Osvědčily se venkovní učebny. Harrachovská škola je bude využívat za pěkného počasí

Základní škola v krkonošském Harrachově si vytvořila od pondělí dvě venkovní provizorní učebny pro druhý stupeň. Chce žákům umožnit výuku bez roušek, které by jinak musely mít celý den nasazené.

„Roušky mají děti za hodinu prodýchané, mokré, my staří to máme problém udýchat celý den. Takže jsme hledali řešení, aby v rouškách děti nemusely sedět celý den pořád, a osvědčilo se to,“ uvedla ředitelka školy Helena Stříbrná.

Roušky pro druhý stupeň základních škol i při výuce ve třídách jsou povinné v celé zemi od pátku minulého týdne. Venkovní třídy bude harrachovská škola využívat za pěkného počasí. Děti tam ale podle ředitelky chtějí být, i když podmínky nejsou optimální. Například ráno, kdy je teplota ještě pod deseti stupni Celsia. „Dnes už mě deváťáci neukecali a šli jsme tam až po 15 minutách výuky, kdy začalo na jeden plácek svítit slunce, a to už je teplota příjemná,“ řekla Stříbrná.

Za výhodu považuje, že na druhém stupni mají jen čtyři třídy, po jedné pro každý ročník. Dohromady v nich je kolem 50 dětí. Třídy se tak mohou střídat venku ob jednu hodinu. Záleží na učitelích, zda mají o tento typ výuky zájem a kdo si provizorní třídu dřív zamluví. „Dnes mně mí kolegové vyfoukli obě učebny, a já musela být s šestáky na matematice v učebně, což mě mrzelo,“ dodala ředitelka.

Nejlepší stavbou Libereckého kraje je sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru

Provizorní třídy s tabulí, stoly i židlemi jsou v Harrachově na školním hřišti a nezpevněné ploše u školy. „Pomůžeme dětem, ať se jim lépe dýchá. Pobytu s rouškami ve škole si užijí ještě hodně,“ uvedla Stříbrná. Má pochyby, zda roušky, co nosí děti do školy, plní účel. „Děti mají roušky mnohdy šité a vidíte, že není zrovna čerstvá. Není ani vypraná, ani vyžehlená, ani vyvařená a děti je nosí po kapsách po celý den,“ řekla ředitelka. Na nákup roušek pro všech 125 žáků ale škola nemá. „Vychází to na 900 000 korun měsíčně, abych je zásobovala náhradními rouškami,“ řekla.

Proti výuce venku nezaznamenala Stříbrná žádný negativní ohlas rodičů, zájem vzbudil i v jiných městech. „V pondělí jsem dávala fotky na facebook, aby to rodiče viděli. Obvykle naše příspěvky osloví tak 300 lidí, k dnešnímu ránu to vidělo 115 000 osob,“ dodala ředitelka školy.

vera/čtk

Nedělník Jitky Kačánové: Dej si roušku a mlč!

19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
5.10.2020
Josef Čapek patří bezpochyby k nejdůležitějším představitelům klasické české moderny a avantgardy. A to nejen...
5.10.2020
Starostové zvítězili v Libereckém kraji ve většině z 215 měst a obcí. Podle údajů zveřejněných...
Reklama