Smlouva na provoz tramvajové linky do Liberce je schválena

Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce. Město tak už nebude na provoz linky jen přispívat sousednímu Liberci, ale bude spojení přímo objednávat. Kdyby dnes zastupitelé smlouvu neschválili, byl by provoz linky od července ohrožen. Na jednání zastupitelstva to řekl primátor Jiří Čeřovský (ODS), který návrh smlouvy předkládal.

Nová smlouva navazuje na memorandum o spolupráci, na němž se před rokem Jablonec dohodl s Libereckým krajem a Libercem. Do budoucna počítá s tím, že polovinu nákladů na provoz tramvajové linky bude hradit Liberec, 33 % Liberecký kraj a zbylých 17 % město Jablonec. O smlouvě s dopravním podnikem jednali zastupitelé v Jablonci už před měsícem, tehdy primátora pověřili, aby ještě s krajem a libereckým primátorem jednal o podrobnostech smlouvy.

Opoziční zastupitelé zvolení za Piráty a Společně pro Jablonec dnes upozorňovali na to, že chybí jistota v tom, že Liberecký kraj bude skutečně na provoz přispívat. Žádnou smlouvu s krajem totiž město nemá. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) pouze zastupitele písemně ujistil, že Liberecký kraj do roku 2023 počítá s každoročním příspěvkem 25 milionů korun, tak jak bylo loni dohodnuto. „Smluvní závazek ale odmítl,“ doplnil právník magistrátu Jiří Kučera.

Jaké jsou současné trendy skla a bižuterie? Dozvíte se v Jablonci

Provoz linky 11 stojí ročně zhruba 100 milionů korun, kolem 15 milionů představují příjmy z jízdného, o zbylé náklady se musí podělit Liberec, Jablonec a Liberecký kraj. O spolufinancování vyjednávaly samosprávy od roku 2018. Dohoda je jednou z podmínek, aby mohl liberecký dopravní podnik žádat o dotace na rekonstrukci zbylého úseku tratě mezi oběma městy a na prodloužení tramvajových kolejí v Jablonci přes centrum na autobusové nádraží. Podle právníků může dát kraj bez soutěže maximálně milion eur (aktuálně v přepočtu 26,74 mil. Kč), o zbytek se musí podělit města.

vera/čtk

4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pod názvem „Trendy.Design.Produkce“ výstavu toho nejlepšího...
Reklama