Jarní úklid v ulicích. Lidé po sobě neuklízí rukavice i roušky

O víkendu začne v Jablonci nad Nisou jarní úklid v ulicích. Technické služby už začaly rozmisťovat dopravní značení, řekla dnes mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová. Už před týdnem vyjely do ulic zametací vozy, o víkendu začne v centru ruční tlakové mytí. Práce jsou naplánované na více než dva měsíce, i je ale komplikuje nedostatek lidí v souvislosti s opatřeními kvůli novému koronaviru. Řekla to mluvčí magistrátu Jana Fričová.

„Jarní úklid ve městě začne mytím Horního náměstí tlakovou vodou včetně ručního samosběru. Práce by mohly zastavit jedině teploty pod nulou, kdy by hrozilo náledí a poškození strojů,“ doplnil Milan Nožička, jednatel Technických služeb Jablonec nad Nisou. Lidé by proto podle něj měli respektovat dopravní značení oznamující zahájení úklidu v dané lokalitě a, pokud je to možné, na stanovenou dobu přeparkovat auta. „Úklid se tím zrychlí a uspoří se náklady,“ dodal.

S úklidem začaly technické služby už před týdnem takzvaným předmetáním na chemicky ošetřovaných komunikacích a v okolí přehrady. „Tímto opatřením jsme chtěli snížit prašnost v ovzduší,“ řekl Nožička. Technika jabloneckých služeb si podle něj umí poradit také s polétavým prachem, který na sobě může nést i viry. „Čištění města samosběry, zvláště sídlišť a centra, považujeme proto v této době za velmi důležité a potřebné,“ dodal.

Čtení na dobrou noc a nový seriál. Novinky libereckého Divadla

Jarní úklid nečeká jen ulice a chodníky, ale i zelené plochy. Problémem jsou papírové kapesníky, které lidé odhazují na zem místo do odpadkových košů. Mnozí také nezodpovědně zacházejí s ochrannými prostředky, jako jsou rukavice nebo roušky, které často nechávají v nákupních košících nebo je odhazují na zem. Mohou tím ale ohrozit zdraví těch, kdo úklid zajišťují, upozornila vedoucí oddělení správy místního hospodářství města Kamila Skřítková. Lidé by podle ní měli být při nakládání s ochrannými prostředky zvlášť opatrní. Ukládat je do pytlů a ty do černých nádob určených na směsný komunální odpad.

vera/čtk

4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
Reklama