• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak se mohla jmenovat nejznámější londýnská památka?

  25.5.2023
  Jaroslav Svoboda

  Proč se londýnský Big Ben jmenuje právě tak, jak se jmenuje? Jak impozantní hodinová věž vznikla? A jak je možné, že hodiny na věži i po letech stále ukazují přesný čas?

  Když v roce 1834 vyhořel Westminsterský palác, vyhlásili britští politici soutěž o nejlepší projekt nové budovy parlamentu. Nikdo tehdy ještě netušil, že soutěž vyhraje návrh bohatě zdobeného paláce v gotickém stylu, který se stane jednou z největších dominant celé Velké Británie.

  Tyto pozoruhodné hodiny můžeme bez obav označit za technický zázrak. Jejich vyzvánění znají snad všichni lidé na planetě. Všichni je známe jako Big Ben, ačkoliv se tak celá stavba původně vůbec nejmenovala. Big Ben bylo totiž jméno pouze toho největšího zvonu.

  Práce na stavbě 96 metrů vysoké hodinové věže začaly v roce 1843. Samotné hodiny byly dokončeny už za dva roky, ovšem dalších pět let čekaly než bude dokončena stavba věže.

  Stal se soudcem, napsal známý román a založil londýnský policejní sbor. Cílevědomý a vytrvalý Henry Fielding

  Pojmenování je zahaleno tajemstvím

  Poté co byl hotový hodinový mechanismus se začalo pracovat na zvonech, které budou na věži odbíjet. Zvon odbíjející každou celou hodinu odlila slévárna v severovýchodní Asii. Byl ale mnohem větší než se čekalo, vážil více než 16 tun. Jak ale říká tradice, každý velký zvon musí mít jméno, proto byl tento pojmenován Big Ben.

  Proč zrovna Big Ben? To se dodnes nepodařilo s určitostí zjistit. Říká se, že to mělo být podle sira Benjamina Halla, statného muže, který pracoval pro parlament. Další verze zase tvrdí, že své jméno získal podle známého boxera v těžké váze Benjamina Caunta. Ať tak, či onak, jméno se ujalo a to dokonce natolik, že dnes jím nazýváme celou věž.

  V Brně zatančí hvězdy londýnského Královského baletu

  Hodiny je potřeba seřizovat

  Stejně tak jako jiné hodiny, i Big Ben je potřeba pravidelně seřizovat. Příslušný technik tak musí třikrát týdně zdolat tři sta schodů kamenného točitého schodiště, aby ručně převinul lano, které drží těžké závaží pohánějící hodinový mechanismus.

  Technik musí také zkontrolovat, jestli jdou hodiny přesně. K tomu slouží horní část čtyřmetrového kyvadla, ve které je plošina s několika starými mincemi, když se hodiny zpožďují, technik tam minci přidá, když se naopak předbíhají, minci odebere.

  I díky těmto postupům jsou možná tyto hodiny nejpřesnějšími svého typu na světě. Jejich charakteristický zvuk také kopírují výrobci velkých i malých hodin v mnoha zemích světa. Také proto se stal Big Ben symbolem nejen Londýna, ale i celé Anglie.

  Zdroj: Wikipedia  Nepřehlédněte