Jak by vypadalo pokračování Pyšné princezny? Skutečně se mělo natáčet

20.12.2021
Jaroslav Svoboda

Doba pohádek je za dveřmi. Pyšná princezna je jednou z největších pohádkových klasik spojená přímo se Štědrým dnem. Příběh krásné, ale pyšné princezny Krasomily z Půlnočního království, která odmítne urozeného krále Miroslava, zná už několik generací.

Zamilovaní na plátně i v životě

První československou filmovou pohádku natočil režisér Bořivoj Zeman podle jedné z nejkrásnějších pohádek Boženy Němcové Potrestaná pýcha. V hlavních rolích excelovali Vladimír Ráž a Alena Vránová, kteří se při natáčení do sebe zamilovali i v reálném životě.

Manželství Aleny Vránové s básníkem Pavlem Kohoutem ale bylo komunisty využíváno jako součást propagandy a dáváno za vzor mládeži. Proto mohl Vladimíra Ráže jeho románek s Vránovou přijít velice draho.

Byl hvězdou malých rolí i Burianovým přihrávačem, po válce se zcela ztratil

Když se navíc o celé věci dozvěděl právě Pavel Kohout, začal oběma milencům vyhrožovat a napsal divadelní hru „Dobrá píseň o zloduchovi, který přebral vzornému komunistovi ženu.“ Svým dílem chtěl říct, že kdo zradí soudruha, nebude jistě váhat zradit i vlast.

Pohádka měla mít pokračování

Vladimír Ráž kdysi v jednom rozhovoru prozradil, že bylo v plánu natočit i barevné pokračování pohádky, které se mělo jmenovat Pyšná princezna královnou. Zápletka se měla točit kolem princezny Míly, dcery krále Miroslava a královny Krasomily. Jejich dcera se měla zamilovat do opravdového zámeckého zahradníka, což se příliš nezamlouvalo králi Miroslavovi, jelikož jeho nastávající zeť nebyl urozeného původu.

Ve filmu se měly objevit i další postavy z prvního dílu jako například tři rádcové, kteří si již odpykali trest, starý král a již dospělý syn hospodáře, u kterého se Miroslav a Krasomila skrývali a kterého si zahrál Otomar Korbelář.

Scénář filmu, který napsal Bořivoj Zeman byl dokonce schválen, ale Aleně Vránové i Vladimíru Rážovi se nelíbil, což později vedlo k narušení přátelských vztahů mezi nimi a režisérem. Prý jim tenkrát vadila absence původní pohádkové poetiky a až příliš mnoho moderních prvků.

Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Do filmu promlouvala ideologie

Podle tehdejšího ideologického vyznění nemohl být příslušník feudální třídy Král Miroslav kladným hrdinou, natáčet se mohlo až díky nápadu, že pohádkový panovník bude převlečený za zahradníka a pracuje dělnickou profesí.

V pohádce musela být také na příkaz z Barrandova obě království vyobrazena velmi kontrastně, u nás je lid šťastný, v cizině se dokonce nesmí ani zpívat. Posuzovatelé filmu z něj dokonce vyškrtli všechna kouzla, tvůrci si uhájili jediné – zpívající květinu.

Dvojka to byla! A pak se mohl pan Trégl vrátit do Kojčic u Pejřimova

Divácký úspěch na sebe nenechal dlouho čekat

Pohádka byla poprvé v televizi vysílána až třináct let po svém natočení, také to bylo jedním z důvodů, proč se stala nejúspěšnějším filmem v historii české kinematografie, do kin na něj totiž přišlo přes osm milionů diváků. Samotná princezna Krasomila – Alena Vránová – se na filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 1997 stala nejoblíbenější pohádkovou princeznou.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte