11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Jak měl severský pes horkou půdu pod nohama. Ale podařilo se

Další fotky

Bůhví proč byl pro operaci spojeneckých vojsk na Sicílii, která začala 9. července 1943, jako krycí název vybrán název severského plemene psů husky. Možná k zmatení nepřítele, možná jako vtípek, který dnes už nejsme schopni docenit. V každém případě bylo obsazení Sicílie jedním z klíčových momentů celé druh světové války.

Reklama

Ve hře tehdy byly dvě varianty útoku ve Středomoří. Tou první byl útok na Sicílii a v její prospěch mluvilo to, že po jejím dobytí by byla uspíšena kapitulace fašistické Itálie a silám Osy by bylo znemožněno útočit na spojenecké loďstvo v úžině mezi Sicílií a Tuniskem. Druhou variantou bylo obsazení ostrovů Sardinie a Korsika, čímž by si Spojenci vytvořili skvělé základny pro invazi do pevninské Itálie nebo do jižní Francie. Navíc by se výrazně zlepšila možnost bombardování jižního Německa. Spojenecké generální štáby se nakonec vyslovily pro obsazení Sicílie. Vrchním velitelem spojeneckých vojsk byl opět jmenován generál Dwight David Eisenhower.

Vikomt z El Alameinu vyhrál v sázce letadlo. Seznamte se s maršálem Montgomerym

Výsadek měl být proveden v červenci 1943. V té době byla celá oblast Středozemního moře napjata očekáváním možného spojeneckého invazního náporu. Britské speciální jednotky „commandos“ prováděly útoky na Krétu a spojenecké letecké jednotky neustále bombardovaly vojenské objekty na Sicílii a v Itálii. Rozhlas zemí „Osy“, tj. Německa a Itálie prohlašoval hrozící invazi jen za „další spojenecký podvod“ a prohlašoval, že všichni útočníci „budou vrženi do moře“.

K čemuž ovšem nedošlo. Spojenci podnikli na Sicílii dvě souběžná vylodění a proti hroutícímu se italskému odporu stále postupovali. Němci se snažili zpomalit postup spojenců, ale marně, protože ti za 17 dnů dobyli většinu ostrova. Mussolini rezignoval a byl zatčen. První nálet na vojenské cíle v Římě, dosud válkou nedotčený, otřásl italskou vůlí k odporu. Spojenečtí velitelé k tomu Itálii varovali, že bombardování nepřestane, dokud Itálie nekapituluje. Zároveň spojenecká letadla pokračovala v silných náletech na vybrané cíle v Německu.

Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

Generál MacArthur v Pacifiku provedl invazi na Šalamounovy ostrovy, na ostrov Rendova a námořní síly Spojených států tam způsobily těžké ztráty japonskému loďstvu v Kulském zálivu a pokračovaly v soustavném ničení japonských lodí i jinde v Tichomoří. Rusové zahájili úder na město Orel a uskutečnili významné, byť omezené pokroky v boji proti Němcům, přičemž obě strany každodenně posílaly tisíce vojáků na smrt.

Očité svědectví. V Casablance politici psali dějiny, Arabové bili koně a výtržník chtěl džíp

Několik autentických deníkových postřehů ze začátku invaze na Sicílii přímo z Eisenhowerova štábu:

 • Byly potopeny 3 lodě určené pro „Operaci Husky“. Všechny vezly výzbroj pro kanadské vojáky. Potopena další loď pro přepravu vojska, ztratili jsme 200 z 900 vojáků.
 • Hlavní problém – vichřice, stupeň 6 (nejvyšší je 8). Snad nebudou středomořské vlny pro vyloďovací plavidla příliš zlé (dvoumetrové vlny).
 • Pomalý konvoj s Kanaďany byl během dne stokrát napaden ze vzduchu.

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

 • Kanaďané se dostali nejen na břeh, nýbrž přirazili i s vyloďovacími plavidly pro tanky a začali je vyloďovat. Vítr a s ním i příboj se zmírnil.
 • Generál Eisenhower (Ike) chtěl 10. července letět na obhlídku. Letci mu řekli, že mu neposkytnou letadlo, a námořnictvo slibovalo, že když poletí, tak ho sestřelí. Prostě nechtějí, aby zbytečně riskoval.
 • Prezident Roosevelt a ministerský předseda Velké Británie uveřejnili společné poselství k italskému lidu. Nabízejí Italům důstojnost a řádnou vládu ve shodě s jejich nejlepšími tradicemi, ale musí svrhnout Mussoliniho.

Velké příběhy legendárního Otto Skorzenyho. Zachránil Mussoliniho a prý měl na svědomí Kennedyho

 • Americký torpédoborec „Maddox“ byl bombardován střemhlavým letadlem a potopil se za dvě minuty s těžkými ztrátami na životech. Dva další torpédoborce byly poškozeny a vyřazeny z boje. Jedna z nemocničních lodí, jasně osvětlená a náležitě označená zřetelnými červenými kříži, byla v noci bombardována střemhlavým letadlem a potopena. Téměř celá posádka i pacienti (400 osob) bylo zachráněno.
 • Večer před dnem „D“ vzlétlo 364 transportních letadel C-47 (Dakota). 127 z nich vleklo kluzáky, ostatní měly na palubě padákové oddíly. 8 se jich nevrátilo (3 sestřelena protiletadlovým dělostřelectvem, ostatní snad někde nouzově přistála). Silný protivítr zahnal pět nebo šest kluzáků na moře. Většina parašutistů přistála asi míli od stanoveného místa.

Medvěd pomohl dobýt Montecassino a byl povýšen. Znáte tento zvířecí válečný příběh se šťastným koncem?

 • Velitelé dostali výtku, že poškodili přistávací můstky. Je těžké je nahradit v severní Africe a příště se musí více snažit, aby výstroj zůstala nepoškozena. Budou muset vykonat se svým plavidlem snad dvě stě cest na Sicílii, tak se musí usilovně dbát na to, aby vše bylo v pořádku.
 • Někdo řekl: Až dostaneme Itálii, budou Němci vědět, že bude zapotřebí velké části našeho lodního prostoru, abychom krmili Italy a dávali jim uhlí, neboť jsme velcí humanitáři. Taková potřeba lodního prostoru zdrží naše ryze vojenské potřeby.

FOTO: Vylodění na Sicílii 1943

Vylodění na Sicílii 1943 - Tank Sherman – Sicílie, srpen 1943 – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Mapa spojeneckých vylodění na Sicílii 10. července 1943 – WIKIPEDIEVylodění na Sicílii 1943 - Vylodění britských jednotek na Sicílii 10. července 1943 – WIKIPEDIEVylodění na Sicílii 1943 - Ošetřování zraněného amerického vojáka – Sicílie 9. srpen 1943 – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Americká podpůrná loď Robert Rowan exploduje po zásahu německým bombardérem u Gely, Sicílie, 11. července 1943 – WIKIPEDIE
Další fotky
Vylodění na Sicílii 1943 - Americká posádka při kontrole tanku po vylodění – WIKIPEDIEVylodění na Sicílii 1943 - Americký tank v členitém terénu Sicílie – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Američtí vojáci – Minomety 81 mm – útok na Palermo – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Američtí vojáci pozorují německého mrtvého pilota, v dálce jeho hořící letoun – WIKIPEDIEVylodění na Sicílii 1943 - Američtí výsadkáři – červenec 1943 – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Britští pěšáci a a americký výsadkář 82. výsadkové divize – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Britští vojáci v Catanii – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Britští výsadkáři čekají u amerického kluzáku – wíkipediaVylodění na Sicílii 1943 - Generál Mongomery s vojáky anglického ženijního praporu – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - George S. Patton, velitel americké 7. armády, která jako první dosáhla Messiny – WIKIPEDIEVylodění na Sicílii 1943 - Mapa oblasti centrálních Šalomounů. Kulský záliv odděluje ostrov Kolombangara na západě zálivu od mnohem většího ostrova New Georgia na jihovýchodě – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Město Orel, asi 350 km jižně od Moskvy – mapygoogleVylodění na Sicílii 1943 - Minometná palba – vojáci britské pěší divize – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Ostrov Rendova (Šalamounovy ostrovy) – mapygoogleVylodění na Sicílii 1943 - Vojáci 1. kanadské divize na Sicílii – wikipediaVylodění na Sicílii 1943 - Vrchní velitel spojeneckých vojsk – invaze na Sicícli – generál Eisenhower – RealClearPoliticsVylodění na Sicílii 1943 - Zajatí italští vojáci (helmy z 1. světové války) – wikipedia
 • Torpédoborec „Petard“ při cestě na Maltu vylovil posádku německého letadla, která strávila 90 hodin v gumovém člunu. Když se jakžtakž vzpamatovala, dovedli ji na palubu a ukázali jí mohutné loďstvo, plující po Středozemním moři. Nemohli věřit vlastním očím. Jejich propaganda je neustále ujišťovala, že jádro královského námořnictva bylo již dávno potopeno.
 • Vyřazení Itálie jako spojence Německa bude psychologickým úderem pro Němce a povzbuzením pro národy obsazených zemí.
Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama