatek a plejtváků.

FOTO: Mláďata 2.

Mláďata 2. - KlokanMláďata 2. - LenochodMláďata 2. - Myší mláďataMláďata 2. - LachtaniMláďata 2. - Kytovci
Další fotky
Mláďata 2. - Kočka

Školu plavání a potápění naopak musí absolvovat, kromě lidí, i malí lachtani a mroži. Ani tulením mláďatům se zpočátku do vody příliš nechce, matka je musí nejprve poučit, jak a co lovit. Ale to již patří zase do jiné kapitoly…

Dnes, 17:30
Ovšem za cenu, která byla příliš vysoká. Autoritářský až diktátorský režim, korupce a oběti režimu...
Dnes, 16:33
Uplatnil se jako ilustrátor a to zejména prvních románů francouzského spisovatele Julese Vernea, vydávaných nakladatelem...
Dnes, 16:00
Dílo dnes téměř zapomenutého švýcarského spisovatele bylo obdivováno například Franzem Kafkou. Robert Walser však nenapsal...
Dnes, 15:01
Deset tisíc lidí obdrží do schránek samoodběrovou sadu na vyšetření stolice kvůli hrozbě rakoviny tlustého...
Dnes, 14:00
Každý jistě ví, že pomluva je zákeřný a zbabělý útok. I když se později vše...
Dnes, 11:30
A dokonce proti němu kázal stejně jako proti jiným hříchům a zlořádům. On sám přitom...
Dnes, 10:00
Tvář Adiny Mandlové, její půvab, herecký esprit a šarm zaručovaly úspěch filmům, ve kterých vystupovala....
Dnes, 09:16
Korona virus je aktuálně pořádným strašákem také pro Česko. Politici v neděli odpoledne oznámili z...
Dnes, 08:00
Tato výjimečná zelenina pochází původně z Orientu, kde byly nalezeny nástěnné malby vyobrazující jeho pěstování.
Včera, 19:08
Natočila nové album, do něhož vtiskla slzy radosti, jezdí turné se Stromboli, zpívá v muzikálu...
Reklama