• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jablonec bude slavit ve stylu 30. let

  20.8.2023
  Simona Knotková

  Den evropského dědictví spojí letos v Jablonci nad Nisou s oslavou 90 let budovy radnice, kterou navrhl do posledního detailu liberecký architekt Karel Winter. Město připravuje oslavu ve stylu 30. let, s řemeslnými trhy a kulturním programem.

  Připravené jsou dvě vernisáže, řekla náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). Návštěvníkům se v sobotu 16. září otevřou i další památky jako jsou kostely, Kantorova nebo Schneiderova vila, připravené jsou komentované prohlídky.

  Funkcionalistická radnice v Jablonci je významnou stavbou československé meziválečné architektury a je nejvýznamnější a nejznámější Winterovou budovou. Postavili ji na počátku krize za pouhé dva roky. „Stavební práce byly dokončené 29. října 1932 a v ten den tady poprvé hrálo kino. Až v lednu 1933 se do budovy stěhovala úřední část a postupně se rozjížděly restaurační provozy, ale první zasedání zastupitelstva se tu konalo až v únoru 1933,“ doplnil tajemník Marek Řeháček.

  Jablonec v posledních letech investoval desítky milionů korun, aby radnici vrátil do původní podoby z 30. let minulého století. Opravený je plášť budovy včetně oken a věže, pracovalo se i v interiérech historické radnice. Nejviditelnější změnu prodělaly zasedací sály, na nichž se pracovalo od roku 2016. „Odstranili jsme novodobé umakartové obložení zakrývající i některé původní, nyní zrestaurované, dřevěné prvky,“ poznamenal Řeháček.

  Sály mají kvůli dřevomorce nové parketové podlahy, pod obložením ale objevili dělníci například původní zasunovací dveře, které oddělovaly hlavní sál od sousedního salonku. Umakart ze 70. let skrýval například také původní oválný stůl sálu 201, který se tam po zrestaurování mohl vrátit. Chybějící prvky, jako jsou stoly nebo židle, ale také třeba osvětlení, nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů. Vestibul radnice zdobí lampy podle původních architektových návrhů, na které v době stavby nezbyly peníze.

  Opravy radniční budovy pokračují i letos, aktuálně se pracuje na opravě vitrážových oken v reprezentačních prostorách v prvním a druhém patře a podél schodiště a také v kině Radnice. „Město to přijde na více než pět milionů korun, 400 000 korun má ale radnice z programu ministerstva kultury, dalších dvakrát 100.000 korun získala díky umístění v soutěži Historické město roku 2022,“ dodala mluvčí magistrátu Jana Fričová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte