Jak se pracuje s kamennou sekerou? Dozvíte se v Turnově

14.10.2022
Fefík

Co obnáší opracování kamene broušením a kolik času je na to třeba? Přijďte si v sobotu 15. října do Kamenářského domu v Turnově vyzkoušet techniky výroby pravěkých nástrojů a jejich využití. Pod vedením experimentálního archeologa Martina Drahoráda je archeologie skutečným zážitkem.

Právě autentický zážitek může zájemcům přinést představu, jak těžké bylo pro pravěkého člověka vyrobit si nástroje potřebné pro obstarání potravy nebo k jiné práci. Kolik času a úsilí to vyžadovalo,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Lidé v neolitu před 7500 lety potřebovali vyrábět kamenné broušené nástroje na práci se dřevem. K tomu jim dobře posloužila surovina získávaná těžbou z nedalekých Jizerských hor. Archeologové nazývají tento kámen metabazit.

Naučná stezka v Turnově připomene životy i smrt tamních židovských obyvatel

 

Těžební areál z mladší doby kamenné na Jistebsku zkoumají turnovští archeologové od roku 2002. Sekery vyrobené z místního metabazitu zásobovaly takřka celou tehdejší Evropu. Díky kamenným sekerám mohli lidé v minulosti kácet velké stromy, stavět dlouhé domy a dlabat monoxyly,“ uvedl Jan Prostředník, ředitel muzea a archeolog.

Experimentální archeolog Martin Drahorád z Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové dlouhodobě zabývá technologií opracování kamene v mladší době kamenné do podoby pravěkých seker a teslic.

Akce k Mezinárodnímu dni archeologie nazvaná Broušení kamenných seker z metabazitu proběhne v sobotu 15. října mezi 11. a 16. hodinou v Kamenářském domě Muzea Českého ráje v Turnově. Po dobu akce bude volný vstup do všech prostor muzea.

Zdroje: Muzeum Českého ráje v Turnově + Jan Mikulička, Liberecký krajNepřehlédněte