Jak lokomotiva skočila do dějin fotografie. A i když se to zdá neuvěřitelné, nezahynul při tom žádný cestující

Další fotky

Neuvěřitelná fotografie na hranici snu a skutečnosti je zcela reálná. Lokomotiva vypadla oknem z nádraží i s tendrem, opřela se nosem o chodník a už tak zůstala. Stalo se na nádraží Montparnasse 22. října 1895. Jak k tomu mohlo dojít?

Jako vždycky v podobných případech – shodou okolností. V první řadě díky tomu, že budova nádraží Montparnasse byla v důsledku sklonu postavena tak, že vlaky svou jízdu končily v prvním patře, devět metrů nad úrovní terénu. Když tedy včas zastavily.

Když vybuchne lokomotiva, jde o život. Nehody se nevyhýbaly ani našim císařským drahám

Což se však nepodařilo vlaku taženému parní lokomotivou č. 721 typ 120, který vyrazil v 8.45 z Granville do Paříže, kam měl dojet za 7 hodin a 10 minut. Cestou však nabral několik minut zpoždění a strojvůdce se snažil dojet na čas podle jízdního řádu, v 15.55 hodin Před nádražím začal jako obvykle přibrzďovat, potom však brzdy selhaly a vlak se stal neovladatelným. Do nádraží vjel, podle tehdejších novin, rychlostí 40 – 60 km/h, i když později se ukázalo, že to bylo jen asi 30 km/hodin.

I to však stačilo k tomu, aby vlak zlikvidoval zarážedlo, přeletěl následujících asi 30 metrů nádražní haly, prorazil skleněné okno stanice a 60 cm silnou zeď kolem něj a částečně z něj vyskočil. Lokomotiva dopadla na tramvajovou zastávku, odkud jen chvíli předtím vyrazili splašení koně i s tramvajovým vozem za sebou, a zůstala stát šikmo na „nose“. Za ní ještě následoval tendr na uhlí, ale všech 10 vagonů, řazených v pořadí 3 zavazadlové vozy, 1 poštovní vůz a 6 osobních vozů zůstalo nahoře na nádraží, z toho některé dokonce ani nevykolejily. Zkušený strojvedoucí vlaku Guillaume-Marie Pellerin s devatenáctiletou profesionální praxí společně s topičem seskočili z lokomotivy ještě dříve, než projela zdí.

Jmenoval se Casey Jones, jízdní řád dodržoval až fanaticky a jeho lokomotiva byla možná prokletá

Topič utrpěl lehké zranění stejně jako dva cestující a dva zaměstnanci železnice. Venku na ulici přišla o život prodavačka novin Marie-Augustine Aguilardová, kterou ale nezasáhla lokomotiva, ale kus vyraženého padajícího zdiva. Trafikantka zrovna zaskakovala za svého manžela, který odešel pro novinové večerní vydání. Železniční společnost zaplatila Aguilardové pohřeb a jejím dvěma dětem přiznala sirotčí důchod. Kromě ní byla na ulici zraněna ještě jedna žena, která šla zrovna kolem.

Samotný vlak si z celé nehody odnesl překvapivě jen malé škody. Osobní vozy nebyly poškozeny vůbec, lokomotiva byla jen nepříliš závažně poškozena na předku, podobně prakticky beze škod zůstal i tender. Po vyšetřování, které trvalo 48 hodin, bylo přikročeno k vyproštění lokomotivy a tendru. Odpojený tendr se podařilo vytáhnout zpět nahoru do nádražní budovy, lokomotiva měla být naopak co možná nejšetrněji nadlehčena a spuštěna na ulici. První pokus, kdy mělo potřebnou sílu k tomuto úkonu vyvinout 14 koní, nevyšel. Podařilo se to až navijáku o nosnosti 250 tun a za účasti deseti mužů.

Tip na výlet: Za parními lokomotivami do Lužné u Rakovníka

Je pochopitelné, že kuriózní nehoda vzbudila značnou pozornost a že bylo i dost času lokomotivu, která vyskočila z okna, opakovaně vyfotografovat. Tyto fotografie zůstaly dodnes, po více jak sto letech, unikátní. Stejně pozoruhodné je i to, k jak malým trestům byli odsouzeni viníci nehody. Strojvůdci Pellerinovi soud uložil zaplatit pokutu 50 franků za to, že vjel do stanice příliš rychle, a průvodčí Mariette musel zaplatit poloviční částku, 25 franků, protože se při vjezdu do nádraží věnoval vyplňování dokumentů a nestihl proto použít ruční brzdu.

FOTO: Havárie lokomotivy

Havárie lokomotivy - Neznámý autor – Pohled na vlak z jiné strany – wikipedieHavárie lokomotivy - Vyproš´tování lokomotivy – 25. října 1895 –Havárie lokomotivy - Lokomotiva s tendrem –Havárie lokomotivy - Studio Lévy a Fils – Havarovaný vlak na nádraží Montparnasse, 22. října 1895 – WIKIPEDIEHavárie lokomotivy - Vagony, které zústaly v hale nádraží –
Další fotky
Havárie lokomotivy - Vyprošťování pokračuje –Havárie lokomotivy - Vyprošťování tendru –Havárie lokomotivy - Rekonstrukce v zábavním parku Mundo Vapor v Brazílii – wikipedia

Pokud byste chtěli spatřit věrnou rekonstrukci této nehody, je to možné. Stačí se jen vypravit do Brazílie, buď do muzea a v zábavního parku „Mundo a Vapor“ (Svět páry) v Canele anebo do nákupního centra „Verde“ (Zeleň) v Caldas Nova.

Dnes, 17:30
Přesto, s jakou brutalitou byla provedena a že se její obětí stal otec Alexandr Meň, jeden...
Dnes, 16:08
Praktiční lékaři místo léčení pacientů stále bojují se špatně fungující e-neschopenkou. V otevřeném dopise proto...
Dnes, 16:00
Hudba mu dala vše. Slávu, peníze i nezapomenutelný pocit na pódiu, když se plně ponořil...
Dnes, 14:08
„...pohled na Prahu, jak se rozprostírá před oknem Slavíčkova ateliéru. Kolik studií velkých i malých,...
Dnes, 14:00
Vodní nádrž Orlík je jednou z největších a nejúžasnějších vodních staveb, která se na našem...
Dnes, 11:30
Začněme trochu z jiného konce. Artura Conana Doyle, a jeho detektivky s Sherlockem Holmesem, zná...
Dnes, 10:00
Slouží v Papežské švýcarské gardě, která oficiálně existuje od 22. ledna roku 1506 a neoficiálně...
Dnes, 08:00
Dnes navážeme na to, o čem jsme mluvili minule – o vybavení kuchyně. Vrátíme se...
Včera, 17:30
Je spojen s osobností generála armády Konfederace Thomase Jonathana „Stonewall” Jacksona, „pravé ruky“ generála Roberta E. Lee. Za...
Včera, 16:00
Vždy vše dělal naplno a s velkou vervou. Ať už jako horník v časech budování...
Reklama