Extroverce kontra introverce
Lidé se běžně domnívají, že extroverti jsou sebejistí, hluční a rádi vystupují na veřejnosti, zatímco introverti jsou ti ostýchaví a tiší lidé v pozadí. Je to však omyl. Skutečný extrovert je někdo, kdo rád mluví o tom, co má na mysli, rád tráví čas s druhými lidmi a učí se tak, že věci zkouší. Opravdový introvert uvažuje, než něco řekne, pozorně naslouchá, je spokojený ve svém vlastním prostoru a než se pustí do práce, o svých úkolech přemýšlí. Extrovert může působit stejně ostýchavě nebo sebevědomě jako introvert.
Podle důkladných psychologických výzkumů, s nimiž začal už Carl Jung, je tento rys osobnosti vrozený. Svůj typ osobnosti již možná znáte díky slavnému indikátoru MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) nebo Eysenckově testu temperamentu. Všichni vykazujeme kombinaci obou stylů, ale u každého člověka jeden z nich dominuje. Tento dominantní styl pak u nás pozorují ostatní.
Buďte zároveň extrovert i introvert
Klíčem k úspěchu je vědomě přijímat styl, který se hodí pro aktuální situaci. Podle okolností je potřeba čerpat z dovedností extrovertů nebo introvertů. Není účelem, abyste pozbyli vlastního stylu, který v zásadě charakterizuje vaši osobnost. Jde spíše o to, abyste někdy překročili automatický a přirozený způsob svého chování. Tichý člověk někdy musí zvýšit hlas, aby jej bylo slyšet, zatímco osoba, která dominuje schůzkám, se může rozhodnout, že ustoupí do pozadí a umožní ostatním, aby předložili své nápady.
Jak být více introvertem
Pokud jste spíše extrovert, můžete si pomocí následujících technik natrénovat, jak být více introvertem:
- Ponechte si více času na přemýšlení a úvahy. Když si povedete deník, zaměříte svou energii více dovnitř a získáte příležitost zachycovat své myšlenky o samotě. Pro extroverty to není snadné.
- Pusťte se do nějakých individuálních aktivit – malování, čtení nebo chůze vám pomůže, abyste se cítili dobře, když zůstáváte sami a nemáte nikoho jiného, s kým byste si mohli promluvit.
- Naučte se dělat přestávky a být trpělivější. Zkuste se zastavit a tolik nespěchat, když máte chuť promluvit, vrhnout se do něčeho či se s někým podělit o svůj nejnovější nápad.
- Staňte se velmi pozorným posluchačem. Nejdříve poslouchejte a než začnete sami mluvit, nejdříve se zamyslete. Dávejte si pozor, abyste při skupinové diskuzi nebo schůzce pokaždé nemluvili jako první.
Jak být více extrovertem
Jestliže jste spíše introvert, nabízíme vám několik tipů, jak být více extrovertem. Můžete je s výhodou uplatnit doma i v práci:
- Neskrývejte se, ale více času pobývejte ve společnosti jiných lidí. Když jste s nimi, snažte se více mluvit. Dveře své pracovny nebo studovny nechávejte otevřené. Vybízejte lidi, aby se s vámi častěji kontaktovali, ať už se jedná o kolegy z práce nebo sousedy v místě bydliště.
- Zkuste se na schůzkách a v diskuzích přihlašovat jako první. Snažte se mluvit tehdy, kdy vás něco napadne, aniž byste před tím vše vnitřně rozebírali.
- Opusťte svou zónu komfortu a najděte si společenské aktivity, kde můžete trénovat vlastní projev. V extrémním případě se můžete rozhodnout, že se přihlásíte do debatního klubu Toastmasters, jehož členové mají za úkol vystupovat na veřejnosti.
Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)