Jak být oblíbený? Vědci odhalili 8 vlastností, díky kterým vás lidé (ne)mají rádi

23.9.2022
Doris Drienová

Každý člověk má naprosto jedinečnou osobnost, takže je pochopitelné, že osoba, která je pro někoho nejbližším přítelem, je pro jiného zase úhlavním nepřítelem. Obecně ale platí, že existují určité charakterové vlastnosti a sociální dovednosti, které většinu lidí přitahují, a jiné, které je zase odpuzují. Co tedy dělá člověka oblíbeným? Odborníci na mezilidské vztahy sestavili seznam vlastností a dovedností, které mají populární lidé společné.

1. Oblíbení lidé jsou zodpovědní

Představte si, že máte dva kamarády, se kterými se pravidelně scházíte. První z nich na vaše schůzky chodí včas a málokdy se stane, že by domluvené setkání zrušil. Druhý na schůzku nikdy nedorazí včas, pokaždé na něj musíte alespoň půl hodiny čekat – to víte, dopravní situace – nebo rovnou zavolá hodinu před tím, než se spolu máte potkat, a vytasí se s parádní výmluvou, proč tentokrát nemůže přijít. Kterého z těchto imaginárních přátel budete mít radši? Bez zodpovědnosti budete vypadat jako nezralá osoba, která se stará jen o sebe. Oblíbení lidé jsou zodpovědní.

2. Oblíbení lidé jsou upřímní

Obecné mínění je takové, že milosrdná lež je lepší než krutá pravda. Odborníci ale tvrdí, že to tak úplně neplatí! Ukázalo se, že oblíbení jsou lidé, kteří jsou za všech okolností upřímní – to neznamená, že jsou k ostatním krutí, ale že svoje názory umí druhým sdělit pravdivě a zároveň citlivě.

Nepravděpodobné přátelství: Pes je nejlepší kamarád s kačerem!

 

3. Oblíbení jsou ti, kdo mají pozitivní přístup k životu

Určitě také znáte takové lidi, kteří si neustále naříkají a stěžují. Život není fér, lidé jsou zlí, všechno je špatně – taková negativní nálada je pro někoho prostě životní styl. Jenže trávit čas s takovým člověkem je velmi těžké, protože s ním obvykle nebývá žádná zábava a navíc je jeho duševní skleslost nakažlivá, šíří se do celého okolí. To ovšem platí i o pozitivním přístupu k životu – když někdo navzdory všem těžkostem neztrácí hlavu a vždycky si hýčká naději, že vše nakonec dobře dopadne, je pak inspirací i pro svoje okolí a lidé s ním rádi tráví čas, protože se ve společnosti takového člověka cítí povzbuzení k vybojování svých vlastních bitev.

4. Oblíbení lidé umí naslouchat

Asi každému z nás je jasné, že pokud chceme mít s ostatními lidmi opravdové vztahy, nesmíme si všímat pořád jen sami sebe, ale musíme věnovat soustředěnou pozornost i jim. Oblíbení lidé mají společné to, že všichni umí velmi dobře naslouchat druhým, protože se o ostatní opravdu upřímně zajímají.

Opatrujte svá přátelství. Jsou důležitá i pro vaši psychickou pohodu

 

5. Oblíbení lidé působí sebevědomě

Nikdo nemá rád nafoukance, ale pýcha a sebevědomí jsou dvě odlišné věci. Oblíbení lidé působí velmi sebevědomě, protože si jsou doopravdy vědomi své vlastní hodnoty jako člověka. Stejně tak ale vnímají i všechny ostatní bytosti jako velmi hodnotné a sobě rovné, což je právě to, co dělá jejich společnost tak příjemnou.

6. Oblíbení lidé umí dávat

Oblíbení lidé jsou známí tím, že jsou empatičtí a přející. Rádi dávají svým blízkým dárky, rádi pomáhají těm, kdo to potřebují. Není zdravé být ve vztahu, ve kterém si jeden druhého kupujete věcmi, ale nezištně obdarovávat své okolí je hezké. Nepotřebujete k tomu ani peníze, kolikrát jako dar stačí i tak obyčejná věc jakou je usmát se na neznámého člověka na ulici. Svět bude hned hezčí – vědci potvrdili, že nezištná dobročinnost přináší člověku podobný pocit uspokojení, jako milostné hrátky.

10 věcí, které dělají úspěšní lidé. Staňte se jedním z nich

 

7. Oblíbení jsou ti, kdo mají velký všeobecný přehled

Obecně platí, že lidé mají rádi toho, s kým si můžou dobře popovídat. Proto je známé, že oblíbení lidé mají přehled o velké spoustě rozličných témat, zajímají se o aktuální události a mají otevřenou mysl. Rozhovory s nimi jsou pak vždy potěšením, protože se od nich můžete často dozvědět nějakou novou zajímavost a oni sami se nikdy nebrání novým myšlenkám.

8. Oblíbení lidé jsou autentičtí

Jak už bylo řečeno, každý z nás je jiný a každému se tak líbí něco jiného – a to platí i o lidech. Obecně vzato ale oblíbené lidi spojuje jejich autenticita. Nepřetvařují se, aby se někomu zavděčili, jsou prostě za všech okolností sami sebou. Nic víc, nic míň. A to je na nich tak přitažlivé – je příjemné být s člověkem, který je otevřený, nic neskrývá a na nic si nehraje. Oblíbení lidé totiž svou autenticitou způsobují to, že v jejich společnosti se i ostatní lidé přestávají přetvařovat a dovolí si prostě jen svobodně být.

Zdroj: Power of positivityNepřehlédněte