Instagram, Starbucks nebo IKEA. Víte, jaký význam skrývají světoznámé značky?

Ilustrační foto.

Možná jste se už někdy zamysleli nad tím, jaký význam mají značky, se kterými se denně setkáváte. Ať už je to název elektroniky, vaší oblíbené pobočky kavárny nebo třeba nápoje. Budete se divit, jakým způsobem dostaly svůj název nejznámější brandy na světě.

IKEA

Když hledáte nějaký doplněk do svého domova, nebo přímo nábytek, mezi prvními možnostmi se určitě objeví IKEA. Přestože má naprostá většina produktů v tomto obchodě švédský název, tak IKEA znamená něco úplně jiného. Ingvar Kamprad, který společnost založil, zkratku vymyslel tak, že spojil první písmena svého jména se jménem farmy Elmtaryd v Agunnaryd, kde se narodil. Samotné modro-žluté logo odkazuje na barvy švédské vlajky.

Dnes máme obchoďák IKEA, za komunistů byla populární Krásná jizba. Co bylo tehdy na prodej?

Starbucks

Kdo se alespoň jednou nezastavil pro kelímek kávy ve Starbucksu, kde mu na něj personál napsal jeho jméno. Jedni na přeslazenou kávu nadávají, jiní na ni nedají dopustit. Každopádně je už síť poboček Starbucks rozšířená po celém světě. Svoje jméno ale dostala úplnou náhodou. Majitelům se líbila slova, která začínala na „st“ a všimli si města Starbo. Jejich přátelé jim pak doporučili jméno postavy Moby Dicka, který se jmenoval Starbuck. Tak dostala kávová společnost svůj název. Na logu mají mořskou sirénu, neboť to odkazuje na knihu, v které byl Starbuck pomocnou sílou na lodi. Proto popustili uzdu fantazii a na logo dali mořskou vílu.

Amazon

Kdo nikdy nenakoupil nic na Amazonu, ať hodí kamenem. Název odkazuje na řeku Amazon, ovšem masivního rozšíření nabyl až dlouho po svém vzniku. Jeho počátky sahají až k roku 1994, kdy si jistý Jeff Bezos spustil online knihkupectví. Amazon je dnes jedním z největších online prodejen světa. Bezos vždy sníval o tom, že se zde prodá každý produkt doslova od A do Z, proto je na jeho logu šipka, která směřuje od písmene A k písmenu Z.

Amazon chystá pro centrum v Dobrovízi další nábor, zvyšuje mzdy

Android

Souboj Apple versus Android je takřka nekonečný, ale každý preferuje něco jiného. Vtipné je, jakým způsobem název Android vzniknul. Dle legendy říkali všichni zakladatelovi společnosti, Andymu Rubinovi, že je android, protože tak moc miloval roboty. Proto když pak začal pracovat na svém vlastním operačním systému, vybral si pro něj tohle jméno. Pokud jde o logo Androidu, navrhla ho jistá Irina Blok, která si zkoušela představovat robota, ale moc jí to nešlo, tak nakreslila zeleného ufouna s anténami na hlavě. A tak vzniklo také logo Androidu.

Instagram

V dnešních dnech tolik populární Instagram založil Kevin Systrom, který se zajímal o focení a fotografii. Měl rád hlavně systém Polaroidu, kdy se fotografie vyfotí a hned se okamžitě vyvolá. Měl na mysli fotku, kterou by okamžitě mohl někomu poslat, ať už ve zprávě nebo jako telegram. Proto spojil kombinaci slov „telegram“ a „instantně“ ve smyslu okamžitě, tedy sdílíte fotky, které jste právě pořídili. Logo společnosti je vlastně jen změněný obraz retro kamery Polaroid OneStep. Proto můžete vidět v aplikaci obrázek kamerky.

Smart phone

Zuckerberg chce sloučit WhatsApp, Messenger a Instagram. Změna bude mít dopad na naše účty

Zdroj: Bright Side

Dnes, 17:30
Muž bez morálky a citu, patologická osobnost se sadistickými choutkami a zvrácenou sexuální touhou. Od...
Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
Reklama