25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jak může člověk přežít pád letadla? Šance jsou překvapivě vysoké

I přesto, že se letecká doprava stala zcela běžným způsobem cestování, stále je pro mnohé zdrojem strachu. Pokud stále ještě nevěříte technice, zde je několik typů, jak svou bezpečnost zvýšit. A nebojte, létání je stále nejbezpečnějším druhem dopravy.

Reklama

Byli to právě bratři Wrightové, kteří poprvé překonali tolik let zkoumané zákony gravitace. To, co se nepovedlo Da Vincimu, oni dokázali uskutečnit a tedy poprvé se jako lidé odlepit od země a létat po obloze.

Tehdy se psal rok 1903 a i když veřejnost i odborníci viděli ohromný potenciál jejich úspěchu, vždy tu byla starost především o bezpečnost pilotů a případných pasažérů. Není divu, představa pádu z oblohy není nic příjemného.

Vzácná rakovina srdce. Proč jste o ni nikdy neslyšeli?

A i přesto, že dnešní letecká doprava je mnohem bezpečnější než ta automobilová, stále existuje velké procento lidí, kteří by do letadla v životě nevkročili. Velký přínos na tom zcela jistě mají i katastrofické Hollywoodské filmy, a novinové titulky, které navozují atmosféru, že letadla prostě často padají a že při něčem takovém máte mizivou šanci na přežití.

Navzdory tomu, co si myslíte, ve skutečnosti máte docela dobrou šanci poruchu přežít. V kontextu zpráv, které slýcháváme, je téměř neuvěřitelné, že podle amerického Národního ústavu pro bezpečnost dopravy až celých 95,7 procenta, mezi lety 1983 až 2000, cestujících havárii letadla přežilo. To není špatný výsledek i vzhledem k tomu, že se bezpečnostní prvky za těch 19 let razantně vylepšily.

Polovina hmoty naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně Dětmi hvězd

Stejně jako automobilky i letoví inženýři konstruují svá letadla pro bezpečnost při nárazu. Oběti například při selhání motorů ve vzduchu, nepadají k zemi volným pádem jako parašutisté, ale doslova kloužou uvnitř obří kovové trubky, určené k udržení její integrity. I bez křídel jsou totiž navrženy tak, aby vzduchem klouzaly, a i když se nejedná o nijak ladný pohyb, může zachránit životy.

Pokud však stále zcela nevěříte inženýrům a fyzice, existují typy, jak své šance na přežití zvýšit.

Prvním doporučením je oblečení, které by mělo být lehce svlečitelné, a to z důvodu jeho hořlavosti, která je často příčinnou smrti.

Dalším způsobem, jak se cítit lépe, je si vybrat místo co nejvíce v zadní části letadla. Právě cestující sedící vzadu mají podle výsledků až o 40 procent větší šanci na přežití.

Je nejodolnějším tvorem na Zemi šváb? Prý jako jediný dokáže přežít i atomový výbuch

Dále rozhodně nespěte v době přistání i vzletu, právě tyto momenty jsou pro piloty nejnáročnější a zároveň nejrizikovější.

A v neposlední řadě samozřejmě ona známá poloha, kdy si položíte hruď na kolena a ruce sepnete za hlavou.

Jak kočky vyjadřují svou náklonost? A proč zrovna sedáním na náš obličej? Je to logičtější, než se zdá

V roce 2018 zemřelo celosvětově 561 účastníků leteckých havárií. To sice nezní nijak úchvatně ale v přepočtu je to jen jedna oběť na každé 3 miliony letů. A i když 40 procent cestujících přiznává strach z létání, šance, že to budete zrovna vy, je asi 1:5 milionům.

Větší šance smrti je tak například z utopení, udušení jídlem nebo smrtí na úpal. Z toho vyplývá, že mnohem nebezpečnější je samotná dovolená než samotný let letadlem. 

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama