Irena Kačírková byla svého času asi nejkrásnější herečkou, vysněných rolí se nedožila

24.3.2023
Jaroslav Svoboda

Dnes by oslavila 98. narozeniny.  Divák si ji může pamatovat jako princeznu Drahomíru z pohádky Byl jednou jeden král, zahrála si ale i v řadě dalších filmů. Bohužel pro ni, byla velmi krásná a inteligentní a narodila se do nesprávné doby. Postavám jejího ražení totiž ve filmu i na divadle počátkem padesátých let odzvonilo.

Irena Kačírková se narodila 24. března 1925 do rodiny bohatého kožešníka. Vyrůstala v Ostravě a už od mala chtěla být herečkou. Po maturitě v roce 1942 hrála v Českém divadle moravskoslezském v Ostravě. Pak nastoupila na Státní konzervatoř do Prahy, absolvovala však v roce 1948 už na nově vzniklé DAMU. V roce 1949 nastoupila do Realistického divadla, ale po roce přešla do Městských divadel pražských, kde hrála po celou svou kariéru.

Narodila se ve špatný čas

Irena Kačírková byla opravdu nevšední herecký typ. Její svůdná, až nečeská, krása, vysoká vyvinutá postava, slabý podmanivý hlas, kultura pohybu a řeči, smysl pro humor a čarovné velk oči se nejlépe realizovaly ve velkých divadelních rolích dívek a hrdinek, sebevědomých, vznešených a inteligentních. Inteligentní byla i v reálném životě, možná až příliš – uměla skvěle francouzsky a pravdou zůstává, že takový typ herečky se do budovatelských filmů příliš nehodil.

Byl hvězdou malých rolí i Burianovým přihrávačem, po válce se zcela ztratil

Ke spolupráci ji STB nepřinutila

Své nejlepší role ve filmu i v divadle si zahrála v průběhu 60. let. K jejím oblíbeným partnerům na divadle patřili například Václav Voska, Josef Bek nebo Felix le Breux. V období normalizace se ji STB snažila marně získat ke spolupráci, proto byla poté jako nepohodlná odsunuta do pozadí. Mezi lety 1971–1984 neúčinkovala ve filmech, dostávala však pravidelné příležitosti v televizních inscenacích a televizních filmech. Irenu Kačírkovou můžeme tak považovat jako za největší „promarněnou“ českou herečku, která kdyby se narodila do jiné doby, by určitě dobývala srdce mužů po celém světě.

První videoklip na světě

Krátce byla vdaná za J. A. Novotného, s nímž měla dceru Kristýnu Novotnou, která o matce napsala životopisný román. Několik let žila s režisérem Ladislavem Rychmanem, který s ní a Josefem Bekem natočil první videoklip nejen v Československu, ale i na světě, k písničce Dáme si do bytu… V roce 1964 jí pak svěřil roli ve filmu Starci na chmelu.

Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Nemoc a konec života

V roce 1981 podstoupila operaci žaludku. Čeští lékaři jí žádnou podrobnější diagnózu nesdělili. To, že má rakovinu, jí oznámil až německý lékař, kterého se přímo zeptala. Herectví se ale ani tak nevzdala a hrála dál. Ještě rok před smrtí nastudovala sedm rolí a jednu operu. Celý život se těšila, až zestárne a přehraje se konečně do charakterních rolí. Nedožila se toho. Zemřela v Praze 26. října 1985.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte