Smlouva na provoz tramvajové linky do Liberce je schválena

Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce. Město tak už nebude na provoz linky jen přispívat sousednímu Liberci, ale bude spojení přímo objednávat. Kdyby dnes zastupitelé smlouvu neschválili, byl by provoz linky od července ohrožen. Na jednání zastupitelstva to řekl primátor Jiří Čeřovský (ODS), který návrh smlouvy předkládal.

Nová smlouva navazuje na memorandum o spolupráci, na němž se před rokem Jablonec dohodl s Libereckým krajem a Libercem. Do budoucna počítá s tím, že polovinu nákladů na provoz tramvajové linky bude hradit Liberec, 33 % Liberecký kraj a zbylých 17 % město Jablonec. O smlouvě s dopravním podnikem jednali zastupitelé v Jablonci už před měsícem, tehdy primátora pověřili, aby ještě s krajem a libereckým primátorem jednal o podrobnostech smlouvy.

Opoziční zastupitelé zvolení za Piráty a Společně pro Jablonec dnes upozorňovali na to, že chybí jistota v tom, že Liberecký kraj bude skutečně na provoz přispívat. Žádnou smlouvu s krajem totiž město nemá. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) pouze zastupitele písemně ujistil, že Liberecký kraj do roku 2023 počítá s každoročním příspěvkem 25 milionů korun, tak jak bylo loni dohodnuto. „Smluvní závazek ale odmítl,“ doplnil právník magistrátu Jiří Kučera.

Jaké jsou současné trendy skla a bižuterie? Dozvíte se v Jablonci

Provoz linky 11 stojí ročně zhruba 100 milionů korun, kolem 15 milionů představují příjmy z jízdného, o zbylé náklady se musí podělit Liberec, Jablonec a Liberecký kraj. O spolufinancování vyjednávaly samosprávy od roku 2018. Dohoda je jednou z podmínek, aby mohl liberecký dopravní podnik žádat o dotace na rekonstrukci zbylého úseku tratě mezi oběma městy a na prodloužení tramvajových kolejí v Jablonci přes centrum na autobusové nádraží. Podle právníků může dát kraj bez soutěže maximálně milion eur (aktuálně v přepočtu 26,74 mil. Kč), o zbytek se musí podělit města.

vera/čtk

Včera, 13:40
Z vídeňské ZOO Schönbrunn dorazila dvojice jihoamerických tropických ještěrů dracén krokodýlovitých. Jedná se o živočišný...
24.11.2020
Horská služba bude v zimě v Bedřichově na Jablonecku působit v provizorních podmínkách, rozdělená na...
22.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
16.11.2020
Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů stavba Alzheimer centra v Turnově. Letos na jaře...
15.11.2020
Jedním z dopadů koronavirové pandemie v letošním roce je snížení počtu cestujících městskou hromadnou dopravou,...
13.11.2020
Hejtman Martin Půta ve středu předal řediteli Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luďku Kramářovi klíče...
12.11.2020
Až do konce února příštího roku bude v Libereckém kraji možno žádat o dotace na...
Reklama