29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Indonéský prezident měl osobního čaroděje. Proti komunistům mu ale nebyl nic platný

Další fotky

Zakladatel a první prezident Indonésie byl znám jako Sukarno, ale 6. června 1901 se narodil jako Kusno Sosrodihardjo. Byl neochvějně přesvědčen o tom, že právě změna jména ho v roce 1945 učinila hlavou státu. Na neuvěřitelných 21 let.

Reklama

„Nějací hlupáci, kteří neznají indonéské obyčeje, kdysi napsali, že se vlastně jmenuji „Ahmed“. Směšné! V naší společnosti není přece nijak neobvyklé, že lidé mají jen jedno jméno. Už při narození jsem dostal jméno „Kusno“, napsal ve svém vlastním životopise Sukarno, jeden z význačných stoupenců politiky pozitivní neutrality. „Byl jsem však neduživé děcko – otec mi dal před pubertou jméno „Karna“. Tak se jmenoval jeden z největších hrdinů staroindického eposu Mahábháraty. Předpona „su“, která se vyskytuje u mnoha našich jmen, znamená dobrý, nebo nejlepší. Sukarno tedy znamená „největší hrdina“.

Když se probudí spící hora, následuje rok bez léta. Pak je každá rada drahá

Sukarno věřil, že za své zdraví a za celoživotní úspěch, i když závěr jeho života už tak úspěšný nebyl, vděčí především změně jména. Tomu, kdo nezná asijské obyčeje, se musí zdát taková víra skoro naivní, ale Sukarno, jakož i většina jeho soukmenovců, hluboce věří, že osud člověka lze opravdu ovlivnit změnou jeho jména. Jak jinak bychom mohli pochopit, že Sukarno, jeden z nejmodernějších asijských politiků asijské historie, měl vždy při sobě svého „dukuna“, lékaře a mága, který „největšímu revolučnímu vůdci“ – jak Sukarna titulovali – v závažných chvílích radil, zda má učinit to nebo ono politické rozhodnutí, má-li se vydat na státní návštěvu či ještě počkat.

O tomhle jste věděli? Před 40 lety vypukla Čínsko-vietnamská válka. Proč k ní došlo?

Možná Sukarno „dukunovi“ vděčil za to, že za 20 let své vlády se mu podařilo zneškodnit celou řadu pokusů o státní převrat, že sedmkrát unikl atentátu a že potlačil osm velkých povstání. A nezatajil mu něco „dukun“ onoho osudného září 1965, kdy vypukl podivný Suhartův komunistický puč, po kterém musel v následujícím roce abdikovat?

Jeho balzové a rákosové vory vpluly do legend. Souhlasit s ním nemusíte, ale obdivu se neubráníte

Jaký byl Sukarnův život?

  • V roce 1926 Sukarno dokončil studium stavitelství se zaměřením na stavbu silnic, mostů a přístavů na vysoké technické škole v Bandungu. Stavitelstvím se však začal zabývat, až když se dostal k moci. Projektoval okázalé paláce, stavěl objekty, které musely být nejlepší, největší a nejluxusnější. Jeho posedlost „nej“ uvrhla zemi do těžké hospodářské krize, která znehodnotila indonéskou rupii v deseti letech sedmsetkrát (inflace dosáhla 650 %). Sukarnův život byl naplněn politickým bojem, formuloval státní ideologii, kterou nazval „pancasila“. Spočívala v tom, že Sukarno Marxovo učení přizpůsobil místním podmínkám s výraznými příměsky politického islámu a nacionalismu.
  • Sukarno má velkou zásluhu na sjednocení národa. V roce 1949 v Indonésii žilo 100 milionů Indonésanů rozptýlených na 3 milionech čtverečných mil celkem na 3000 ostrovech, dělících se na více než 140 etnických skupin vyznávajících 4 různá náboženství a mluvící více než 80 jazyky.

7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

  • Kdekoli se v Indonésii Sukarno objevil, tam byly povinně organizovány špalíry nejhezčích děvčat z kraje, oblečených v národní kroje, na nichž ulpíval jeho přimhouřený pohled. Nemohl odolat tomu, aby uprostřed oficiální ceremonie některou z děvčat nepohladil, či neštípl, anebo nevyzval, aby večer přišla za ním do rezidence. A ony přicházely. Považovaly totiž za zvláštní poctu stát se milenkou Bung Karna (soudruha Karna).
  • Nejraději navštěvoval Tokio, Bandung a Vídeň. Měl tam stálé milenky, a kamkoli jej státní cesty zavedly, všude odmítal nabízené rezidence a ubytovával se v hotelích, protože tam mohli pobočníci a šéfové protokolu snadněji přivést dívky, na nichž spočinul Sukarnův žádostivý a oceňující pohled.
  • Je neuvěřitelné, že mu nestačilo jeho šest zákonných manželek. První z nich, Fatmawati, mu porodila nejvíce dětí. Nejvěrnější a nejoddanější mu zůstala do posledních chvil druhá žena, Hartina. Pak tu byla třetí – Harjati Sumantri. Nejkrásnější, podle něho, byla poslední jeho žena, malá Japonka Jurika, která přestoupila na islám. Vypravil ji dokonce na pouť do Mekky a dal jí jméno „Ratna Sari Devi“. Kvůli svým manželstvím měl nepříjemnosti s církevními hodnostáři, neboť islám povoluje pouze čtyři zákonité manželky.

Jak si přičarovat lásku, zdraví nebo peníze, to naše babičky dobře věděly. Vyrobte si kouzelný škapulíř

  • Ratna byla však zároveň nejnevděčnější. Když Sukarno upadl v nemilost a měl domácí vězení, tokijská kráska ho opustila. Těhotná odcestovala do Paříže, tam porodila a oddala se společenskému životu. Teprve dva dny před manželovou smrtí se vrátila na jeho prosbu do Jakarty. Sukarno tak poprvé uviděl svou tříletou dceru. Když v červnu 1970 zemřel, Ratna mu zatlačila oči a doprovodila ho k věčnému odpočinutí v Blitaru.
  • Okázalý a monumentální smuteční ceremoniál a pohřební průvod v Jakartě vedl sám prezident Suharto, generál, který před třemi roky asistoval při Sukarnově první smrti – té politické.
  • Za všechno mluví tento Suhartův citát: „Miluji svůj národ, svou zem, miluji vše, co je krásné, miluji ženy a nejvíce – sám sebe.“

Od stripbaru k miliardám. Těžký život zlatokopky, aneb krása jako prokletí a život na skluzavce

Na osudech Indonésie za prezidenta Sukarna mělo vliv především nová sovětská teorie, která v polovině 50. let začala hlásat, že antikoloniální vlády rozvojových zemí mohou být spojenci komunistických států a že spolupráce s nimi už není prohřeškem proti pravé „komunistické“ víře. Ba co víc – ačkoli jde formálně o „kapitalistické“ země, je možné, respektive dokonce nezbytné, jim poskytnout pro strategické dodávky velkých průmyslových podniků potřebné úvěry, kromě jiného i československé. Sukarno navštívil Československo dvakrát, v roce 1956 a 1961, a jednalo se především o dodávky zbraní. Československo také zajistilo výcvik většího počtu vojenských pilotů, protože do Indonésie zamířila dodávka vojenských proudových letounů L-29 Delfín za účelem nejen výcviku, ale také k použití při protipovstaleckých operací. Ačkoli jde původně o výcvikové letadlo beze zbraní, dá se mu různá výzbroj podvěsit a tím z něj udělat bojový letoun.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

To se kromě Indonésie stalo také při konfliktu mezi Biaffrou a Nigérií na konci 70. let. Lid Biaffry jsme sice slovně podporovali v boji za nezávislost, ale Nigerii jsme dodávali „cvičná“ letadla, která se „cvičně“ a s úspěchem podílela na genocidě v Biaffře.

FOTO: Sukarno

Sukarno - Oficiální portrét indonéského presidenta Sukarna – wikipedie – kopieSukarno - Ratna Sari Devi – MoneySmartSukarno - Prezident Antonín Novotný a Sukarno – WikipedieSukarno - Ratna Sari Devi a Sukarno – CerpenSukarno - Fatmawati – Sukarnova první žena, která mu porodila nejvíce dětí – sahabatarieltatum.blogspot.
Další fotky
Sukarno - Královna Sukarnova srdce Ratna sari devi s dceruškou Kartikou – amazonSukarno - Ratna Sari Devi – Indonesian Visual Art Archive – IVAASukarno - Ratna Sari Devi – NOW JakartaSukarno - Ratna Sari Devi – The WriterpreneurSukarno - Ratna Sari Devi a Sukarno – YouTubeSukarno - Ratna Sari Devi s dcerou – YouTubeSukarno - Ratna Sari Dewi Sukarno (1970). Wikimedia Commons.Sukarno - Ratna Sari Dewi Sukarno (1970). -mediaindonesia.Sukarno - Setkání Chruščeva a Sukarna – aukroSukarno - Sukarnoa a velký vůdce Severní Koreje Kim Ir Sen – KLDR.infoSukarno - Aero L-29 Delfín, které dobylo svět (indonéský č.9) – předplatnéSukarno - L-29 Delfín v barvách Nigérie, která v občanské válce potlačila republiku Biafra (několik milionů obětí) – wingspaletteSukarno - L-29 Delfín v indonéských barvách – wingspaletteSukarno - 1 – Hastrmane, tatrmane melou – youtubeSukarno - 2 – Hastrmane, tatrmane melou – youtubeSukarno - 3 – Hastrmane, tatrmane melou – youtubeSukarno - 4 – Rony Marton v rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou- youtubebleskSukarno - 5 – Rony Marton v rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou- youtubebles

Když došlo k roztržce mezi SSSR a Čínou, nevěděli jsme si rady, co si dál „správně“ počít s komunistickými, či spíše maoistickými studenty z Indonésie. Jeden z těchto studentů si ovšem dokázal poradit sám. Do povědomí naší popové kultury se zapsal jako „Rony Marton“, původním jménem Rony Surjomartono. V roce 1973 nazpíval populární písničku „Hastrmane, tatrmane“, oženil se se spolužačkou a vykonával povolání, které vystudoval. V České republice žije dodnes a má již sedm vnoučat.

 

Před 59 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama