Jako první Čech navštívil pět světadílů, s Emilem Holubem se rádi neměli

Jméno Čeňka Paclta je dnes prakticky neznámé, i přesto, že byl prvním českým cestovatelem, který za svůj život navštívil pět obydlených světadílů. Z neúspěšného obchodníka se tak stal jeden z nejúspěšnějších českých cestovatelů.

Cesty k cestování

Čeněk Paclt se narodil 14. července 1813 v Turnově do rodiny obchodníka s drahokamy. Po absolvování turnovské školy se vyučil mydlářskému řemeslu v Jičíně. Též se využil brusičství kamenů. Po vyučení obdržel „cestovní knížku“, jež mu povolovala cestovat po českých a rakouských zemích. Chtěl poznat kus světa a zkusit se uživit mydlařinou, proto se vydal do Uher. Tam se mu ale nevedlo. Odešel tedy do Vídně, kde brousil opály. V letech 1840 – 1842 pracoval u vídeňského klenotníka Benkowitze. Poté odešel do Varšavy. Tam začal prodávat české granáty, které mu posílali z Turnova. Obchodování se mu ale pořád nedařilo a během necelých dvou let přišel o všechny úspory.

Z Burianovy sekretářky herečkou. Filmová Uličnice jí byla i v životě

První český cestovatel

A tak se 26. září 1846 vydal na jednatřicetidenní plavbu z Antverp do New Yorku. Na lodi byl jediným Čechem. V New Yorku však nemohl najít práci, byl oloupen a asi po týdnu chtěl odplout do New Orleans. Během plavby ale na lodi vypukl požár. Před jejím potopením zachránila posádku fregata americké armády. Paclta okouzlila myšlenka přidat se k zachráncům a vstoupil do armády. Když z ní po pěti letech odešel, navštívil Washington, D. C., Baltimore, Philadelphii, Buffalo, Boston a Niagarské vodopády. Občas se někde usadil a zkoušel farmařit, ale nikde dlouho nevydržel. Byl totiž dobrodruhem tělem i duší. V roce 1857 navštívil Rio de Janeiro, když ho tam přilákala brazilská diamantová pole. Vrátil se však zpět do USA, aby odplul do Austrálie.

Tip na výlet: historickou lokálkou kolem Humprechtu

Austrálie a Asie

V Austrálii zkoušel štěstí s hledáním zlata, ale nedařilo se mu. V říjnu 1859 tak vyplul z Melbourne do Kalkaty v Britské Indii, neboť se v této době hodně mluvilo a psalo o nálezech zlata ve východní Indii. V Indii zjistil, že se jednalo „novinářskou kachnu“. Po dvou týdnech se znovu vrátil do Austrálie přes Hongkong a Singapur. V letech 1865 – 1866 procestoval Nový Zéland. Pak se vrátil do rodného Turnova.

Josef Šimáček: Muž, který dal Čechům (nejen) víno

Následovala Afrika a setkání s Holubem

Do Afriky se Paclt dostal na začátku roku 1870. Když necestoval, tak hledal diamanty. V Africe se poznal i s českým cestovatelem Emilem Holubem, s nímž však neměl dobré vztahy, neboť Holub mu připadal nezkušený, ale přitom namyšlený a drzý. Holuba dokonce pomlouval a psal o něm do Čech ironické dopisy. Nechápal Holubovy přírodovědecké a etnologické zájmy a vysmíval se jeho sběru domorodých předmětů. Naopak Holub, jenž si více cenil svých teoretických vědomostí a vzdělání než Pacltových zkušeností, Paclta několikrát urazil. Oba muže spojovala vášeň cestovat, každý však měl jinou motivaci.

Úmrtí a vzpomínky

V Africe Paclt prožil 17 let, a nakonec zde i zemřel. V červnu 1887 přišla do Čech smutná zpráva. Turnovský cestovatel, jenž jako první Čech navštívil pět obydlených světadílů, zemřel náhle ve svém stanu v Keiskammě u řeky Vaal. Přesné datum úmrtí však nevíme. Paclt ale psal obsáhlé dopisy do Čech, kde popisoval krajiny ze svých cest. Dopisy byly později literárně i rozhlasově zpracovány, poprvé spisovatelem Jaroslavem Svobodou a naposled Donátem Šajnerem v roce 1955.

FOTO: Čeněk Paclt

Čeněk Paclt - PacltČeněk Paclt - Čeněk Paclt
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
7.9.2020
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde...
25.8.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
25.8.2020
Hnojový dům na Jizerce v Jizerských horách, který se proslavil zejména díky Gustavu Ginzelovi, slouží...
13.8.2020
Krajská nemocnice Liberec bude mít v provozu své odběrové místo pro samoplátce k testování na...
12.8.2020
Jablonec začal v soutěži hledat firmu, která pro něj zajistí od roku 2021 sběr, svoz...
10.8.2020
V budově radnice v Jablonci nad Nisou se ve středu po roční odstávce znovu rozjede...
8.8.2020
Vyslat dopředu varování, například před zřícením mostu nebo sesunutím svahu, umí systém nově vzniklé firmy...
6.8.2020
Rekordní počet firem se představuje na čtyřdenní přehlídce skla a bižuterie Křehká krása, která začala...
6.8.2020
Na letošní sezónu připravil hrad Valdštejn zajímavou výstavu, připomínající význam a slávu jednoho z nejstarších...
3.8.2020
Liberecký kraj by si po 20 letech zasloužil být plnohodnotným krajem s vlastním krajským soudem....
Reklama