Jak prožít úspěšný život? Chovejte se jako extrovert i introvert

3.8.2019
Lukáš Mucha

Extroverce kontra introverce

Lidé se běžně domnívají, že extroverti jsou sebejistí, hluční a rádi vystupují na veřejnosti, zatímco introverti jsou ti ostýchaví a tiší lidé v pozadí. Je to však omyl. Skutečný extrovert je někdo, kdo rád mluví o tom, co má na mysli, rád tráví čas s druhými lidmi a učí se tak, že věci zkouší. Opravdový introvert uvažuje, než něco řekne, pozorně naslouchá, je spokojený ve svém vlastním prostoru a než se pustí do práce, o svých úkolech přemýšlí. Extrovert může působit stejně ostýchavě nebo sebevědomě jako introvert.

Podle důkladných psychologických výzkumů, s nimiž začal už Carl Jung, je tento rys osobnosti vrozený. Svůj typ osobnosti již možná znáte díky slavnému indikátoru MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) nebo Eysenckově testu temperamentu. Všichni vykazujeme kombinaci obou stylů, ale u každého člověka jeden z nich dominuje. Tento dominantní styl pak u nás pozorují ostatní.

Chcete být úspěšní? Jednejte jinak než ostatní

Buďte zároveň extrovert i introvert

Klíčem k úspěchu je vědomě přijímat styl, který se hodí pro aktuální situaci. Podle okolností je potřeba čerpat z dovedností extrovertů nebo introvertů. Není účelem, abyste pozbyli vlastního stylu, který v zásadě charakterizuje vaši osobnost. Jde spíše o to, abyste někdy překročili automatický a přirozený způsob svého chování. Tichý člověk někdy musí zvýšit hlas, aby jej bylo slyšet, zatímco osoba, která dominuje schůzkám, se může rozhodnout, že ustoupí do pozadí a umožní ostatním, aby předložili své nápady.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Jak být více introvertem

Pokud jste spíše extrovert, můžete si pomocí následujících technik natrénovat, jak být více introvertem:

  • Ponechte si více času na přemýšlení a úvahy. Když si povedete deník, zaměříte svou energii více dovnitř a získáte příležitost zachycovat své myšlenky o samotě. Pro extroverty to není snadné.
  • Pusťte se do nějakých individuálních aktivit – malování, čtení nebo chůze vám pomůže, abyste se cítili dobře, když zůstáváte sami a nemáte nikoho jiného, s kým byste si mohli promluvit.
  • Naučte se dělat přestávky a být trpělivější. Zkuste se zastavit a tolik nespěchat, když máte chuť promluvit, vrhnout se do něčeho či se s někým podělit o svůj nejnovější nápad.
  • Staňte se velmi pozorným posluchačem. Nejdříve poslouchejte a než začnete sami mluvit, nejdříve se zamyslete. Dávejte si pozor, abyste při skupinové diskuzi nebo schůzce pokaždé nemluvili jako první.

10 věcí, které dělají úspěšní lidé. Staňte se jedním z nich

Jak být více extrovertem

Jestliže jste spíše introvert, nabízíme vám několik tipů, jak být více extrovertem. Můžete je s výhodou uplatnit doma i v práci:

  • Neskrývejte se, ale více času pobývejte ve společnosti jiných lidí. Když jste s nimi, snažte se více mluvit. Dveře své pracovny nebo studovny nechávejte otevřené. Vybízejte lidi, aby se s vámi častěji kontaktovali, ať už se jedná o kolegy z práce nebo sousedy v místě bydliště.
  • Zkuste se na schůzkách a v diskuzích přihlašovat jako první. Snažte se mluvit tehdy, kdy vás něco napadne, aniž byste před tím vše vnitřně rozebírali.
  • Opusťte svou zónu komfortu a najděte si společenské aktivity, kde můžete trénovat vlastní projev. V extrémním případě se můžete rozhodnout, že se přihlásíte do debatního klubu Toastmasters, jehož členové mají za úkol vystupovat na veřejnosti.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte