Ačkoliv patří k nejvýraznějším hereckým talentům v české kotlině a obrovského respektu požívá jak mezi „obyčejnými diváky“, tak i ze strany odborné kritiky, k absolutnímu štěstí má teď opravdu hodně daleko. Opustila ho totiž milovaná žena a matka jeho čtyř synů. Útěchu tak hledá hlavně v práci, naštěstí je, alespoň jak o sobě tvrdí, workoholik.
„Kdybych měl o deset centimetrů víc, tak bych asi nakonec dělal basketbal,“ prohlásil o svém těžkém rozhodování se na prahu dospělosti mezi sportem a herectvím populární herec Ivan Trojan. O sportovní dráze uvažoval velmi seriózně a ještě na gymnáziu snil o tom, že půjde studovat Fakultu tělesné výchovy a sportu. „Ale profesorka na češtinu, i spolužáci, mě pořád přemlouvali, že jsem komediant, a že bych měl jít na herectví,“ řekl před časem Českému rozhlasu. Svou roli v tom, že si nakonec vybral DAMU, sehrálo ale určitě i to, že hercem byl také jeho otec Ladislav, který se do povědomí diváků zapsal v seriálu Tři chlapi v chalupě, a je jím i jeho bratr Ondřej, který je rovněž filmovým režisérem a producentem.
Za trest na Slovensko
Hned po škole místo tehdy povinné vojny začal hrát v Armádním uměleckém souboru, ale protože podepsal petici za propuštění Václava Havla a následně i Několik vět, poslali ho šupem na Slovensko, až do Humenného. Samozřejmě i přes nátlak svůj podpis odvolat odmítl. Po revoluci se pak vrátil do Prahy a později nastoupil do Realistického divadla, kterému dal přednost dokonce před Národním. A po dalších sedmi letech v Divadle na Vinohradech se v roce 1997 stal členem Dejvického divadla, jehož tvář umělecky spoluvytváří dodnes.
Už to chtěl vzdát!
To, že je skvělý divadelník, prokázal v podstatě hned od počátku své profesionální kariéry. Práce před kamerou se mu ale dlouho vyhýbala. „Chodil jsem na konkurzy. Ale v devadesátých letech byly ostrý a nekompromisní. Režisér tam ani nebyl a na herce, kteří v té době nic neznamenali, se dívali shora. Ve třiatřiceti jsem si to nastavil, že už na žádný konkurz nepůjdu a končím,“ popsal později Trojan. Jenže pak si na něj vzpomněl David Ondříček s postavou obsesivního lékaře Ondřeje v Samotářích, ke kterému se později přidal četnický strážmistr Bedřich Jarý, otec adoptovaných romských chlapců Marek Šír z filmu Smradi nebo lehce popletený Anděl Páně Petronel, a rázem bylo vše jinak.
Trojan se postupně objevil v desítkách filmových, televizních i divadelních projektů, na jejichž konci ho čekalo sedm Českých lvů, Cena Thálie nebo Cena Alfréda Radoka. A jeho zatím poslední snímek v režii slavné polské režisérky Agnieszky Holland se ocitl mezi patnáctkou nejlepších cizojazyčných filmů, z nichž se pak vybíraly snímky nominované na hollywoodského Oscara. A například britský list The Guardian zvlášť ocenil jeho herecký výkon v tomto životopisném dramatu.
Ach ta Klára!
Trojanův život prodchnutý pracovními úspěchy se dlouho jevil jako procházka růžovou zahradou i díky tomu, že jeho manželství s krásnou Klárou, rozenou Pollertovou, sestrou olympijského vítěze v kanoistice Lukáše, patřilo v českém showbyznysu k nejstabilnějším. Ale pak, po více než třiceti letech společného života, přišel nečekaný krach. „Manžel Ivan je po tátovi neboli umělec, kterého těší, že za něj vyřeším praktické věci a on se může věnovat povolání. Stejně jako táta se rád stylizuje do role žoviálního tajtrlíka, takže dává ve společnosti za všech okolností najevo, jak je dobře naladěný a přátelský,“ popsala jejich společné soužití před časem pro iDNES.cz Trojanová.
Na jejich rodinný život ale vrhal stín její sklon k depresím, které však podle deníku Aha po jejím nedávném odstěhování se od Trojana prý ustaly, a ona se teď mnohem víc může věnovat hraní nebo i třeba zpěvu, ke kterému ji přivedla Bára Basiková. Tyto své zájmy totiž během péče o syny hodně odsunula na druhou kolej. A do další práce se vrhnul i Ivan, pro kterého je ztráta Kláry velice bolestná. Naštěstí pro něj je workoholikem, takže mu toto řešení v určitém ohledu může i vyhovovat. Kdy se ale objeví někdo další, kdo mu pomůže vyléčit zlomené srdce, se neví. Kláru totiž opravdu miloval a neváhal jí vyznat lásku dokonce i v přímém přenosu před celým národem při přebírání jednoho ze svých mnoha Českých lvů.
Josef Trojan
Ze čtyřech synů Ivana a Kláry Trojanových se zatím herecky nejvýrazněji projevuje jejich druhý nejstarší syn Josef, kterému je teprve 22 let a o kterém ještě zřejmě hodně uslyšíme. Jako malý chlapec se objevil v televizní pohádce Anděl Páně nebo ve filmu režisérky Alice Nellis Revival. Výrazný posun v jeho herecké kariéře znamenala v roce 2019 hlavní role ve filmu Abstinent, v němž podle svých slov ztvárnil „chytrého a hodného kluka, kterému život, bohužel, zkřížil alkohol v míře, kterou přestal kontrolovat“.
A doslova zlom pak přišel s filmem s oscarovými ambicemi s názvem Šarlatán, kde spolu se svým otcem zahráli hlavního hrdinu příběhu – léčitele Jana Mikoláška – v různém věku. Se svou matkou se ještě předtím objevili ve filmu Cena za štěstí, který kritika nazvala „Děti Samotářů“ s odkazem na ikonický film 90. let režiséra Davida Ondříčka.
Zdroj: Wikipedia, Český rozhlas, iDNES.cz, Aha