25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Izrael v roce 1949 přežil pokus o svou likvidaci. I s naší pomocí

Další fotky

Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s Libanonem. Tím došlo k důležitému zvratu v tzv. První arabsko-židovské válce, v níž chtěli arabští sousedé zlikvidovat právě vzniklý stát Izrael. Ten se jim však dokázal ubránit, a to i díky Československu.

Reklama

Dlouhodobé konflikty mezi arabským a židovským obyvatelstvem Britského mandátu Palestina měl řešit plán OSN z roku 1947, na jehož základě měly na území Palestiny vzniknout dva samostatné státy, jeden arabský a druhý židovský. Zástupci židovského obyvatelstva plán přijali a po opuštění území britskou armádou 14. května 1948 vyhlásili nezávislý stát Izrael. Arabové plán odmítli a okolní arabské státy na deklaraci nezávislosti reagovaly ozbrojeným útokem s cílem židovský stát zlikvidovat.

Před 50 lety se Arafat stal vůdcem Palestinců. Jeho vzorem byl Hitler, platila ho Moskva. Co o něm ještě nejspíš nevíte?

V 30. letech došlo v Německu k nástupu nacismu a s tím i stoupající židovskou imigrací do Palestiny z Německa a ze střední Evropy. V Palestině získával Hitler oblibu mezi Araby díku nepřátelskému postoji k sionismu a Židům. Nacisté získali podporu u jeruzalémského muftího Al-Husajniho, zvláště po návštěvě Adolfa Eichmana v roce 1937 v Palestině, kterého mj. požádal o zbraně pro arabské milice. Všem jeho požadavkům bylo vyhověno a Německo a Itálie posílaly pravidelně zbraně a peníze na genocidní protižidovské operace. Náboženský vůdce otevřeně vykládal muslimské svaté knihy ve prospěch nacismu a fašismu. Zdůrazňoval ideologickou shodu nacismu a islámu a velebil vůdcův „Mein Kampf“. Díky jemu stále pokračovaly útoky proti Židům v arabském světě. Během druhé světové války pobýval v Německu a organizoval islámské divize, které po boku Němců bojovaly na kavkazské frontě proti Sovětskému svazu.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

První arabsko-židovská válka, čili tzv. Válka za nezávislost z úhlu pohledu Židů a zároveň tzv. Katastrofa z úhlu pohledu Arabů, začala 15. května 1948, den poté, co vznikl stát Izrael. Okolní arabské státy, konkrétně Jordánsko, Egypt, Irák, Libanon, Sýrie, Jemen, Saudská Arábie, ho napadly s jasně vyřčeným cílem jeho naprosté likvidace: „Naženeme Židy do moře“. K tomu al-Husajní prohlásil, že všechny plány o rozdělení území Palestiny jsou cár papíru – rozhodnou zbraně. A britský maršál Montgomery jako zkušený válečný stratég tehdy prohlásí, že Arabové zničí Židy šesti ranami hole. Byl to jeden z mála případů v jeho vojenské kariéře, kdy se mýlili.

5 důvodů, proč je ten nejlepší čas na dovolenou v Egyptě. Za tohle nás budete milovat

Ze začátku však situace nevypadala pro Izrael vůbec dobře. Araby z Jordánska vede britský generál, Syřané a Libanonci útočí ze severu, Egypt posílá vojska ze Západu a jihu směrem k Tel Avivu a jeho letadla mají nadvládu ve vzduchu. Bombardují Tel Aviv a rozhazují letáky, v nichž se tvrdí, že veškerý odpor je marný. Text napsal Johann von Leers, čestný Sturmbannführer zbraní SS, jeden z nejdůležitějších ideologů nacistického Německa, který později přestoupil na islám jako Omar Amin. Na venkově bojují obránci kibuců s arabskou domobranou, kteří zajatce berou jen na tu chvíli, než je zmasakrují a pak zabijí. Egypťané se nakonec zastaví jen 30 km od Tel Avivu, kdy přijde „spása z nebes“ – letouny Avie-199, původně německé Messerschmitty Me-109 vyráběné v Československu a s piloty vycvičenými tamtéž. Zastaví postup Egypťanů a ti se stahují. Po počátečních obtížích začal Izrael získávat vojenskou převahu i díky dodávkám vojenského materiálu a letadel z Československa. V průběhu války došlo k uzavření dvou příměří, obě však byla porušena.

Očité svědectví. V Casablance politici psali dějiny, Arabové bili koně a výtržník chtěl džíp

Izrael pak začal obsazovat území, která mu nebyla OSN přidělena. Na začátku března 1949 obsadil Negevskou poušť a získal přístup až k Akabskému zálivu s přístavem Ejlat. Počátkem ledna roku 1949 Izrael zahájil s Egyptem na ostrově Rhodos jednání o příměří, které bylo uzavřeno mezi oběma státy 24. února. 23. března pak následovalo příměří s Libanonem, a to poté, co Izraelci vyklidili čtrnáct obsazených libanonských vesnic a vrátili se zpět na smlouvu určenou hranici. Tím, na rozdíl od Arabů, Izrael prokázal vůli a ochotu dodržovat mezinárodní dohody. 3. dubna došlo k uzavření příměří s Jordánskem a 20. července se Sýrii.

V průběhu dalších měsíců Izrael uzavřel příměří s dalšími nepřátelskými státy. Jeho existenci však ani jeden neuznal. I když se zdálo, že situace v této části Středního Východu vypadala nadějně, nakonec pak arabské státy jednohlasně přijaly „doktrínu tří ne“: ne jednání s Izraelem, ne uznání Izraele a ne mír s Izraelem.

FOTO: 1. arabsko-židovská válka

1. arabsko-židovská válka - 30. léta – Skupina arabských povstalců – archiv autora1. arabsko-židovská válka - Amin al Husseini und Adolf Hitler1. arabsko-židovská válka - Amin al Husseini bei bosnischen SS-Freiwilligen1. arabsko-židovská válka - Avia S-199 – iDNES.cz1. arabsko-židovská válka - Arabská legie v Jeruzalémě – wikipedia
Další fotky
1. arabsko-židovská válka - Avia S-199 -asisbiz1. arabsko-židovská válka - Avie S-199, bývalý nacistický letoun Messeschmidt Me-109, nyní ´Sakin´ (hebrejsky nůž) s izraelskými výsostnými znaky – Verlag Der Schelm1. arabsko-židovská válka - Boje od 15. května až 10. června 1948 – wikipedia1. arabsko-židovská válka - Izraelští vojáci v Nirimu – wikipedia1. arabsko-židovská válka - Johann von Leers – Verlag Der Schelm1. arabsko-židovská válka - Ke sklonku 30. let – archiv autora1. arabsko-židovská válka - Palestina roku 1938 – OZVĚNY 42-38 11. arabsko-židovská válka - Palestina v říjnu 1938 – LETEM SVĚTEM 18-10-381. arabsko-židovská válka - Plán na rozdělení Palestiny podle Peelovy komise z roku 1937 – wikipedie1. arabsko-židovská válka - Plán OSN na rozdělení britského mandátu Palestina z r. 1947 – wikipedia1. arabsko-židovská válka - Vztyčení izraelské vlajky v Ejlatu – wikipedia

Po této válce až do druhé poloviny 50. let uprchlo z arabských států do mladého státu Izrael z důvodu protižidovské nenávisti přes půl milionů Židů. Dostali ihned izraelské státní občanství, a i když z počátku přežívali v uprchlických táborech, postupně se plně integrovali do nového státu a tím ho značně posílili. Do dalších let to Izrael víc než potřeboval.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama