• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jablonec vyrazil do boje s přemnoženými divočáky

  23.11.2022
  Simona Knotková

  Pro boj s přemnoženými divokými prasaty pořídili v Jablonci nad Nisou i odchytovou klec. Radnice ji zapůjčila myslivecké organizaci, která vytipovala vhodné místo pro její umístění. Od prosince budou také kvůli odlovu v noci uzavřené jablonecké lesy v Srnčím dole a na Prosečském hřebeni a v plánu je i několik celodenních uzavírek, které by měly myslivcům zajistit prostor stavy přemnožené zvěře snížit, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

  „Klec už je na svém místě a nyní je nutné vyčkat, než si na ni divoká prasata zvyknou. Hlídat ji a pohyb kolem ní bude kamera připojená na centrální dispečink městské policie. Cesta, na které klec je, je z obou stran uzavřená, závory jsou zamčené a vstup na ni je přísně zakázaný automobilům i chodcům. Důrazně proto žádáme obyvatele, pokud na klec náhodou narazí, aby se jí vyhnuli a zvířata neplašili. Mařili by tak práci myslivců,“ doplnil primátor Miloš Vele (ODS).

  Kromě umístění odchytové klece budou od 1. prosince na tři měsíce uzavřené lesy v Srnčím dolu a v oblasti Prosečského hřebene vždy od 18:00 do 06:00 ráno následujícího dne. Aby mohli myslivci divočáky lovit, nesmí se v lesích pohybovat chodci, běžci nebo lidé se psy. „Počítáme také s několika celodenními uzavírkami lesů v době, kdy bude probíhat společný lov či naháňka,“ řekla Petra Němečková z oddělení životního prostředí města. Celodenní uzavírky jsou plánované na 9. až 12. prosince, o Vánocích od 25. do 28. prosince a pak také na 13. až 16. ledna příštího roku.

  Rozsáhlé omezení má podle primátora zajistit zvěři klid v lese, tím minimalizovat její migraci mezi honitbami, což usnadní lov. „Podstatným důvodem uzavření lesů je samozřejmě bezpečnost veřejnosti v době odlovu,“ řekl Vele. Lidé by proto podle něj neměli ve vlastním zájmu chodit ve vyznačených termínech do lesů a měli by důsledně dbát upozornění na informačních tabulích. Lesy město neuzavírá poprvé, podobně byl vstup do Srnčího dolu v noci zakázán loni od srpna do konce října. Za tři měsíce tam tehdy myslivci ulovili 42 zvířat, tolik jich běžně uloví za celý rok.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte