Ignorujte kolegy v práci a budete produktivnější, tvrdí psychologové. Jak je to možné

Pracovat v kolektivu může být pořádný oříšek. Na 98 procent všech pracovníků tvrdí, že jsou každý den několikrát vyrušeni. A podle psychologa péče a zdraví Ulrika Leonse mohou být všechna rychlá přerušení, zejména ta osobní, velmi destruktivní pro pracovní proces.

Svoji produktivitu můžete však účinně zvýšit, když budete vědět, jak na to. Odborník vysvětluje, proč se cítíte často při pohybu mezi lidmi tak unavení. Kancelářská práce sama o sobě vyžaduje vysokou úroveň soustředění na konkrétní úkoly. To může být těžké, když jste obklopeni svými kolegy, kteří za vámi občas přijdou a položí vám nějakou rychlou otázku typu „Jak je na tom ten projekt?“ nebo „Co jsi dělal o víkendu?“. Některé otázky sice mohou souviset s prací, rozhodně ale ne všechny – kolegové jsou často kamarádi a řeší spolu také osobní život. Otázky se tedy mohou lišit, ale výsledek bude stejný. Ztratíte koncentraci na zadaný úkol a po celém dni máte pocit, že jste ještě nic neudělali.

Přerušení si vezmou 6,5 hodiny denně

Skutečná cena takových přerušení je poměrně vysoká. Především jste podráždění, protože jakmile vás něco rozptýlí, trvá 5 až 25 minut, než se zase můžete k úkolu navrátit, dle toho, jak moc náročný je. Nikdy si totiž nebudete přesně pamatovat, kde jste skončili. A přepínání mezi jednotlivými úkoly vyžaduje hodně energie. Proto se na konci dne cítíte tak moc vyčerpaní. Dokonce byl na toto téma provedený výzkum, který zjistil, že přerušení vás mohou okrást až o 238 minut denně. A čas, během kterého se pokoušíte začít, kde jste přestali, trvá dalších 84 minut. Stres a únava „stojí“ dalších 50 minut. Celkově je to tedy 372 minut navíc, což odpovídá 6,5 hodinám za den.

Chystáte se změnit pracovní zaměření? Je tu pro vás rekvalifikace

Když se totiž na něco skutečně soustředíte a nic vás nepřerušuje, máte to hotové za chviličku. Jak ale tato přerušení řešit? Podle psychologa k tomu nejvíc pomůže to, když budete ignorovat své kolegy. To může rapidně zvýšit vaši produktivitu. Aby nedošlo k rozhovoru se spolupracovníky, používají se různé metody.

Jak se soustředit?

Nemusíte být samozřejmě nutně odměření a s nikým se nebavit. Když se ale už chcete soustředit na svou práci, můžete si vzít sluchátka. Tímto způsobem se na svou práci soustředí spousta lidí. Zároveň tak svým kolegům dají najevo, že teď momentálně pracují a nemají čas se bavit. Jiní se snaží oddělit se tím, že zavřou dveře do své kanceláře. Dalším řešením je začít pracovat brzy, nebo naopak zůstat v kanceláři do pozdních hodin, abyste práci vykonali bez rozptylování. Mimochodem přerušením od práce trpí také lidé, kteří pracují z domova – 43 procent řeší přerušení ze strany nikoliv pracovníků, ale dalších členů rodiny nebo spolubydlících.

Zdroj: Bright Side

Prvních 10 minut pracovního dne. Co vám pomůže dosáhnout lepších výsledků?

Včera, 17:30
Jméno Sofia Villani Scicolone většině z nás nic neřekne. Není divu, italská herečka a modelka...
Včera, 16:00
Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě...
Včera, 15:11
„Obrazy Karla Černého jsou pro mne dramatem, zřetelně členěným ve tři jednání, ve tři citové...
Včera, 14:00
Kájovi Saudkovi, vlastním jménem Karel Saudek (1935 – 2015), bratru fotografa Jana Saudka se splnil...
Včera, 11:30
Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek,...
Včera, 10:39
Při pořízení tiskárny si člověk hned neuvědomí, jaké budou další náklady spojené s jejím provozem....
Včera, 10:00
Na lidském pláči se podílí méně mimických svalů, než na jeho úsměvu. Z toho logicky...
Včera, 08:00
Ovocné džusy máme všichni rádi. Kupujeme si je, popíjíme je, často si do nich nalijeme...
18.2.2020
Prodloužená šance na život. Tak se dá popsat unikátní zákrok, který v česku poprvé provedli lékaři Všeobecné...
18.2.2020
Cítila to mnohokrát. Ten zvláštní pocit z vlastního nebytí, zatímco ostatní tu budou dál. Představa,...
Reklama