Jarní úklid v ulicích. Lidé po sobě neuklízí rukavice i roušky

O víkendu začne v Jablonci nad Nisou jarní úklid v ulicích. Technické služby už začaly rozmisťovat dopravní značení, řekla dnes mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová. Už před týdnem vyjely do ulic zametací vozy, o víkendu začne v centru ruční tlakové mytí. Práce jsou naplánované na více než dva měsíce, i je ale komplikuje nedostatek lidí v souvislosti s opatřeními kvůli novému koronaviru. Řekla to mluvčí magistrátu Jana Fričová.

„Jarní úklid ve městě začne mytím Horního náměstí tlakovou vodou včetně ručního samosběru. Práce by mohly zastavit jedině teploty pod nulou, kdy by hrozilo náledí a poškození strojů,“ doplnil Milan Nožička, jednatel Technických služeb Jablonec nad Nisou. Lidé by proto podle něj měli respektovat dopravní značení oznamující zahájení úklidu v dané lokalitě a, pokud je to možné, na stanovenou dobu přeparkovat auta. „Úklid se tím zrychlí a uspoří se náklady,“ dodal.

S úklidem začaly technické služby už před týdnem takzvaným předmetáním na chemicky ošetřovaných komunikacích a v okolí přehrady. „Tímto opatřením jsme chtěli snížit prašnost v ovzduší,“ řekl Nožička. Technika jabloneckých služeb si podle něj umí poradit také s polétavým prachem, který na sobě může nést i viry. „Čištění města samosběry, zvláště sídlišť a centra, považujeme proto v této době za velmi důležité a potřebné,“ dodal.

Čtení na dobrou noc a nový seriál. Novinky libereckého Divadla

Jarní úklid nečeká jen ulice a chodníky, ale i zelené plochy. Problémem jsou papírové kapesníky, které lidé odhazují na zem místo do odpadkových košů. Mnozí také nezodpovědně zacházejí s ochrannými prostředky, jako jsou rukavice nebo roušky, které často nechávají v nákupních košících nebo je odhazují na zem. Mohou tím ale ohrozit zdraví těch, kdo úklid zajišťují, upozornila vedoucí oddělení správy místního hospodářství města Kamila Skřítková. Lidé by podle ní měli být při nakládání s ochrannými prostředky zvlášť opatrní. Ukládat je do pytlů a ty do černých nádob určených na směsný komunální odpad.

vera/čtk

Včera, 17:31
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
21.5.2020
Liberec nezískal státní dotaci na modernizaci skokanských můstků na Ještědu. Bez úprav není možný návrat...
20.5.2020
Peníze ušetřené díky mírné zimě na údržbě silnic druhých a třetích tříd chce dát Liberecký...
20.5.2020
V Libereckém kraji za poslední čtyři dny testy neodhalily žádný nový případ nemoci covid-19. Od...
19.5.2020
Vzácnou Melantrichovu bibli, jedinečnou sbírku achátů, šperky, stříbrný poklad nebo vybavení prvorepublikové cukrárny mohou návštěvníci...
Reklama