15℃
Dnes je 20. říjen , svátek má Vendelín

Jak se z Luiginy stala nejslavnější Gina na světě. Přesto doplatila na zákulisní intriky

Další fotky

Na svět přišla jako Luigina Lollobrigida 4. července 1927 v italském Subiacu, ale říká se jí také Lollo, Mona Lisa 20. století a dokonce Gina Nationale, jenom jí a žádné jiné herečce, ať se o to snažily sebevíce. Jak se jí to podařilo?

Reklama

Především se dá říct, že postupně a částečně i náhodou.

 • Jméno Luigina, které jí dali rodiče, už dávno nikdo neznal, a tím bylo výjimečné.
 • Do Říma se dostala jen proto, že před válkou prchla s rodiči a se třemi sestrami do hor. Když se rodina vrátila domů, našla svůj dům v troskách. A odstěhovali se do Říma.

Masakr v režii Charlese Mansona. Ikonickou herečku 60. let Sharon Tate stihla strašlivá smrt. Zemřela mladá, krásná a těhotná

 • Po rodičích Gina získala talent k výtvarnému umění a krásný hlas předurčený k opernímu zpěvu. Chtěla se proto stát malířkou nebo zpěvačkou a pro tahle dvě nadání měla opravdu přirozený talent. Po skončení filmové kariéry se k výtvarné tvorbě vrátila prostřednictvím fotografického aparátu. Také maluje, tvoří sochy a navrhuje šaty a šperky.
 • O svém vztahu k mužům říkala, že „byla jednou vdaná a pak zůstala sama. Asi jsem k tomu měla dobrý důvod. Je totiž lepší být sama, než mít špatnou společnost. Najít mužského je lehké, ale pak bývá těžké se ho zbavit“.

Hitlerova nejoblíbenější herečka pomáhala Židům. Přesto po válce čelila nařčením z nacismu

 • Natočila kolem sedmdesáti filmů, ale nebyla se svou kariérou spokojená. Na sklonku 80. let říká: „Když je člověk mladý, těžko dostane významnější roli. Později, když je ta možnost takovou roli dostat, najednou zjistíte, že se film změnil. Točí se filmy i s neherci a často podle nemožných scénářů. A já jsem se vždycky snažila o co největší serióznost. Tehdy stačilo, aby člověk ukázal kotník, a hned byla ve střehu cenzura. V „Šalamounovi a královně ze Sáby“ mě dokonce cenzurovali polibek s Yul Brynnerem, musela jsem si dát do pupku briliant a zklidnit taneční pohyby. A dnes? Co mám říct o filmu, kde herečky nejprve ukazují zadek a teprve pak tvář? Erotika se podle mě nerodí z nahoty, ale z fantazie diváka. Záplava nahoty otupuje a znechucuje.“
 • Obecně byla proti dabování, a když to bylo jen trochu možné, měla ve smlouvě klauzuli, že její hlas nesmí být dabován jiným hlasem v italštině, francouzštině ani angličtině. Své role ve všech třech uvedených jazycích namlouvala sama.

Byla přirozený talent, její krása brala dech. Odešla ale zcela osamělá

 • V roce 1949 se provdala za jugoslávského lékaře Milka Skofice ve středisku zimních sportů „Terminillo“. Vdávala se v přiléhavém lyžařském úboru, prostě jen proto, že ve svatebních šatech by nevyniklo vše, co nabízela. Manžel se stal jejím manažerem a Gina se brzy začala cítit jako automat na peníze, o ničem nerozhodovala, jenom vydělávala peníze pro druhé. Manželství vydrželo 19 let, v roce 1968 „pan Lollobrigida“ svou roli manžela hvězdy vzdal. Byl to však on, kdo nevydržel žít ve stínu své ženy. „Muži vedle sebe nesnesou nezávislou a nadanou ženu. Ač si to nepřiznají, nedokážou obdivovat nezištně. Chtějí pokoru. Touží po prvenství. Žárlí na úspěchy,“ komentovala to Gina.
 • V roce 1995 Lollobrigida navštívila Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Pozvání si velmi cenila a podle toho se i chovala. Profesionálně, skromně a disciplinovaně. Na všechny schůzky přišla včas (i když jenom úprava obličeje jí trvala dvě hodiny) na rozdíl od též přítomné Mii Farrowové, která se nelíčila vůbec, a nechávala na sebe čekat i tři čtvrtě hodiny. O stavu apartmá Mii Farrowové po jejím odjezdu s dětmi je lépe pomlčet.
 • Lollobrigida byla ztělesněním představ prostých a obyčejných lidí o kráse. Na plátně své půvaby odhalovala jen jakoby náhodou či nedopatřením, jako bezelstné děvče z venkova (Chléb, láska a fantazie). Dosáhla všeho a měla úspěch bez pomoci režiséra či herce nebo manžela, který by nad ní držel ochrannou ruku jako filmový magnát Carlo Ponti nad o sedm let mladší Sophií Lorenovou (nar. 20. 9. 1934). „Když autor knihy Horalka, italský spisovatel Alberto Moravia umíral, řekl mi, že si přál, abych hrála hlavní roli v této adaptaci. Jenomže filmová práva koupil Ponti a ten dal roli pochopitelně Lorenové“, kterou Gina familiérně nazývá „Žofkou“. Nemůže zapomenout, jak jí se svým manželem bránila v kariéře. Ponti pak znovu několikrát koupil práva k filmům, v nichž původně měla hrát právě Gina, ale pak ji přeobsadil za Sophii.

Elvis a Priscilla Presleyovi, láska na první pohled. Manželství jim ale nevydrželo

 • K jejím fanouškům rozhodně nepatřil Jean-Paul Sartre, který v 60. letech své životní družce (či spíše kuplířce Simone de Beauvoire o Gině napsal, že je to strašidlo. Na to mu Gina odpověděla, jestli se vůbec někdy Sartre podíval na sebe do zrcadla. Možná, že ani žádné neměl.
 • „Oblékám se tak, jak to ode mě publikum očekává“, reagovala na to Gina. Lze jenom litovat, že od počátku 70. let mohla Lollobrigida účinkovat jen v několika filmech. Zvítězily peníze a pomocí nich prosazování jiné herečky na její úkor, především pak Sophie Loren. Anebo zde byla obava, že kdyby Gina na stříbrném plátně a v televizi zářila dále, Sophie Loren by se vedle ní neprosadila a zůstala by navždy jen v jejím stínu? Nasvědčuje tomu i to, že při volbě „Miss Itálie“ v roce 1992 více jak polovina účastnic uvedla Ginu jako svůj velký vzor – právě proto, že tato tehdy pětašedesátiletá žena byla a dodnes je „krásná, sympatická a nezávislá“.

FOTO: Gina Lollobrigida

Gina Lollobrigida - Gina Lollobrigida – The TelegraphGina Lollobrigida - Gina Lollobrigid, – amazonGina Lollobrigida - Gina Lollobrigida – ArtGina Lollobrigida - Gina Lollobrigida – Magnolia BoxGina Lollobrigida - Poznali byste dvacetiletou Ginu Lollobrigidu – super
Další fotky
Gina Lollobrigida - Mezinárodní filmový festival – Karlovy Vary 1995 – KVIFFGina Lollobrigida - Gina Lollobrigida, 1991 – wikipedieGina Lollobrigida - Gina Lollobrigida, 1979 – wikipedieGina Lollobrigida - Gina Lollobrigida a Marily Monroe (1954) auction catawikiGina Lollobrigida - Gina Lollobrigida – wikipediaGina Lollobrigida - Bez názvu – 1Gina Lollobrigida - Sophia Loren Better Homes and GardensGina Lollobrigida - 1 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice – CSFDGina Lollobrigida - 2 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice – ULOŽ.TOGina Lollobrigida - 3 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice -dokina.tiscali.czGina Lollobrigida - 4 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice – Uloz.toGina Lollobrigida - 5 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice -ULOŽTOGina Lollobrigida - 6 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice – filmfoto.osobnosti.czGina Lollobrigida - 7 – Film Chléb, láska a fantasie (1953) v roli Výtržnice Osobnosti.czGina Lollobrigida - 8 – Film Fanfán Tulipán (1952) – IMDbGina Lollobrigida - 9 – Film Fanfán Tulipán (1952) – CSFDGina Lollobrigida - 10 – Film Fanfán Tulipán (1952) – Česká televizeGina Lollobrigida - 11 – Film Fanfán Tulipán (1952) – česká televiueGina Lollobrigida - 12 – Film Fanfán Tulipán (1952) – Osobnosti.cz 2Gina Lollobrigida - 13 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)-NUDECELEBVIDEOGina Lollobrigida - 14 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)1519663556_1519311361_627Gina Lollobrigida - 15 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)AncensoredGina Lollobrigida - 16 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)76399AZ.NUDE7Gina Lollobrigida - 17 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)_764000Gina Lollobrigida - 18 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)Nude video celebsGina Lollobrigida - 19 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959)NUDECELEBVIDEOGina Lollobrigida - 20 – Film Šalamoun a královna ze Sáby (1959) – AncensoredGina Lollobrigida - 21 – Film Trapéza z cirkusového prostředí – 5801trapGina Lollobrigida - 22 – Film Trapéza z cirkusového prostředí -The New York TimesGina Lollobrigida - 23 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) – RIKREK.Gina Lollobrigida - 24 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) -3 FDb.czGina Lollobrigida - 25 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) -AhaGina Lollobrigida - 26 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) -CSFDGina Lollobrigida - 27 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) -FDb.czGina Lollobrigida - 28 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) -iDNES.czGina Lollobrigida - On the set ofGina Lollobrigida - 30 – Film Zvoník u Matky Boží (1956) – 2 CSFD
 • Ti všichni, co perfektně upravenou Ginu obdivovali a ztráceli pro ni svá srdce, odcházejí a mnozí z nich tu s námi již nejsou. Připomeňme si tedy nejslavnější okamžiky její filmové kariéry aspoň my tady a teď.

 

Před 22 minutami
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
Před 2 hodinami
Jen pár kilometrů odtud je jedinečný turistický přírodní ráj. Město ale nabízí spousty nádherných zastavení.
Včera, 17:30
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 17:30
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Včera, 16:00
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Včera, 14:00
Ovoci kaki, kterému se také říká pokrm bohů, se poprvé objevilo v 7. století v...
Včera, 11:30
Jeho obětí se měl stát francouzský prezident Charles de Gaulle, ten však pokus o atentát...
Včera, 10:00
Jsme v kraji dvou velkých českých hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Městečko, které...
Včera, 08:00
Začátkem listopadu, přesněji 3. listopadu si připomeneme svátek sv. Huberta, který je většině lidí známý...
18.10.2019
Se všemi tituly se Kalif al-Hakim (13. srpna 985 - 13. února 1021) nazýval Boží...
18.10.2019
Úspěšný velitel v bitvách proti Turkům patřil k nejznámějším postavám rudolfínské Prahy. Jeho nepřátelé mu...
Reklama